ArcSoft PhotoPrinter 4 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

ArcSoft PhotoPrinter 4

2. srpna 2002, 00.00 | Potřebujete rychle a pohodlně vytisknout větší množství obrázků? PhotoPrinter je přesně ten typ programu, který pro tisk obrázků můžete použít...

Společnost ArcSoft jistě není třeba blíže představovat, zná ji totiž patrně většina majitelů digitálních fotoaparátů, ke kterým se většinou dodávají prohlížecí, katalogizační a editační softwarové balíky právě z produkce ArcSoftu. Většina ze stěžejních produktů ArcSoftu je sice k dispozici jak ve verzi pro Windows, tak i ve verzi pro Macintosh, což platí i o tiskovém balíku PhotoPrinter. Program je určen pro Windows 98/ME/2000/XP, k dispozici je i verze pro Power Macintosh (Mac OS 8.6 a vyšší verze). PhotoPrinter 2000 Professional stojí 40 USD a pro jeho používání není třeba nijak rychlý počítač - program se u verze pro Windows spokojí s Pentiem či jeho ekvivalentem, u zkušební verze s cca 125 MB místa na disku (většina z toho jsou obrázky, kliparty a různé šablony), 64 MB RAM a rozlišením alespoň 800x600 bodů v 16bitových barvách. ArcSoft je mimo jiné nechvalně známou firmou dělící své programy dle vzniku daného produktu na několik poněkud nepřehledných produktových řad, takže PhotoPrinter najdete jak v klasických verzích, tak i ve verzích PhotoPrinter 2000/PhotoPrinter 2000 Professional. Recenze se týká verze PhotoPrinter 4.x, která je jako jediná ke stažení ve formě zkušební verze a která podle dostupných manuálů k ostatním verzím PhotoPrinteru nabízí k vyzkoušení všechny možnosti produktové řady PhotoPrinter 2000/PhotoPrinter 2000 Professional včetně přidávání textů k obrázkům, tvorbě ozdobných okrajů a kalendářů.


Po spuštění programu si můžete v sekci "Layout" otevřít hotový projekt obsahující už dříve upravené předlohy pro tisk nebo si vybrat některou z nabízených předloh. Hotových předloh s různým rozmístěním pozice obrázků nabízí PhotoPrinter 4.x opravdu hodně a pro jejich přehlednější výběr jsou jednotlivé typy předloh rozděleny do několika kategorií. Součástí jednotlivých skupin předloh jsou i templates používané společnostmi KodakAvery, v případě potřeby si v integrovaném Layout editoru (po kliknutí na My Templates) můžete vyrobit předlohy vlastní. Další nezbytnou akcí je import obrázků, které chcete tisknout či dále upravit. PhotoPrinter ve verzi pro Windows podporuje grafické formáty BMP, FlashPix, JPEG, PCD, PCX, TARGA a TIFF, což sice není nijak mnoho, pro účely importu to ale stačí. Fotky lze přes rozhraní TWAIN importovat i z digitálního fotoaparátu či skeneru, o obou způsobů pak samozřejmě lze importované obrázky či fotografie setřídit podle jejich názvu, typu souboru, velikosti, data pořízení nebo podle popisu. Pro aktuální předlohu si můžete nastavit okraje stránky v palcích či pixelech a pro všechny obrázky pak nastavit jejich automatické oříznutí či natočení v případě, že se nevejdou do layoutu vybrané tiskové předlohy. Jednotlivé obrázky samozřejmě můžete v rámci dané předlohy libovolně přesouvat, kopírovat na jiné místo a natáčet (pouze po krocích 90 stupňů).


Každý importovaný obrázek/fotku můžete oříznout ale i ručně, k dispozici k tomu máte příslušnou sekci "Crop". I když je PhotoPrinter primárně určen pro tisk obrázků a fotografií, můžete v něm importované grafické soubory upravit či aplikovat na ně některý z nabízených efektů. V sekci "Edit" tak máte v několik kategoriích na výběr základní funkce image processingu. Pop-up menu "Enhancements" obsahuje funkce pro úpravu jasu, kontrastu, nasycení barev apod., k dispozici máte i funkce pro zaostření či naopak pro rozostření obrázku. V menu "Effects" najdete několik oblíbených či často používaných efektů, jako je například Sketch, Oil Paint, 3D Grid, Emboss, Mosaic, Fisheye, Cone, Whirpool, Melting, Motion Blur a další a konečně poslední menu "Clip Art" nabízí možnost přidání klipartu do obrázku včetně eventuálního natočení vloženého klipartu v požadovaném směru. Několik desítek klipartů dostanete i s trial verzí programu - poněkud překvapivě se nejedná o vektorové kliparty, nýbrž o klasické JPEG obrázky s dodatečnou maskou (i když má maska příponu "msk", opět jde o formát JPEG) definující průhlednost daného klipartu, takže si klipartů můžete vyrobit libovolné množství.


Ke každému obrázku můžete v sekci "Text" přidat i textovou popisku či popisky, ovlivnit toho ale mnoho nemůžete - nastavit lze pouze typ, velikost a barvu písma a také případné zarovnání textu. PhotoPrinter umí pracovat pouze s TrueType/OpenType fonty, čeština u zkušební verze testované pod Windows XP fungovala ve fontech bezchybně. Další sekce "Frame" opět obsahuje několik položek v pop-up menu, ve kterém najdete funkce pro další efektové úpravy vybraného obrázku/fotografie. Každý označený obrázek tak můžete upravit s pomocí mnoha typů ozdobných okrajů či orámování, PhotoPrinter stejně jako u klipartů používá pro ozdobné okraje JPEG obrázky, pro orámování či shapes pak další JPEG obrázky včetně příslušných JPEG masek. Plných cca 60 MB instalace na disku je vyhrazeno předlohám kalendářů obsahujících vybraný obrázek či fotografii, které můžete v sekci "Frame" s PhotoPrinterem velmi rychle vyrobit, stačí si v menu "Calendars" vybrat vhodný grafický vzhled kalendáře a dole pod výběrem předlohy kalendáře pak nastavit požadovaný měsíc a rok. Obrázek v kalendáři lze navíc libovolně natočit stejně jako v případě klipartů, změnit jeho pozici v kalendáři a pochopitelně i upravit jeho velikost. Samotné tiskové funkce už nejsou mimo podpory technologie PIM (Print Image Matching) nijak zvlášť zajímavé, PhotoPrinter totiž nemá žádné svoje vlastní tiskové preference a používá systémový tiskový driver. Kompletní layout dané tiskové předlohy si mimo jejího vytištění můžete také uložit na disk ve formátech BMP nebo JPEG s možností nastavení rozlišení v DPI v rozsahu 72 až 600 dpi.


ArcSoft PhotoPrinter 4.x je jednoduchý a poměrně kvalitní tiskový program pro tisk malého i většího množství obrázků, který umí v dostatečné míře automatizovat některé důležité akce, mezi které patří hlavně automatické umísťování importovaných obrázků do tiskové předlohy, užitečné jsou i integrované editační/efektové funkce, tvorba kalendářů a slušné množství nejrůznějších tiskových předloh. Škoda jen, že PhotoPrinter nepodporuje větší množství grafických formátů a nelze ho spustit ve fullscreenu, doufejme tedy, že tento nedostatek vyřeší některý z budoucích updatů (ke stažení je už několik samostatných updatů, ty však pro update zkušební verze použít nelze), Cena programu je vzhledem k jeho možnostem relativně přijatelná, potřebujete-li tedy často tisknout větší množství obrázků a fotografií a nemáte k dispozici jiný vhodný tiskový program, klidně si PhotoPrinter vyzkoušejte, možná Vám budou jeho možnosti vyhovovat.

Další obrázky naleznete v pokračování článku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: