Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
27. září 2024
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
9. října 2024
Software
Adobe představila v Praze Creative Suite 3
25. dubna 2007, 00.00 | České zastoupení společnosti Adobe představilo včera formou živého setkání se zájemci jednotlivé aplikace z Adobe Creative Suite 3. Zajímá vás, co vše bylo na dané akci k vidění? Dozvíte se to z naší reportáže.
Největší událostí posledních týdnů v publikačním průmyslu je příchod nové rodiny aplikací Adobe, označených souhrnně jako Creative Suite 3. Oficiální "živé" představení daných produktů přineslo české zastoupení společnosti Adobe spolu s dalšími partnery (Amos Software, Hewlett-Packard, IMC Czech, Wacom) dne 24. 4. v prostorách pražského divadla Hybernia, vstup na akci byl po registraci zdarma. (Obdobná akce proběhne 26. 4. v Bratislavě.) Akce jsme se zúčastnili i my, abychom vám tímto mohli zprostředkovat, co je dle zástupců samotného výrobce na Creative Suite 3 to nejdůležitější.
Úvodní prezentace
První prezentaci měl ředitel tuzemského zastoupení Adobe, pan Michal Metlička. Pohovořil o Suite jako celku. Připomněl například, že v jejich celkem šesti podobách máme co do činění s 13 aplikacemi, přičemž na vývoji každé z nich pracovalo více jak 1 000 vývojářů, a to po dobu více jak dvou let. Souhrnně představuje software dnešní Suite více jak 80 milionů řádků kódu.
Zdůrazněn byl zájem Adobe o podporu jejich produktů na platformě Macintosh. Skutečnost, že jsou aplikace Suite poskytovány jako Universal Binary, znamená značný nárůst výkonu na Intel Macích. Na platformu Macintosh se přitom vrací i aplikace pro střih videa Premiere, obsažená v balících Production Premium a Master Collection.
Na akci byly každopádně dále prezentovány pouze nástroje z balíků Design a Web. Bylo tomu tak zejména proto, že video aplikace v CS3 podobách budou k dispozici až o něco později nežli ostatní nástroje Suite (zhruba o měsíc a půl) a jejich představení má být věnována samostatná akce.
Produkty Adobe v případové studii
Dříve, než se začalo s představováním novinek ve výše zmíněných podobách Suite, předstoupil před auditorium pan Jiří Palyza ze společnosti Vogel Burda Communications (dříve Chip), aby přiblížil postupný vývoj DTP workflow v jeho vydavatelství od počátku 90. let do současnosti. Na akci Adobe pochopitelně neudivilo, že daný přechod vedl od používání aplikací jako Ventura Publisher, T602, QuarkXPress, CorelDRAW aj. a manuálních manipulací s papírovými předlohami při korekturách a archivování dokumentů k plně elektronickým workflow, postaveným na aplikacích Adobe a formátu PDF (korektury). Takto zavedené pracovní postupy přinesly efektivnější zpracování, možnosti částečného nasazení sazečů a designérů z domova (homeworking) a dále úspory (na mzdách, papíru a dalším spotřebním materiálu) vyčíslených na cca 1 milion korun ročně. V současnosti plánuje vydavatelství zapojit do svých workflow ještě editor InCopy, nicméně bez redakčního systému.
Creative Suite 3 Design
Poté již přišla na řadu prezentace věnovaná komponentám Creative Suite 3 Design, která je (v podobách Standard či Premium) pro většinu uživatelů v tuzemsku tou stěžejní. Po letmém představení správce zdrojů Bridge byla hlavní pozornost věnována Photoshopu. Vypočítávat zde i dále dopodrobna všechny zmiňované novinky nemá dle našeho názoru příliš význam, neboť jednotlivými komponentami Creative Suite 3 jsme se už blíže zabývali na stránkách Grafiky (pre-release Photoshopu CS3 ve speciálním seriálu). Každopádně nás zaujaly poměrně působivé ukázky použití exportu do webového formátu Zoomify a dále pak technologie Vanishing Point 2. Ta nyní poskytuje skutečně velmi pěkné možnosti manipulace s objekty v 3D, přičemž koncepce použití je designérovi blízká. Mimochodem, jak bylo na akci zmíněno, 3D podpora ve Photoshopu (tj. odpovídající možnosti prohlížení a manipulací s objekty) je obdobná té, kterou mají uživatelé k dispozici v Acrobatu 3D a potažmo tedy i v bezplatném Adobe Readeru při práci s PDF dokumenty obsahujícími příslušně vložené 3D objekty.
Ještě více nás pak zaujaly konkrétní ukázky toho, co vlastně oproti standardní podobě Photoshopu nabízí navíc jeho verze Extended (neboť takovýchto ukázek není v současnosti právě mnoho). Demonstrováno bylo použití se sérií medicínských snímků (získaných magnetickou rezonancí, formát DICOM), byl proveden její převod na vrstvy jediného dokumentu Photoshopu, naznačena možnost vytištění v podobě alba či ukázána animace vytvořená z těchto dat: vše jistě velmi užitečné možnosti pro ty, kdo s daným typem obsahu pracují. Extended Photoshop dále dokáže proměřovat objekty, což lze opět použít v medicínské grafice (např. rentgenové snímky), ale také v technických dokumentech, fotografiích budov a jiných podobných objektů. K dispozici je také třeba funkce pro spočítání určitých objektů ve snímku, hodící se například v mikroskopii, geologii apod. Opomenuty pak samozřejmě nebyly ani možnosti pokročilejší tvorby animací a zpracování videa. Jeví se nám pouze jako otázka, kdo a jak v designérském sektoru takovéto funkce k něčemu využije (Photoshop Extended je součástí CS3 Design a Web Premium).
Líbily se nám dále ukázky práce s barvami, resp. novými nástroji Color Guide a Live Color v Illustratoru CS3. Připomeňme pak, že se jedná o všestranné prostředky dovolující v ilustracích použít harmonická barevná schémata. Ukázány byly nejen pohodlí a elegance, s kterými dané funkce dovolují vytvářet odpovídající barevné kombinace a aplikovat je, ale i postupy, jak redukovat snadno a rychle počet a složení barev v dané ilustraci zcela dle požadavků. Daná část prezentace nám takto přišla jako nejvíce prakticky zaměřená na oblast pre-pressu, škoda že i další části nebyly v podobném duchu. Jinak byly ukázány i některé další nové nástroje Illustratoru, například Eraser či přepracovaný Control Panel, pozornosti neušlo ani provázání s Flashem.
Zřejmě to nejlepší v rámci Design Suite – tedy InDesign – si prezentátoři dopoledního bloku nechali až na konec. To nakonec mělo trochu negativní dopad, neboť daný produkt byl odprezentován poněkud ve spěchu. Nicméně ukázány byly přece jen mnohé zásadní novinky, ke kterým patří hromadné umisťování obrázků, vkládání dokumentů InDesignu do dokumentu InDesignu, formátování tabulek pomocí tabulkových stylů, použití záměn v případě objektových atributů či regulárních výrazů, aplikování průhlednosti a rozšířené škály efektů na různé součásti objektu či nasazení textových proměnných. Zmínky padly také třeba o výstupu do XHTML či integraci s Acrobatem, ukázána byla automatická sazba z XML pomocí skriptů.
Creative Suite 3 Web
Odpoledne patřilo (po obědové pauze a prezentaci partnera akce, společnosti Hewlett-Packard) aplikacím z CS3 Web. Odprezentovány zde byly všechny podstatné novinky v Dreamweaveru (integrace s Photoshopem, rozšířená podpora CSS, Spry Framework) a Flashe CS3 (nové rozhraní, nové editační nástroje, provázání s Illustratorem, rozšířená podpora Flash videa, Device Central pro vývoj mobilního obsahu). Pro ty, kdo dané produkty vůbec nepoužívají, pak byly nastíněny základní principy daných řešení. (Ale soudě dle občasných odezev posluchačů na dotazy přednášejících zřejmě takovýchto uživatelů na odpolední část příliš mnoho nezůstalo.)
Pozornost byla věnována rovněž Contribute, produktu označenému se značnou nadsázkou jako "Dreamweaver pro sekretářky". Podle prezentujících by připravovaná poprvé počeštěná verze daného řešení mohla přispět k jeho většímu rozšíření všude tam, kde uživatelé neznalí webdesignu (např. marketingoví pracovníci) potřebují sami aktualizovat obsah prezentací (třeba obchodní nabídky), vytvořených v profesionálních nástrojích Suite. Opomenut nebyl ani nástroj Fireworks, jež zůstal v rámci Web Suite zachován jako řešení určené striktně pro webovou grafiku (narozdíl od stále všestrannějšího Photoshopu). Jeho největším vylepšením je podpora tvorby vícestránkových, odkazy provázaných prototypů prezentace.
Závěrem
Kdo vydržel na akci až do konce, mohl si vyslechnout ještě krátkou diskusi (na dotazy byl prostor rovněž v průběhu jednotlivých prezentací). V té se mimo jiné mluvilo o českých verzích daných produktů (budou někdy koncem května, jádro pro práci s češtinou je nicméně stejné i ve verzi international) či provozování multilicencí (serverové řešení pro správu licencí ve stylu toho, jaké nabízí například QuarkXPress, podporuje Adobe pouze pro školství). Po diskusi pak byly z odevzdaných anketních lístků vylosovány zajímavé ceny pro návštěvníky akce, kterým kralovaly kompletní balení Creative Suite 3 Design Premium a tablet Wacom.
Akce na nás působila celkově dobrým dojmem, i když se rozhodně nejednalo o nadupanou show "v americkém stylu". Množství představených novinek bylo až zahlcující, možná by bylo lepší prezentovat toho méně, ale s výraznějším ukázáním konkrétních dopadů na určitou oblast, tedy především pre-press a webdesign. Ale něco takového si možná zástupci Adobe schovávají na přislíbené příští akce, které by se měly věnovat podrobněji jednotlivým produktům nové Suite.
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024