Apple uvolnil nástroj iAd Producer: reklamní obsah pomocí standardních webových technologií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Apple uvolnil nástroj iAd Producer: reklamní obsah pomocí standardních webových technologií

22. prosince 2010, 10.00 | Součást iOS 4 tvoří reklamní platforma iAd, od níž si Apple hodně slibuje, má umožnit financování různých bezplatných aplikací z reklam, jež budou vysoce interaktivní a přitažlivé pro uživatele zařízení s iOS. Tyto reklamy využívají standardní webové technologie, nyní se však Apple rozhodl jejich přípravu vývojářům dále usnadnit a v pondělí vydal pro registrované vývojáře nástroj iAd Producer. Jedná se o odpověď Apple na Flash bannery? Nebo snad předstupeň nové aplikace pro snadnou tvorbu Webů ve stylu iWeb?

Součást iOS 4 tvoří reklamní platforma iAd, od níž si Apple hodně slibuje, má umožnit financování různých bezplatných aplikací z reklam, jež budou vysoce interaktivní a přitažlivé pro uživatele zařízení s iOS. Značnou pozornost nové reklamní platformě věnoval Steve Jobs již při prvním veřejném představení iOS 4 – tehdy ovšem ještě iPhone OS 4.0 - letos v dubnu. (V Evropě začala platforma iAd fungovat od prosince.)

Tyto reklamy využívají standardní webové technologie, nyní se však Apple rozhodl jejich přípravu vývojářům dále usnadnit a v pondělí vydal pro registrované vývojáře nástroj iAd Producer, v němž se dají jednoduše vytvářet reklamy pro iAd. (MacStories nabízí řadu snímků obrazovek tohoto nástroje.)

Je to aplikace pracující pod Mac OS X (stejně jako ostatní vývojové nástroje pro iOS), jež poskytuje pomůcky pro celý proces přípravy reklam. Nejprve se zvolí cílové zařízení (iPhone nebo iPad, lišící se rozlišením a velikostí obrazovky) a poté lze nástroji aplikace sestavit úvodní obrazovku, menu a jednu nebo více stránek vlastní reklamy.

Stránky se tvoří z šablon a pro vícestránkové reklamy nabízí iAd Producer řadu přechodových efektů. Samozřejmě poskytuje také nástroje pro tvorbu prvků samotných stránek, umožňuje do nich vkládat standardní ovládací prvky jako jsou tlačítka, mřížková zobrazení, zobrazení Cover Flow, a tak dále, to vše jde udělat bez psaní jakéhokoli kódu.

Komu ovšem nebudou standardní prvky stačit, může si napsat své vlastní, protože iAd využívá takové technologie jako HTML5, CSS3 a JavaScript (iAd pochopitelně používá WebKit, takže dostupné efekty budou dány schopnostmi tohoto vykreslovacího jádra).

Náročnějším vývojářům iAd Producer nabízí poměrně vyspělý editor a debugger JavaScriptu a funkce kontroly celých projektů. Zahrnuje též Simulator, emulátor zařízení s iOS, takže přímo v aplikaci půjde celý projekt otestovat a odladit. Projekty se mimoto dají poslat do testovacích serverů iAd nebo exportovat do iDisku.

Reklamy přirozeně mohou obsahovat různé mediální prvky, iAd Producer proto poskytuje knihovnu pro správu obrázků, videozáznamů a SVG písem, jež mimo jiné umí udržovat více verzí mediálního obsahu pro různé cílové platformy a různé rychlosti připojení.

Před odesláním hotového projektu do reklamní sítě Applu je navíc možné ho ještě nechat optimalizovat, lze například zajistit, aby se všechny obrázky vhodně ořízly a zkomprimovaly a optimalizovat se dá také javascriptový kód.

Aplikaci iAd Producer si registrovaní účastníci programu iOS Developer Program mohou stáhnout tady (zabírá jen 30 MB), vyžaduje Mac OS X 10.6.5, Safari 5 a vývojářskou sadu iOS SDK 4.0.

Tento krok Applu není příliš překvapivý, očividně se snaží zpřístupnit reklamy iAd širší obci vývojářů než doposud. Vzhledem k tomu, jaké množství zařízení s iOS je nyní v provozu, jde rozhodně o hodně zajímavý trh (a nezapomínejme, že si Apple z reklamních příjmů bere 40procentní podíl).

iAd Producer je sice určen pro tvorbu reklam, ale zřejmě by se dal použít i k přípravě jiných webových aplikací. A samozřejmě jeho uvedení vyvolalo dohady, zda Apple nepřipravuje podobnou aplikaci pro webový vývoj, která by nahradila dosavadní program iWeb (při říjnovém představení balíku iLife ’11 se o něm zástupci Applu vůbec nezmínili a zdá se, že se téměř nezměnil).

A jde samozřejmě také o další prvek strategie boje proti technologii Flash, Apple se tímto očividně snaží ukázat, že interaktivní obsah lze vytvářet jen s pomocí webových technologií. Dá se proto předpokládat, že brzy něco podobného nabídne nejenom vývojářům, ale i všem ostatním uživatelům Maců.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: