Adobe uvedla Creative Suite 5.5: všestranná podpora mobilních zařízení, posílená video a audio produkce, subskripční cenový model - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Adobe uvedla Creative Suite 5.5: všestranná podpora mobilních zařízení, posílená video a audio produkce, subskripční cenový model

12. dubna 2011, 00.00 | Společnost Adobe včera ohlásila novou podobu svého portfolia publikačních produktů. I když se jedná jen o „přechodovou“ edici 5.5, je významných novinek mnoho. Těmi hlavními jsou silná podpora publikování na mobilních zařízeních, možnost využívat a vytvářet utility dovolující nasazovat tato zařízení jako ovládací hardware pro práci s Photoshopem, významná rozšíření nástrojů pro střih videa a zvuku, a konečně pak i nový subskripční model, poskytující produkty Creative Suite za měsíční či roční poplatek. Více informací přinášíme v tomto článku.

Společnost Adobe představila dne 11. 4. 2011 novou „mezigeneraci“ svých publikačních produktů, tedy Creative Suite 5.5. Novinek, jenž tato edice přináší (z nichž mnohé byly již více či méně avizovány v minulých měsících) je až překvapivě mnoho. V tomto článku se proto zaměříme na jejich rámcové nastínění, v nejbližší době se pak budeme věnovat přiblížení detailů.

Ke struktuře CS 5.5

Nová podoba Creative Suite nepřináší update úplně všech komponent: v dosavadní podobě 5 zůstávají Photoshop, Illustrator a Fireworks, změna se pak samozřejmě netýká ani Acrobatu X Pro, který se na trhu objevil teprve poměrně nedávno. Další zásadní nástroje, tedy InDesign, Flash Professional, Dreamweaver, Flash Catalyst a nástroje video a audio produkce nicméně byly rozšířeny, a jsou tedy nabízeny ve verzi 5.5. Aplikace pro všestranné, profesionální zpracování zvuku Adobe Audition pak v CS 5.5 nahrazuje dřívější Adobe Soundbooth.

Produkty Creative Suite 5.5 jsou jako v minulosti nabízeny jak samostatně, tak zejména v podobě cenově zvýhodněných balíků. Velkou novinkou je možnost využívat zvolené komponenty CS 5.5 či celé balíky na subskripční bázi – blíže se danou možností zabýváme v závěru článku. Adobe jinak rovněž oznámila, že nová generace Creative Suite bude nyní zveřejněna vždy až po 24 měsících, s tím, že zhruba v polovině bude uvedena podobně významná přechodová verze jako je v daném případě CS 5.5.

cs55-editionsf.jpg

Mobilní publikování

Zásadní změnou, kterou přináší InDesign a nástroje webového publikování (Flash Professional, Dreamweaver), je rozšířená podpora publikování na stále populárnějších mobilních zařízeních typu tabletů, elektronických čteček a smartphonů. Nástroje CS5.5 zde slibují podporu pro rozsáhlou škálu mobilních operačních systémů (Apple iOS, Android, BlackBerry Tablet OS či HP webOS, výhledově Windows Phone, Samsung SmartTV aj.), a to jak prostřednictvím Adobe Flash, tak HTML5 (a CSS3), nebo případně i s využitím kombinace obou platform (tam, kde je takováto kombinace možná).

Tvorbu elektronických multimediálních interaktivních publikací, zejména magazínů, nyní dovoluje InDesign CS5.5, a to především prostřednictvím nástrojové sady Folio Producer. Vytvořené publikace mohou obsahovat video, audio, panoramata, rotace objektů, pan a zoom obrázků či integraci s HTML/HTML5 obsahem. K dispozici jsou přitom možnosti náhledu chování daných publikací na různých typech zařízení. Pro samotnou distribuci a prodej publikací je ale i nadále zapotřebí ne právě nejlacinější Adobe Digital Publishing Suite.

Podrobnější výklad o nových možnostech CS 5.5 v daném směru přináší toto video:

Nový InDesign pak přináší i vylepšení při exportu dokumentů do podoby publikací pro elektronické čtečky (Amazon Kindle, Sony Reader aj. – formát ePub). K dispozici je zde především snadná možnost definice textového a obrázkového toku publikace, možné je vkládání videa a audia aj.

I změny v nástrojích webového publikování jsou především ve znamení podpory mobilních zařízení. Dreamweaver CS5.5 nyní nabízí integraci frameworků jQuery Mobile (webové aplikace) a PhoneGap (tvorba cross-platform webových a nativních aplikací). Jinak je v Dreamweaveru k dispozici nově například vylepšení Live View módu, CSS panelu a Multiscreen Preview panelu (media queries, update WebKit engine, CSS3 atributy), dovolující nahlížet a porovnávat podobu a chování vytvářeného obsahu na různých zařízeních a v různých browserech. Možnosti náhledů jsou odpovídajícím způsobem rozšířeny i v rámci utility Device Central a služby BrowserLab.

Flash Professional CS5.5 nabízí nyní automatické přizpůsobení velikosti obsahu umístěného na stage různým velikostem obrazovky. K dispozici je také nová funkce sdílených zdrojů pro snadné publikování napříč zařízeními a platformami, dále se nabízí více než 20 nových útržků kódu pro mobilní a AIR aplikace využívající akcelerometry, multitouch gesta a ukládání dat. Možné je přímé publikování na Android zařízeních.

Podpora mobilního publikování je pak k dispozici i v rámci nového Flash Builderu 4.5 a Flex 4.5 frameworku pro mobilní zařízení. Designérsko-vývojářské workflow je posíleno díky nové obousměrné výměně informací mezi Flash Catalystem CS5.5 a Flashem Professional CS5.5.

Integrace mobilních zařízení do kreativních workflow

Hodně zajímavou novinkou CS 5.5 je Adobe Photoshop Touch SDK. Jedná se o vývojářskou sadu, dovolující vytvářet aplikace pro mobilní zařízení typu iPadu, iPhonu, BlackBerry PlayBooku či přístrojů s Androidem (označení daného typu zařízení jako tablet je v daném případě poměrně zavádějící), jejichž prostřednictvím lze ovládat i jinak využívat Adobe Photoshop spuštěný na stolním počítači či notebooku. Adobe přitom již prodává tři aplikace pro iPad, jenž demonstrují možnosti takovéto integrace (Color Lava: mixování barev a tvorba barvových schémat, Eazel: kresba prsty a Nav: kontrola nástrojů Photoshopu), další řešení budou zřejmě následovat.

adobecs55-lavaf.jpg

Rozšíření nástrojů video a audio produkce

Mnoha novinek a vylepšení se dočkaly nástroje video a audio produkce, nabízené zejména v rámci balíku Production Premium. Výkonná Mercury Playback Engine, uvedená poprvé s Premiere Pro CS5, rozšiřuje svou podporu GPU hardwaru (včetně grafických karet v noteboocích) a slibuje takto rychlejší otevírání projektů, real-time odezvu pro více GPU-akcelerovaných vlastností a plynulejší práci na 4k i vyšším rozlišení.

K dispozici jsou nové nástroje střihu a editace, podpora systémů duálního zvuku v novém příkazu Merge Clips dovoluje rychle synchronizovat video s audio nahrávkami ve vysoké kvalitě pořízené na samostatných záznamových zařízeních (ideální pro DSLR a RED workflow). Zvuk (případně včetně referenčního videa) lze nyní z Premiere předat ke zpracování aplikaci Audition, jenž je poprvé k dispozici pro platformy Mac i Windows. Rozšířena je podpora RED a dalších bezpáskových kamer. Posíleny jsou též možnosti výměny projektů mezi Premiere a Final Cut Pro, nová či rozšířená podpora OMF v Premiere a Audition dovoluje export zvukových projektů do Avid Pro Tools.

Kompletně přepracovaný Media Encoder nyní ve verzi CS5.5 slibuje rychlý rendering na pozadí do různých obrazovkových formátů z projektů Premiere, After Effects a Encore. Dále nabízí i podporu nových formátů, například AVC-Intra a DPX, podpora horkých složek dovoluje snadno generovat více podob výstupu.

Zajímavé nové funkce v oblasti zpracování videa a animací slibují i After Effects CS5.5. Konkrétně jsou takto nyní k dispozici například Warp Stabilizer (eliminace nežádoucích pohybů kamery), Camera Lens Blur (napodobení vlastností fyzických čoček) a Light Falloff (světelné efekty v 3D scéně).

Výše jsme již zmínili, že v rámci Production Premium a Master Collection mají nyní uživatelé pro zpracování zvuku k dispozici software Adobe Audition. Kompletně přepracovaný audio engine zde nabízí širokou škálu funkcí pro vícestopové nahrávání, editaci, mix i mastering. K dispozici jsou výkonné nástroje redukce šumu i různé zvukové efekty.

Různě posíleny byly možnosti scénářem řízeného workflow zajišťovaného díky službě Adobe Story, uvedené poprvé v rámci Creative Suite 5. Urychleny jsou možnosti trasování změn ve scénáři, úpravy lze notifikovat prostřednictvím e-mailu, posíleny byly možnosti přenosu metadat scénáře do Premiere aj.

Závěrem

I když jsme v tuto chvíli vycházeli při přibližování nové Suite především z informací výrobce, a nikoli výsledků testování reálného softwaru, musíme říci, že Creative Suite 5.5 není rozhodně pouhým udržovacím updatem. Široká škála novinek přitom do značné míry podchycuje nové publikační trendy, jenž se naplno projeví teprve v nejbližší době.

Adobe Creative Suite CS5.5 bude k dispozici do 30 dnů od jejího prvotního oznámení. Vybraná cenová nastavení pro USA (ceny pro ČR budeme updatovat poté, co nám budou k dispozici) jsou následující: 2 599 USD za Master Collection, 1 899 USD za Design Premium, 1 799 USD za Web Premium, 1 699 USD za Production Premium a 1 299 USD za Design Standard. K dispozici jsou pochopitelně odpovídající upgrady a množstevní či školské slevy a také možnost zakoupit klíčové produkty Creative Suite samostatně.

Zásadní novinkou v cenové politice Adobe je možnost si software Creative Suite pouze pronajmout na určité časové období: to ocení například ti, kdo daný software potřebují jen pro jednorázový projekt či jej chtějí reálně vyzkoušet po delší dobu než dovoluje trial verze. K dispozici je přitom jak cenově výhodnější nájem na jeden rok, tak i měsíční předplatné. Bližší podrobnosti pro USA lze dohledat zde. Pro orientaci uveďme několik cenových nastavení měsíčního pronájmu: Adobe Photoshop CS5 za 35 USD, Design Premium za 95 USD, Master Collection za 129 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: