Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Amazon Kindle: revoluční čtečka eBooků je zde?
21. listopadu 2007, 00.00 | Největší internetové knihkupectví Amazon uvedlo v pondělí na trh svou čtečku eBooků Kindle. Přístroj je postaven na technologií E Ink, což u něj garantuje výbornou čitelnost displeje při malé spotřebě, výhodou je rovněž snadná přenositelnost. Zásadní je pak u tohoto zařízení bezplatné bezdrátové připojení do online storu Amazonu, poskytujícího desetitisíce knižních titulů a spolu s tím i odběr novin, časopisů či blogů. Znamená Kindle převrat ve světě eBooků či nikoli?
Poslední zhruba dva roky jsou ve znamení slibovaného nástupu zařízení pro čtení elektronických publikací (eBooků), postavených především na revoluční technologii E Ink. V roce 2006 takto na trh přišla společnost Sony se svým Readerem (nicméně pouze do USA). Poměrně dlouho pak byl ovšem přes všemožné přísliby v dané oblasti klid, který končí v posledních měsících. Významných událostí je celá řada: Sony uvedla inovovanou verzi Readeru (PRS-505), a co je asi ještě důležitější, i na evropském trhu se mimo dosavadního drahého iRex Illiadu objevilo cenově poměrně dostupné zařízení Cybook společnosti Bookeen. Své pak v dané hře mají stále více co říci i zařízení, která namísto E Inku spoléhají na klasické zobrazovvací technologie, konkrétně známý "notebook pro třetí svět" OLPC XO-1 či též třeba internetové tablety řady N společnosti Nokia. (Blíže viz náš dřívější článek na dané téma.)
Ovšem událost, která má šanci situaci v dané oblasti posunout skutečně hodně dopředu, se stala v pondělí 19. listopadu. V tento den totiž společnost Amazon uvedla na trh po tři léta připravovanou čtečku eBooků, postavenou opět na E Inku, pojmenovanou jako Kindle. Parametry Kindle nejsou ve srovnání s konkurencí dechberoucí, nicméně distribuční model zvolený pro dané zařízení i zázemí největšího elektronického prodejce knih představují zcela zásadní důvody, pro které je třeba Kindle věnovat pozornost.
Technické parametry
Kindle je s rozměry 19,1 × 13,5 × 1,8 cm a vahou 292 gramů zdařilou nápodobou klasického paperbacku. S jeho přenositelností si tedy majitelé nemusí dělat starosti a například dle ukázkového videa ze stránek Amazonu snad ani s odolností proti případným pádům či jiným obdobným menším nehodám. Podivně ovšem působí design přístroje, který nicméně v reálu může vypadat podstatně lépe nežli na ukázkových snímcích či videích. Každopádně "plastový" vzhled s designem evokujícím počítačové výrobky z 80. let minulého století už vysloužily Kindle na Internetu nelichotivá označení jako je “prop from an old sci-fi horror flick" či “Soviet-ugly”. Znovu ale musíme opakovat, že finální posouzení vzhledu a jeho praktičnosti je až na konkrétních zkušenostech.
Displej o úhlopříčce 15 cm a rozlišení 600 x 800 pixelů (167 ppi) je - jak již bylo řečeno - postaven na technologii E Ink. To by mělo garantovat jeho velmi dobrou čitelnost, blížící se klasickému papíru, a to třeba i na slunci a pod ostrým úhlem, další výhodou je energetická nenáročnost: použitá technologie vyžaduje energii pouze při změně obrazu, zde tedy typicky otočení stránky. Podle údajů výrobce by takto Kindle měl bez dobití dokázat otočit až 10 000 stránek, což znamená asi týden užívání. Nicméně v případě, že uživatel bude chtít používat bezdrátové připojení pro odběr publikací, které je jednou z hlavních výhod daného přístroje, jde výdrž zařízení strmě dolů, i když pořád zůstává na poměrně rozumné hladině: bez dobití by měl takto přístroj vydržet den až dva. Dobití Kindle by mělo trvat dvě hodiny.
V souvislosti s displejem je pak ještě vhodné říci, že podporuje zobrazení pouze ve čtyřech odstínech šedi a že použitá technologie nedovoluje nasazení podsvícení či jiného obdobného mechanismu (což je na druhou stranu výhodou E Ink), možné je každopádně nasvícení displeje stejné, jako kdyby čtenář pracoval s klasickým papírem (na stránkách Kindle je nabízena odpovídající lampička).
K ukládání publikací slouží interní flash paměť o kapacitě 256 MB, přičemž volných je při dodání přístroje 180 MB. Další rozšiřování kapacity je možné díky (stále levnějším) SD kartám. Kindle se více nežli jiné čtečky obejde bez počítače, jehož prostřednictvím by nahrával publikace (viz dále), nicméně pro připojení k danému typu zařízení disponuje USB 2.0 portem - po připojení zde funguje jako USB flash drive. Přístroj dokáže přehrávat i zvuk, k danému učelu je vybaven reproduktorem a sluchátkovým výstupem. Softwarové vybavení je postaveno na modifikované verzi Linuxu.
Distribuce publikací
To, co činí z Kindle unikátní řešení, je způsob, jakým se do tohoto přístroje dají nahrávat publikace. Před offline vkládání (USB, SD karty) je zde preferováno trvalé bezdrátové připojení prostřednictvím služby Whispernet, kterou Amazon provozuje zatím pouze v USA ve spolupráci s tamějším telekomunikačním operátorem Sprint, využit je EDVO protokol. Za připojení do dané sítě neplatí vlastník Kindle žádné poplatky. Daným způsobem má tedy výrazně stálejší přístup k online obsahu, než kdyby používal například Wi-Fi připojení.
A co lze vlastně takto online získat? Amazon nabízí prostřednictvím Kindle Store ke koupi především knihy, hovoří o více jak 88 000 titulech. Novinky a bestsellery New York Times by zde měly stát okolo přijatelných 10 USD, klasické tituly pak okolo 2 USD. Rozhodování o koupi by měla napomoci možnost stáhnout si vždy první kapitolu publikace zdarma. Po koupi jsou publikace schraňovány v oline knihovně, není tudíž nutné je mít stále uloženy v Kindle. Kindle Store obsahuje obdobné služby jako samotný Amazon Store, lze tedy využít vyhledávání, recenze a hodnocení uživatelů, slevové akce aj.
Publikace jsou uloženy v proprietárním formátu AWM, jenž je pravděpodobně speciální (ochrana autorských práv) podobou formátu elektronických publikací systému společnosti Mobipocket, kterou Amazon již nějaký čas vlastní. Uživatel pak může použít Kindle i k prohlížení nativních Mobipocket publikací či textových souborů. Amazon dále nabízí službu, která do AWM převede obsah HTML, DOC, JPEG, GIF, PNG, či BMP souborů, jenž byly zaslány coby příloha e-mailu na speciální e-mailovou adresu přidělenou vlastníkovi Kindle. Za takto převedený dokument je požadováno 0,1 USD. Zdarma lze nicméně publikace v podporovaných formátech nahrávat do Kindle přes USB či přes SD karty, obdobně je tomu i s audio soubory ve formátech MP3 a Audible (2-4) - předpokládá se stažení přes přece jen výkonnější Internet a následné nahrání z PC.
Prostřednictvím Kindle Store se rovněž lze stát předplatitelem řady novin (New York Times, Wall Street Journal, Le Monde aj.; 5,99-14,99 USD/měsíc) a magazínů (TIME, Forbes aj.; 1,25-3,49 USD) či též blogů (Slashdot, TechCrunch aj.; 0,99 USD/měsíc). K dispozici je bezplatný dvoutýdenní trial zvoleného periodika. Nová podoba vydání se předplatiteli nahraje do Kindle vždy automaticky (tedy je-li připojen do sítě), to nabízí skutečně značně pohodlný přístup k informacím. Kindle umí rovněž (zdarma) brouzdat Webem, nicméně jeho (zatím jen experimentální) prohlížeč umí číst zejména textově orientované stránky, chybí podpora dynamického a multimediálního obsahu (Flash, animace, zvuk, video). Speciální vazbu má Kindle na server Wikipedia (viz dále), přístup zde není zpoplatněn.
Čtení
Kindle umožňuje mít k prohlížení otevřeno více publikací současně. Odpovídající ovládací prvky rozmístěné na přístroji dovolují snadné listování, skrolování a zvětšování či zmenšování textu (celkem šest velikostí), obvykle s použitím pouze jedné ruky. Při uzavření si prohlížeč zapamatuje pozici v publikaci a na této pak publikaci zobrazí při příštím otevření.
Přístroj disponuje (narozdíl od většiny konkurence) QWERTY klávesnicí, která má víceučelové použití. Primární je zde nasazení při prohledávání publikací uložených v Kindle na zadaná slova či fráze, hledání lze dále rozšířit i na Kindle Store, Wikipedii či Google. Dále je k dispozici možnost textových anotací a záložek, zvýraznění či kopírování úseků publikace, využití lze rovněž New Oxford American Dictionary dodávaný s Kindle.
Závěrem
Kindle je nabízen Amazonem za 399 USD. To je cena vyšší nežli u konkurenčního Bookeen Cybooku (350 USD) i Sony Readeru PRS-505 (299 USD). Nicméně ani tato skutečnost nebrání tomu, aby byl Kindle v současnosti podle stránek Amazonu vyprodán. To samozřejmě nelze brát jednoznačně jako indikátor poptávky, nicméně faktem je, že i přes svou nevzhlednost nabízí Kindle oproti konkurenci opravdu reprezentativní nabídku elektronických publikací spojenou s neobyčejně snadnou distribucí. Ne každému musí pochopitelně zařízení, pro které je obsah primárně kupován, vyhovovat. Na druhou stranu je právě trh v USA, pro který je Kindle v současnosti výlučně k dispozici, takovýmto distribučním modelům a příslušným zařízením hodně nakloněn: stačí zde vzpomenout úspěchy iPodu a iPhone.
Tuzemský uživatel může brát Kindle zatím jako ukázku zařízení, které opět jen tak snadno do svých rukou nedostane, bez odpovídajícího bezdrátového připojení a zázemí Kindle Store by mu ostatně uniklo hlavní kouzlo daného zařízení i v případě neautorizovaného dovozu z USA. Na druhou stranu si troufáme tvrdit, že bude-li daný počin Amazonu úspěšný, předznamená jistě boom publikací a distribučních modelů daného typu, který by neměl vynechat ani naši republiku.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024