Any2DjVu: internetový konvertor do formátu DjVu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce

Software

Any2DjVu: internetový konvertor do formátu DjVu

7. listopadu 2002, 00.00 | Chcete-li zdarma vyzkoušet možnosti výkonného formátu pro rastrované dokumenty DjVu,
bude pro vás Any2DjVu zřejmě tou správnou volbou.

Technologií pro výkonnou kompresi elektronických dokumentů je dnes celá řada. Jedním z nastupujících standardů, nabízejícím kromě výkonné komprese také například možnosti OCR či hypertextových odkazů, je zde formát DjVu. Ke komerčnímu využití DjVu lze dnes využít sadu produktů Document Express společnosti LizardTech, o které jsme podrobněji psali v tomto článku. Je ale jasné, že se najdou uživatelé, kteří by schopnosti a možnosti uvedeného formátu, ať už při samotném převodu, tak zejména při reálném nasazení jeho dokumentů, poznali bez nutnosti počátečních investic. Právě pro takovouto uživatelskou skupinu je určena internetová služba Any2DjVu, umístěná na serveru DjVuZone. Přiblížení fungování uvedené služby se stalo námětem našeho článku.

Jak služba funguje

Any2DjVu se plně ovládá z prostředí internetového prohlížeče. K jejímu spuštění není potřeba žádná předběžná registrace, na úvodní obrazovce služby jednoduše stačí stisknout tlačítko Any 2 DjVu a tím zahájit dialog pro převod souborů.

V prvním kroku se volí typ dokumentů určený k převodu. Co se umístění týče, je zde na výběr upload lokálního dokumentu (jeho umístění se pak určuje v následujícím kroku) nebo převod dokumentu, umístěného na internetovém serveru.

Nastavení dokumentu k převodu.

Dále je určován typ dokumentu, k dispozici jsou následující možnosti:
PS/PS.GZ/PDF: Dokument ve formátu PostScript (může být i komprimován pomocí gzipu, což je vzhledem k internetové povaze služby jistě užitečná vlastnost, ve Windows jsme ke komprimaci úspěšně použili tuto verzi uvedeného komprimátoru, downloady pro jiné platformy jsou možné zde.) či PDF. V následném dialogu lze pak zvolit tři stupně rozlišení (200, 300, 400 dpi) a provedení OCR. Ta vloží do vytvořeného dokumentu prohledavatelnou textovou vrstvu, v současnosti je ovšem podporována pouze angličtina.
Photo/Picture/Icon: Obrázkový soubor. Nápověda je zde poněkud nejasná ohledně podporovaných formátů, ve výčtu nápovědy jsou každopádně uvedeny BMP, GIF, JPEG, PBM, PICT, PNM a TIFF. (Nebylo v našich silách ověřit všechny tyto formáty, ty které jsme vyzkoušeli, nicméně fungovaly.) Je-li vložen vícestránkový TIFF či PNM, vygeneruje se z něj vícestránkový dokument, z jiných formátů lze podle dokumentace vícestránkové dokumenty vyrobit zasláním odpovídajících obrázků v ZIP či TAR balíčku. (Dokumentace nic neříká o tom, jak určit pořadí obrázků ve výsledném dokumentu. A co hůře, ve Windows Commanderu vyrobené balíčky v uvedených formátech nebyly převedeny, systém hlásil nerozpoznatelný formát.) V následujícím kroku se volí tři stupně kvality (nejvyšší komprese při ztrátě některých informací, normální kvalita, nejvyšší kvalita při nejnižší kompresi) a orientace obrázku.
Scanned document: Pro naskenované dokumenty (opět není zcela jasná otázka podporovaných formátů) je zde k dispozici celá řada variant, vázaných na barevnost (BW, Color/Mixed) a rozlišení (méně než 200, 200-400, více jak 400 dpi) dokumentu. V následném kroku se pak volí ze tří stupňů textové kvality (Agressive čili maximální komprese se ztrátou kvality, normální a lossless, tedy bezztrátová komprese s nejmenší redukcí obsahu). Dále lze požadovat OCR a určit orientaci textu v dokumentu. Vhodnost jednotlivých nastavení pro určité typy dokumentů je zřejmě třeba ověřit experimentálně.
DjVu: Ne, tato položka zde není omylem. Uživatel totiž může stávající DjVu dokumenty podrobit procesu OCR.

Po nastavení všech potřebných parametrů je možno spustit převod. Ten je monitorován v okně prohlížeče, takže uživatel neriskuje zbytečné čekání bez výsledku. Proběhl-li převod úspěšně, získá uživatel dokument v DjVu, který se mu (má-li nainstalován plug-in pro DjVu, viz dále) přímo zobrazí v browseru, a který lze také uložit na lokální disk.

Výsledek převodu je možno zpracovat v prostředí prohlížeče nebo stáhnout na lokální disk.

K prohlížení a tisku dokumentů v DjVu je samozřejmě zapotřebí odpovídající aplikace. Tou je v současnosti především bezplatný plug-in LizardTechu, použitelný v prostředí Internet Exploreru a Netscape Navigatoru a dále unixový prohlížeč, vyvíjený jako produkt třídy Open Source. Vyzkoušeli jsme zmíněný plug-in LizardTechu pro Windows, fungoval bez problémů a spouštěl se automaticky i při otevírání souborů v systému (instalátor zřejmě provedl potřebnou asociaci). Mimo uvedených aplikací a komerčních produktů LizardTechu či Feith Systems and Software Inc. by měly DjVu v omezené míře podporovat i nejnovější verze prohlížečů IrfanView či ACDSee.

Zhodnocení

Na službě se nám líbil především rozsah jejího záběru a rychlost, s jakou byla schopna konvertovat i rozsáhlé dokumenty. Přivítali bychom ovšem více informací o jejím technickém pozadí (je založena na Open Source knihovně DjVuLibre?). Některé převodní postupy by zasluhovaly doladění (převod více obrázků do jediného dokumentu), nápověda by mohla být propracovanější a techničtější. I přes uvedené výhrady zde nicméně mají uživatelé k dispozici výkonný nástroj, použitelný nejen k bezplatnému otestování DjVu, ale v omezené míře (OCR zatím pouze pro angličtinu, nemožnost precizního doladění parametrů převodu) i k reálným aplikacím uvedeného standardu. Způsob realizace služby může být každopádně problémem pro ty, kdo nedisponují dostatečně výkonným internetovým připojením.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: