Adobe uvolnila update Photoshopu CS3, Lightroom a dalšího softwaru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Adobe uvolnila update Photoshopu CS3, Lightroom a dalšího softwaru

20. listopadu 2007, 00.00 | Společnost Adobe uvolnila v minulém týdnu updaty svých zásadních aplikací pro práci s digitální grafikou. V podstatě jde pouze o aktualizace udržovací, nicméně zejména v případě Photoshopu se jedná o natolik důležité změny, že stojí za to se jim věnovat trochu podrobněji.

Photoshop 10.0.1

Upgrade Photoshopu 10 (CS3) na verzi 10.0.1 má zásadní význam zejména pro ty, kdo nebyli (především na platformě Windows) spokojeni s tiskovými službami. Připomeňme přitom, že tiskový nástroj představuje jedno z významnějších vylepšení oproti Photoshopu CS2, když přinesl všechny relevantní funkce v rámci jediného dialogu. Změna byla ovšem spojena s přepsáním odpovídajícího jádra kódu, které - z hlediska dodržení kompatibility s různými zařízeními a ovladači - nedopadlo dle všeho vždy úplně nejlépe.

Nyní by se ale již díky danému updatu neměly v tiskovém dialogu objevovat nekorektní názvy tiskáren, nemělo by docházet k posunům či zmenšování obrázků na některých tiskárnách a rovněž výskytu distorzí u některých laserových tiskáren při tisku s nastaveným asymetrickým rozlišením. Photoshop nyní vypne Windows ICM ve chvíli, kdy je v dialogu zapnuta volba "Photoshop Manages Colors", vylepšena byla kalibrace barev při tiskovém výstupu. Mimo uvedených změn přináší update v případě tisku i některé další - blíže se lze se všemi seznámit v dokumentu "Adobe® Photoshop 10.0.1 (CS3) Printing Notes", který vývojáři Adobe uveřejnili spolu s updatem a jenž přináší i různá doporučení pro korektní instalaci updatu a nastavení tiskového workflow ve Photoshopu, jejichž cílem je zajistit korektní výstupy.

pspupd07-1f.jpg

Díky updatu by Photoshop CS3 neměl padat ve chvíli, kdy je provozován spolu se softwarem Microsoft Intellipoint. Zvýšila se rychlost přesouvání objektů uvnitř vícevrstvých sad a (ve Windows) rychlost uzavírání velkých dokumentů. Konverze obrázků do CMYK s užitím určitých profilů už nevede k souborům vyplněným černou barvou. Obrázky uložené ve formátu DICOM a znovu otevřené ve Photoshopu CS3 už nebudou na PowerPC Macích porušené. Funkce Save for Web nyní zahrnuje volbu „Include XMP“ v menu nastavení, což k ní usnadňuje přístup.

Update také slibuje lepší podporu pro zachování XMP metadat při jejich ukládání (včetně copyrightu) s pomocí funkce Save For Web - byla přidána nová volba "Include XMP". Update bohužel neřeší problémy Photoshopu CS3 v Mac OS X Leopard, spojené s nechtěnými změnami hodnot u různých nástrojů, na řešení daného problému nicméně Apple s Adobe pracují.

Přímý odkaz na stránky update Photoshop 10.0.1: Mac (170 MB), Win (72,8 MB)

Bridge 2.1.1

Do preferencí Bridge (Preferences-Advanced) byla přidána volba pro High Quality Preview. Po zapnutí řeší problémy s výskytem nepřesných náhledů, vyskytujících se na panelu Preview a v módu Slideshow. Dále tento update řeší různé jiné problémy referované uživateli, například uzamčení Bridge při použití kurzorových kláves k navigaci, ztrátu nástroje Loupe po ukončení Slideshow módu či interpretaci rychlého klepnutí na soubory jako poklepání. Při přepsání složky jinou složkou téhož názvu by nemělo docházet ke ztrátě dat, stejně tak by nemělo docházet k pádům Bridge při zpracování PDF či AI souborů, korektně se nyní přidávají metadata k CR2 souborům. Spolu s Bridge se updatují i Version Cue Client (verze 3.1.0) a Asset Services (3.1.0).

Přímý odkaz na stránky update Bridge CS3 2.1.1: Mac (58,2 MB), Win (26,MB)

Lightroom 1.3

Lightroom 1.3 především zvyšuje kompatibilitu s Mac OS X Leopard (tisk, koexistence s Time Machine), opravuje některé chyby a přidává něco málo nových vlastností. Stejně jako u Camera Raw a DNG Converteru 4.3 je i v Lightroom 1.3 přidána podpora následujících fotoaparátů: Canon EOS 1Ds Mark III a PowerShot G9, Nikon D3 a D300, Olympus E-3 a SP-560 UZ a Panasonic DMC-L10. Zmíněné aplikace rovněž nyní podporují sRAW formát aparátů Canon a RAF (komprimovaný) přístrojů Fuji.

Opravy a vylepšení se týkají importu ze zařízení, tisku či automatického zápisu XMP metadat a práce Web modulu. Při použití algoritmů Bayerovského odmozaikování a omezení jasového šumu by již neměly vznikat artefakty - update se takto opět týká i Camera Raw a DNg Converteru 4.3.

Při importu lze využít renderingu 1:1. Exportní modul byl rozšířen o podporu pluginů třetích stran vytvořených s pomocí Lightroom Export SDK (viz výklad dále), jeho přednastavení lze organizovat do složek jako u ostatních modulů a obsahuje několik nových voleb pro změnu velikosti u exportovaných snímků. Podrobný popis všech změn lze mimo oficiálního webu Adobe najít například na stránkách Photoshop Services.

pspupd07-2f.jpg

Prostřednictvím Adobe Labs je nyní také k dispozici preview vývojářských nástrojů Lightroom Export SDK (postaven na open source jazyce Lua). Tyto prostředky dovolují realizovat služby spojené s přenosem obsahu z prostředí Lightroom, mimo jiné je k dispozici podpora FTP přenosů či propojení s weby pro sdílení obrázků (součástí SDK je ukázkový plugin pro propojení se službou Flickr) nebo jinými aplikacemi. Uvedené prostředky by měly posloužit nezávislým vývojářům k tvorbě pluginů, rozšiřujících funkcionalitu Lightroom v naznačeném ohledu. Do budoucna je pak ze strany Adobe slibováno rozšíření daného SDK o podporu dalších funkcí Lightroom, bude-li zájem ze strany vývojářů.

Přímý odkaz na stránky update Lightroom 1.3: Mac (42,7 MB), Win (49,9 MB)

Camera Raw a DNG Converter 4.3

Změny poskytované updatem Camera Raw a DNG Converteru jsme uvedli výše u Lightroom.

Přímý odkaz na stránky update Camera Raw a DNG Converteru 4.3: Mac (12,3 MB), Win (6,1)

Poznámka: Vzhledem k tomu, že byly referovány problémy s přímým stahováním souborů updatů, dovolujeme si uživatelům připomenout možnost přímého stažení z dané aplikace (příkaz Help-Updates/Nápověda-Aktualizace).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: