Adobe Premiere Pro CS5.5: nová verze profesionálního video editoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Adobe Premiere Pro CS5.5: nová verze profesionálního video editoru

7. července 2011, 00.00 | Bez české lokalizace, zato s řadou zajímavých novinek byla před časem uvolněna stěžejní verze profesionálního editoru videa Adobe Premiere Pro CS5.5. Aktuální verze editoru nabízí rychlejší Mercury Playback Engine, vylepšené editační nástroje, rozšířené importní i exportní funkce, přímou spolupráci s Adobe Audition, podporu skriptů Adobe Story a různá další vylepšení týkající se například GPU akcelerace, grafického rozhraní programu či některých efektů. Třešničkou na dortu je navíc zdarma dostupný plugin pro technologii Intel Quick Sync.

Některé aplikace z aktuální verze balíku Adobe Creative Suite s pořadovým číslem 5.5 byly aktualizovány relativně málo, některé zase trochu víc. Adobe Premiere Pro patří mezi druhé případy a proto se ve verzi CS5.5 objevilo poměrně dost drobnějších i zásadnějších novinek, které si teď představíme.

Adobe Premiere Pro CS5.5 bohužel není k dispozici v české lokalizaci ani ve 32 bitové verzi jako některé další programy ze sady Adobe CS5.5 a pokud vím, neexistuje k video editoru ani žádná neoficiální česká lokalizace. Cena samostatně prodávané editoru Premiere Pro CS5.5 je zhruba 26 tisíc korun včetně DPH, editor je pochopitelné též součástí několika edicí sady Adobe Creative Suite (Production Premium a Master Collection).

Volitelné sady klávesových zkratek

Ovládání editoru si můžete přizpůsobit svým potřebám s pomocí uživatelských klávesových zkratek. V nabídce přednastavených sad hotkeys najdete shodné či příbuzné sady zkratek jako u Final Cut Pro a střihových systémů Avid, což umožňuje rychlejší přechod a používání Adobe Premiere Pro i v případě eventuální migrace na tento střihový systém či v případě duálních střihových pracovišť, využívajících souběžně Premiere Pro i další zmíněné video editory.


Adobe Premiere Pro CS5.5 - varianty přednastavené pracovní plochy editoru pro různé editační a efektové účely (video, zvuk, metadata aj.), na prvním screenshotu s efektem Additive Dissolve s GPU akcelerací


Adobe Premiere Pro CS5.5 - možné typy projektů
Adobe Premiere Pro CS5.5 - některá z přednastavení video projektů


Adobe Premiere Pro CS5.5 - rychlý výběr skupin klávesových zkratek

Dokonalejší importní funkce

Majitelé video kamer z produkce společností Canon a RED určitě ocení rozšířenou podporu formátů Canon XF, mezi kterou patří i možnost prohlížet Canon XF a RED footage v Media Browseru a importovat příslušná metadata. U formátu RED (RMD) jsou nově podporována zařízení Rocket, Mysterium X a EPIC a také aktuální firmware pro kamery RED ONE. Soubory kamer RED EPIC s rozlišením až 5K je navíc možné v Premiere Pro CS5.5 editovat bez transkódování, příslušný importní modul najdete na vývojářském webu Adobe Labs.
Videoklipy z různých zdrojů s doprovodným zvukem lze nyní spojovat s pomocí funkce Merge Clips, která podporuje synchronizaci zvuku z duálních systémů včetně podpory digitálních zrcadlovek a RED kamer.


Adobe Premiere Pro CS5.5 - přidávání stop do časové osy
Adobe Premiere Pro CS5.5 - dvě ze sekcí předvoleb programu

Integrace s dalšími aplikacemi a práce s metadaty

Novinkou v Adobe Premiere Pro CS5.5 je dokonalejší integrace s jinými aplikacemi Adobe – především s After Effects a Adobe Audition. Zvukové stopy nyní můžete přímo z Premiere Pro odeslat k editaci v Adobe Audition, kde lze stříhat a efektově upravit jednotlivé stopy i vícestopé projekty s videem. Vylepšená je také spolupráce s aplikacemi Final Cut Pro a Avid Media Composer a také dále se službou Adobe CS Review, pro kterou má Adobe Media Encoder sadu nových předvoleb.

Popisné informace alias metadata hrají v projektech stále větší roli a určitě především proto máte v Adobe Premiere Pro CS5.5 a Media Encoderu CS5.5 k dispozici rozšířené funkce pro práci s metadaty včetně poměrně bohatých možností jejich exportu a ukládání v rámci projektů Adobe Premiere či samostatně v podobě datových struktur. Do Premiere Pro CS5.5 můžete nyní importovat také Adobe Story skripty s příslušnými metadaty, které využívají online služby Adobe CS Live.

Mezi tvorbu a zpracování metadat patří mimo jiné i analýza obsahu multimediálních souborů včetně zvukových stop a jejich případný převod na editovatelný text – tato unikátní služba bohužel není k dispozici pro češtinu ani slovenštinu. Podporováno je nově i přehrávání tzv. 608 a 708 closed captions, které lze synchronizovat pro zvolené video sekvence a zobrazovat je v Program Monitoru.


Adobe Premiere Pro CS5.5 - do projektů lze vkládat Adobe Story skripty


Adobe Premiere Pro CS5.5 - zvukové soubory projektů Premiere lze nově přímo editovat prostřednictvím Adobe Audition


Adobe Premiere Pro CS5.5 - editor titulků


Adobe Premiere Pro CS5.5 - Project Manager pro jednoduchou správu projektů


Adobe Premiere Pro CS5.5 - vylepšené funkce pro automatizované úpravy video klipů


Adobe Premiere Pro CS5.5 - analýza obrazového a zvukového obsahu videa

GPU akcelerace

Vylepšený Mercury Playback Engine je opět o něco rychlejší, podmínkou je ovšem moderní CPU a příslušný grafický akcelerátor s podporou technologie NVIDIA CUDA. Pro nativní GPU akceleraci v Adobe Premiere CS5.5 budete potřebovat grafickou kartu NVIDIA GeForce 285 a novější, případně některý z podporovaných akcelerátorů NVIDIA Quadro, grafické karty ATI či Intel podporuje editor pouze na úrovni volitelných modulů pro export (či náhledy) videa.

Také zpracování videa je v Premiere Pro CS5.5 obecně akcelerováno přes GPU grafické karty včetně renderingu průhlednosti, manipulace se změnou snímkových frekvencí a poměrem stran pixelů. S pomocí GPU se nově urychluje i změna rychlosti videa (slow motion a fast motion), deinterlacing, a také některé efekty jako například přechodový efekt Additive Dissolve na speciální prolínání snímků ze dvou videoklipů, efekty rozostření – Fast Blur a Directional Blur (GPU akcelerovaná obdoba Motion Blur).


Adobe Premiere Pro CS5.5 - nastavení přehrávače videa
Adobe Premiere Pro CS5.5 - vylepšené funkce pro spojování videoklipů a změny rychlosti a délky trvání videa


Adobe Premiere Pro CS5.5 - předvolby efektu Fast Blur s GPU akcelerací

Adobe Media Encoder CS5.5

Kódování videa v rámci jeho exportu probíhá v Adobe Premiere Pro CS5.5 většinou s využitím Adobe Media Encoderu, jehož aktuální verze CS5.5 je již plně lokalizovaná a umožňuje exportovat video s GPU akcelerací ve většině běžných video + audio formátech a souborových kontejnerech. Media Encoder CS5.5 umí sám sledovat zvolené složky a automaticky začne na pozadí enkódovat všechny nové video soubory, které se ve sledovaných složkách objeví.

Jednotlivé sledované složky mohou produkovat různé formáty videa, takže de facto v jednom kroku lze video zkonvertovat nebo kódovat do odlišných cílových formátů. Správné či chybné dokončení jednotlivých konverzních/kódovacích procesů přitom signalizuje Media Encoder odlišnými zvukovými znamením.

Novinkou jsou i rozšířené sady defaultních předvoleb pro cílová zařízení včetně různých mobilních telefonů, video/MP4 přehrávačů či PDA, přičemž výstup z Media Encoderu můžete nastavit i pro souběžné publikování více video/audio formátů.

Do samostatně pracujícího Adobe Media Encoderu CS5.5 můžete nově jednoduše přetáhnout videosekvence z Adobe Premiere Pro a kompozice z After Effects (a Media Encoder zahájí konverzi/export videa), což v předchozí verzi Media Encoderu nebylo možné.

Rozhraní Media Encoderu CS5.5 je bohatší na informace o zdrojích souborů, jejich vlastnostech a má nová kontextová menu pro výběr formátů a manipulační funkce. Další novinkou je skládání videa ze sledů statických obrázků, které umí Media Encoder rovněž automaticky převést na videosekvence.


Adobe Premiere Pro CS5.5 - Adobe Media Encoder CS5.5 s nabídkou výstupních kontejnerů a formátů souborů
Adobe Premiere Pro CS5.5 - upřesnění vlastností výstupního videa v Media Encoderu


Adobe Premiere Pro CS5.5 - export metadat v Media Encoderu


Adobe Premiere Pro CS5.5 - předvolby Media Encoderu CS5.5

Podpora Intel Quick Sync akcelerace

Od Intelu si můžete pro stávající i starší verze Adobe Premiere Pro CS4/CS5/CS5.5 či Premiere Elements 8/9 zdarma stáhnout akcelerační plugin IntelMSDKExporter, který umí využívat technologii Intel Quick Sync v druhé generaci procesorů Intel Core. Quick Sync významně urychluje dekódování HD videa (Intel Quick Sync bez potíží zvládne i 100 mbit datový tok!) a také jeho kódování, které je v případě použití Core i7 dokonce rychlejší, než u technologie NVIDIA CUDA, a to i v porovnání s nejvýkonnějšími GPU NVIDIA při srovnatelné kvalitě enkódovaného videa.

IntelMSDKExporter aktuálně podporuje kodeky a formáty H.264 a MPEG-2 s AAC nebo MPEG zvukem (akcelerováno je ovšem pouze video) v kontejnerech MP4 a MPEG. Více o technologii Intel Quick Sync se můžete dočíst například zde nebo v jiném článku zde (obojí v angličtině).

Závěr

Asi není pochyb o tom, že Adobe Premiere Pro CS5.5 patří mezi nejdokonalejší video editory na současném trhu se softwarem pro Windows a Mac OS X. Editor Premiere Pro si v průběhu času v podstatě vytvořil svůj vlastní „standard“, jehož součástí je i systém pluginů, s jejichž pomocí lze získat zejména relativně velké množství speciálních efektových a exportních funkcí.

Celkově mohu u Adobe Premiere Pro CS5.5 konstatovat, že svou cenu si program určitě zaslouží a ve zpracování videa odvádí výbornou práci. GPU akcelerace a podpora 64 bitových OS jsou v editoru na poměrně vysoké úrovni stejně jako exportní funkce propojené s novou (zdokonalenou) verzí Adobe Media Encoderu CS5.5, intuitivní jsou i střihové funkce Premiere Pro.

Video filtrů ani přechodových efektů nemá Premiere Pro CS5.5 tolik jako má třeba výrazně levnější Avid Studio (což je navíc video editor zcela jiné kategorie), na druhou stranu jsou u Premiere Pro dobře fungující importní moduly (podporující formáty profesionálních HD kamer) a mimo jiné i možnost propojení s postprodukčními či kompozičními editory například v podobě Adobe After Effects, což činí z Premiere Pro profesionální studiový systém pro střih, úpravy a produkci videa.

Zkušební verzi Adobe Premiere Pro CS5.5 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Adobe Systems.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: