Adobe zveřejnila nové nástroje pro publikování eBooků - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe zveřejnila nové nástroje pro publikování eBooků

18. února 2009, 00.00 | U příležitosti akce GSMA Mobile World Congress Barcelona oznámila společnost Adobe dostupnost Adobe Reader Mobile 9 SDK, sady vývojářských prostředků, určených k vývoji řešení pro distribuci elektronických publikací ve formátech PDF a EPUB prostřednictvím mobilních zařízení a specializovaných čteček. Co daná novinka nabízí a jak může změnit stávající nabídku na poli elektronického publikování?

U příležitosti GSMA Mobile World Congressu probíhajícího v těchto dnech ve španělské Barceloně ohlásila společnost Adobe dostupnost Adobe Reader Mobile 9 SDK, sady prostředků pro vývoj řešení umožňujících distribuovat prostřednictvím mobilních telefonů a dalších kapesních zařízení, zejména specializovaných čteček, elektronické publikace ve formátech PDF a EPUB.

adobeebook1f.jpg

Zásadní novinkou daného vývojářského řešení (nahrazujícího dřívější technologii Adobe Reader LE 2.5) je rozšířená podpora tzv. reflowable PDF, tedy dokumentů v PDF formátu, schopných měnit dynamicky layout, resp. textový tok dokumentu podle aktuálních rozměrů zobrazovací plochy, resp. obrazovky zařízení, na které je PDF dokument zobrazován. Doposud byla podpora dané vlastnosti implementována ze strany Adobe spíše nedostatečně (i když se jedná o léta existující koncept), což znamenalo v případ publikování PDF dokumentů na mobilních a specializovaných čtecích zařízeních značný handicap oproti jiným formátům, jenž s přeformátováním podle aktuálních rozměrů obrazovky nemají obvykle žádné problémy. V případě PDF tato skutečnost neplatila, layout dokumentu býval obvykle statický, a uživatel tedy PDF dokument neoptimalizovaný pro obrazovku daného kapesního zařízení prohlížet buďto ve velmi malém měřítku nebo jim pracně skrolovat. Deklarovaná vylepšení nabízená novým SDK jsme nicméně v době psaní tohoto článku neměli možnost ověřit, až reálné aplikace ukáží (věříme že v krátké době), nakolik se Adobe skutečně podařilo nabídnout reálně použitelné „přeformátovatelné“ PDF.

Další významnou novinkou, kterou daný SDK přináší, je podpora formátu EPUB. V daném případě se jedná o na XML založený formát pro elektronické publikace, vyvíjený coby open source technologie, který se již dnes těší poměrně značné podpoře ze strany vývojářů i různých výrobců. Vyjadřovací schopnosti daného formátu nejsou tak silné jak v případě PDF, nicméně určitě postačí k reprezentaci mnoha typů publikací a dokumentů, obsahujícího mimo textu i obrázky, narozdíl od PDF je zde dynamické přeformátování layoutu (textu) dokumentu podle obrazovky samozřejmostí.

K zabezpečené distribuci publikací bude v řešeních vystavěných s pomocí Adobe Reader Mobile 9 SDK možno použít Adobe Content Server 4, dovolující nejen bezplatné šíření či prodej, ale rovněž půjčování publikací (virtuální knihovny apod.). Mimo toho je podporováno nasazení technologie Digital Editions, určené k distribuci elektronických publikací jak na přenosných zařízeních, tak i stolních počítačích s Windows či Mac OS X.

Již letos by uvedenou novou nabídku Adobe mělo využít mnoho předních hráčů na poli mobilní distribuce elektronických publikací. V seznamu jsou takto zmíněni například Bookeeen (nabízí i u nás distribuovaný Cybook Gen 3 postavený na E Ink displeji), iRex Technologies (široká škála E Ink čteček), Plastic Logic (připravovaná nová generace E Ink čteček s displejem o rozměrech takřka plného formátu A4) či Polymer Vision (čtečka Readius s rolovatelným displejem). Engine Adobe Readeru Mobilu je pak již dnes integrována do Sony Reader Digital Booku, tedy opět čtecího zařízení postaveného na bázi technologie E Ink. Ještě zajímavěji zní informace, že dané Adobe technologie bude zřejmě podporovat Lexcycle Stanza, tedy software pro prohlížení elektronických publikací na Apple iPhonu a iPodu Touch (doposud stavěl na vlastní podpoře formátu EPUB).

adobeebook2f.jpg

Nová nabídka Adobe svým způsobem nepřekvapuje. Trh s elektronickými publikacemi zažívá v posledních měsících významné oživení, dané na jedné straně stále širší nabídkou specializovaných čteček postavených především na technologii E Ink (zejména Amazon Kindle, nedávno uvedený v nové verzi, opírající se o vlastní formát Mobipocket, dále pak též již zmíněné čtečky Sony Reader a Bookeen Cybook aj.) a na straně druhé boomem využívání Apple iPhonu (a iPodu Touch) právě coby čtecího zařízení. Největší dodavatel publikačních technologií by v daném případě tedy neměl zůstat stranou, nicméně v tuto chvíli lze jen těžko predikovat, nakolik si i v dané oblasti vydobude stejně stěžejní pozici, jakou má například v případě nástrojů pre-pressu či webdesignu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: