Apple se stahuje z Macworld Expa, pařížské Apple Expo zrušeno, prodej Maců v USA stagnuje - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Apple se stahuje z Macworld Expa, pařížské Apple Expo zrušeno, prodej Maců v USA stagnuje

19. prosince 2008, 00.00 | Apple v roce 2009 vystavuje na Macworld Expu naposled a projev tam nepřednese Steve Jobs. Také pařížské Apple Expo bylo natrvalo zrušeno. A předběžné výsledky prodeje Maců v USA za listopad ukazují, že odbyt stolních Maců značně vázne.

V úterý k překvapení mnohých Apple oznámil, že lednová výstava a konference Macworld Expo 2009 (oficiální název vlastně zní Macworld Conference & Expo, to je ovšem poněkud nepraktické, tak to zkracuji) v San Franciscu bude jeho poslední, nadále už tam vystavovat nebude a generální ředitel Applu Steve Jobs v lednu 2009 již nevystoupí se svým projevem, který patřil k nejočekávanějším událostem celé akce.

07mm19122008f.jpg

Zahajovací projev tentokrát přednese Philip Schiller, viceprezident Applu pro globální produktový marketing a bude to poslední takový projev zástupce Applu na Macworld Expu. Schillerův projev je naplánován na 6. ledna 2009 od 9:00 místního času, samotná výstava začíná už 5. ledna.

Apple ke svému stažení z Macworld Expa vydal tiskovou zprávu, v níž uvádí, že se mu daří zasahovat stále více lidí více způsoby, takže tak jako mnoho firem se pro něj výstavy staly jen velmi menšinovým způsobem oslovení zákazníků. Připomíná, že jeho kamenné obchody Apple Store, jež každý den navštíví více než 3,5 milionu lidí a web Apple.com mu umožňují přímo zasáhnout přes sto milionů zákazníků po celém světě novátorskými novými způsoby.

08mm19122008f.jpg

Tisková zpráva také podotýká, že Apple trvale omezuje svou účast na výstavách v posledních letech, zmiňuje NAB, Macworld New York, Macworld Tokyo a Apple Expo v Paříži (o něm více níže).

Tolik tedy oficiální vysvětlení. Náznaky, že Macworld Expo 2009 bude slabší než předchozí ročníky, se objevovaly již počátkem prosince, kdy se z výstavy začaly stahovat některé významné firmy jako Adobe nebo Belkin.

Pro pořadatele Macworld Expa, vydavatelství IDG, to pochopitelně znamená značnou ránu. Navenek IDG přirozeně zachovává klid, prohlašuje, že akce bude pokračovat a ohlásilo Macworld Expo 2010 na 4. až 8 ledna 2010. To ovšem vypadá spíše jako „snaha o zachování tváře“, těžko lze čekat, že by pořadatel tvrdil něco jiného.

Ve skutečnosti však dnes nikdo neví, jaká bude v roce 2010 situace, vyhlídky pro příští rok jsou mimořádně nejasné (na prohlášení analytiků bych se raději neohlížel).

Ovšem srovnání s minulostí naznačuje, že stažení Applu z podobných akcí pro ně obvykle znamenalo postupný zánik. V roce 2003 IDG oznámilo návrat Macworldu pro východní pobřeží z New Yorku do Bostonu, což se Applu nelíbilo a omezil svou přítomnost na tehdejší akci, (podrobněji o tom psal MůjMac tady), akce proběhla v Bostonu ještě v letech 2004 a 2005, to však už bez Applu a klesající zájem návštěvníků i vystavovatelů způsobil, že ročník 2005 byl posledním. IDG tehdy přesunula své úsilí právě do San Francisca.

A nyní se zřejmě historie opakuje, vypadá jako velmi pravděpodobné, že podobně bude dožívat i Macworld Expo v San Franciscu, bez Applu však jeho dlouhodobé vyhlídky nevypadají příliš nadějně. Skončila by tak další dlouholetá tradice, protože první Macworld Expo se konalo již v roce 1985 (stručný nástin historie těchto akcí najdete na Wikipedii). Za současné ekonomické situace ovšem pád tradičních akcí a institucí není ničím výjimečným.

Oznámení Applu o stažení z Macworldu způsobilo ve středu pokles jeho akcií o 6,6 procenta, to se však dalo čekat, ostatně dnešní akciový trh je tak rozkolísaný, že se nejedná o nic zvlášť významného, výkyvy trhu jako celku dosahují i větších hodnot.

Pochopitelně se rozhořely bouřlivé debaty o tom, co stojí v pozadí tohoto rozhodnutí Applu. Zrušení Jobsova projevu opět vyvolalo spekulace o jeho zdravotním stavu, s tím však mnozí analytici a komentátoři nesouhlasí.

Jak pravděpodobně víte, Steve Jobs byl postižen rakovinou slinivky, měl však štěstí, jednalo se o vzácnější léčitelnou formu, stále se ovšem vynořují úvahy, zda mu nezůstaly nějaké trvalejší následky.

Někteří analytici, třeba Jim Goldman CNBC, však souhlasí s oficiálním vysvětlením Applu, podle něj jde prostě o logický důsledek klesajícího významu výstav, podle jeho údajných zdrojů v Applu se jedná o záležitost firemní politiky.

Apple se ostatně z podobných akcí stahuje už několik let a v případě potřeby pořádá vlastní akce, jak to učinil třeba při představení nových iPodů letos v září.

Objevily se také názory, že se Apple hodlá osvobodit od „diktatury Macworldu“. Jde o to, že Macworld Expo, pořádané v lednu, nutilo Apple oznamovat důležité novinky právě na něm, takže vlastně jeho oznámení určoval časový rozvrh někoho jiného, což pochopitelně vedení Applu nevyhovovalo.

Podobně tomu bylo právě s výše zmíněným Macworldem pro východní pobřeží, kde se Applu nehodilo datum a umístění akce.

Většina analytiků se shoduje na tom, že rozhodnutí Applu nesouvisí s Jobsovým zdravotním stavem, který podle nich zůstane ve vedení firmy i v příštím roce, zároveň však ze zrušení Jobsova projevu vyvozují, že Macworld Expo 2009 nebude příliš významnou akcí a Jobs prostě nemá co oznámit, proto projev raději přenechal někomu jinému (to vypadá celkem logicky, pravdu se ovšem dozvíme až v lednu).

Pařížské Apple Expo zrušeno

Ohlášené stažení Applu z Macworld Expa má osudové následky i pro další akci, ve středu oznámil organizátor výstavy Apple Expo v Paříži (není totožný s pořadatelem amerického Macworld Expa), že tuto výstavu natrvalo ruší, letošní ročník v září tak zřejmě byl poslední.

Steve Jobs na této výstavě vystupoval až do roku 2004, právě tehdy však musel podstoupit už zmíněnou operaci nádoru slinivky, takže jeho projev pochopitelně odpadl. Na rok 2005 se sice jeho vystoupení plánovalo, ale nakonec bylo odvoláno (akci sice navštívil, avšak nepromluvil tam) a Jobs tam již nikdy oficiálně neúčinkoval. Apple však zůstal vystavovatelem ještě do roku 2007, teprve letos svou účast potichu zrušil (vlastně ani nevydal oficiální prohlášení, jen své stažení potvrdil).

V dobách své největší slávy bylo pařížské Apple Expo nejnavštěvovanější akcí věnovanou Applu, počet návštěvníků dosáhl až 90 000. (O Apple Expu v dobách jeho rozmachu si můžete udělat představu z reportáží MůjMacu o ročnících 2004 a 2005.) Vloni však už návštěvnost klesla na 54 000 lidí, zřejmě i kvůli tomu, že Apple nebyl schopen předvést iPhone (jehož uvedení na francouzský trh se kvůli konfliktům s francouzskými zákony zpozdilo). A počet návštěvníků letošního ročníku, jehož se Apple již neúčastnil, se odhaduje jen na asi 30 000.

Stažení Applu z amerického Macworldu tak nejspíš tvořilo pouze poslední „hřebíček do rakve“ pro Apple Expo (často považované za evropskou protiváhu Macworldu). Mimochodem, v roce 2001 bylo Apple Expo zrušeno v souvislosti s tehdejšími teroristickými útoky na USA z 11. září, to ovšem byla mimořádná situace, tentokrát jsou důvody jednoznačně ekonomické, ostatně rušení specializovaných výstav a konferencí se netýká jenom Applu (Novell rovněž ve středu oznámil zrušení své konference BrainShare 2009).

Pro nás je samozřejmě nemilé, že byla zrušena akce, jež se konala poměrně blízko (a díky našemu vstupu do schengenského systému byla poměrně dobře dostupná), na druhou stranu přístup k Webu je dnes mnohem snazší a obchodů Apple Store v Evropě přibývá (do toho v Mnichově skutečně nemáme tak daleko).

Ústup specializovaných výstav a konferencí je prostě důsledkem obecných trendů (podobně jako slábnoucí postavení papírových IT médií), současná ekonomická situace tyto trendy ovšem ještě zesílila.

Prodej Maců v USA za listopad stagnoval

V posledních letech jsme si již zvykli na pravidelné zprávy o rekordních prodejích Maců. Právě proto velkou pozornost vyvolala zpráva firmy NPD, jež sleduje maloobchodní prodeje v USA, z níž plyne, že prodej Maců za listopad stagnoval.

Jedná se o předběžná data, podle nich zůstaly v meziročním srovnání prodeje Maců v podstatě nezměněné, zatímco prodej počítačů s Windows vzrostl o 7 procent.

09mm19122008f.jpg

Tyto výsledky ovšem ovlivnily především prodeje stolních počítačů, kde došlo k všeobecnému poklesu. Avšak zatímco pro stolní PC s Windows činil pokles 15 procent, v případě stolních Maců byl propad celých 38 procent, což samozřejmě vyvolalo značnou odezvu.

Notebookům se přitom vedlo mnohem lépe (tento trend trvá v USA už delší dobu), prodej přenosných Maců meziročně vzrostl o 22 procent (nepochybně i v důsledku uvedení nových modelů letos v říjnu, ačkoli k nim lze mít mnohé výhrady), notebooky s Windows se prodávaly o 15 procent lépe než v předchozím roce.

NPD z těchto čísel vyvozuje, že hlavní důvod takového poklesu prodeje stolních Maců spočívá v zastarávání iMaců, které se od srpna 2007 příliš nezměnily (a tvoří hlavní objem prodeje stolních Maců, Macy Pro se sice nabízejí za citelně vyšší ceny, avšak jejich zákaznická obec je mnohem omezenější).

Právě letos v listopadu se očekávaly modernizace iMaců, ale nakonec Apple oznámil, že letos již žádné hardwarové novinky neuvede. To zřejmě vedlo k tomu, že zájemci o stolní Mac koupi zatím odložili a čekají na nové modely. Pochopitelně se spekuluje, že by se inovované iMacy, Mac mini a možná i Mac Pro mohly objevit na lednovém Macworld Expu, jenže poslední vývoj kolem této výstavy (viz první zpráva článku) takovéto naděje poněkud oslabuje.

Je třeba připomenout, že se jedná o předběžná data a bude hodně záležet na vývoji předvánočních nákupů v USA, avšak je velmi pravděpodobné, že se oslabení prodejů nevyhne ani Macům a produktům Applu obecně. Všechno nasvědčuje, že američtí zákazníci začínají šetřit, pro příští rok se ostatně předpovídá celosvětové oslabení trhu osobních počítačů, zatím ovšem není jasné, nakolik to postihne také Apple.

Bylo by však předčasné Apple pohřbívat, je sice možné (a pravděpodobné), že příští rok nevykáže rekordní výsledky, ale proti většině svých konkurentů má mnohem lepší postavení, firma prakticky bez dluhů a s hotovostní zásobou okolo 25 miliard USD nepochybně projde hubeným obdobím snáze než mnoho jiných.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: