Adobe Photoshop Elements 10: továrna na digitální fotografie - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Adobe Photoshop Elements 10: továrna na digitální fotografie

23. září 2011, 00.00 | Kombinace navzájem propojeného organizéru a editoru digitálních fotografií v Photoshop Elements umožňuje pohodlnou editaci a díky jednoduchému ovládání obou částí balíku současně i komfortní správu a zpracování klasických i RAW snímků. Jubilejní desátá verze Photoshop Elements přináší několik zajímavých vylepšení v oblasti vyhledávání objektů na fotkách a podporu odesílání video klipů na YouTube, v editoru pak lze například efektově kreslit chytrým štětcem, umístit text na libovolnou křivku a to samozřejmě není zdaleka všechno.

Adobe Photoshop Elements 10 Protože software na katalogizaci, prohlížení, úpravy, publikování a sdílení digitálních fotografií jménem Adobe Photoshop Elements není nutné detailně představovat, půjdeme rovnou k věci. Společnost Adobe v posledních letech program celkem pravidelně vylepšuje a přidává do jeho jednotlivých částí (většinou) velmi zajímavé funkce, které jsou k dispozici v prostředí Elements Organizeru pro správu snímků a editoru fotografií Photoshop Elements.

Aktuální edice Photoshop Elements 10 opět existuje ve verzích pro Windows a Mac OS X, přičemž česká lokalizace bude podle všeho k dispozici pouze u verze pro Windows. Cena balíku Photoshop Elements 10 je cca 2 000 Kč včetně DPH, v kombinaci s taktéž novou edicí Premiere Elements 10 se oba balíky prodávají za zhruba 3 100 Kč včetně DPH.

Elements Organizer 10

Samostatná aplikace pro správu a organizaci digitálních snímků má prakticky shodné grafické rozhraní s předchozí verzí Elements Organizeru 9. Snadný import fotografií a video souborů může trochu zdržovat Elements Analyzer (pokus ho máte stále spuštěný), jehož nároky na paměť a výkon procesoru jsou stále enormní. Auto-Analyzer lze naštěstí spouště pouze na vybrané série snímků, u kterých pak umí program rozpoznávat osoby na snímcích, jejich barevnost a další vlastnosti.


Adobe Photoshop Elements 10 - prostředí Elements Organizeru s funkcemi pro rychlé úpravy/vylepšení importovaných snímků

Elements Organizer 10 má několik důležitých novinek. První velmi zajímavou novou funkcí jsou tři typy vizuálního vyhledávání snímků podle jejich obsahu. V knihovně fotografií lze nechat vyhledat duplicitní nebo podobně vypadající snímky, nastavit si přitom můžete podobnost pro objekty nebo barvy fotek.

Organizer umí dokonce vyhledat libovolné objekty a předměty ve snímcích, avšak po pravdě řečeno, moc mu to reálně nejde. U nalezených výsledků se zobrazuje procentuální podobnost ručně vyznačeného objektu na snímku – například pokud hledáte ostře ohraničené objekty, je pravděpodobnost nalezené shody pochopitelně nesrovnatelně vyšší než třeba u abstraktních částí obrazu.
Adobe Photoshop Elements 10 - novinka v podobě vyhledávání vizuálně podobných snímků či podobnosti objektů na fotce


Adobe Photoshop Elements 10 - organizér umí nyní vyhledat a označit duplicitní snímky

Vyhledávání a rozpoznávání osob (bylo již v Photoshop Elements 9) funguje výrazně lépe než u objektů a dalo by se říci, že i rozpoznávání osob je celkem spolehlivé. Označené a pojmenované osoby se automaticky opatří adekvátním štítkem, podle kterého pak lze fotky filtrovat a dále s nimi pracovat. Novinkou u rozpoznávání osob je podpora seznamu přátel z Facebooku, který si umí Elements Organizer stáhnout a využívat.

Vyjma rozsáhlé sady funkcí pro publikování nejrůznějších grafických kompozic, kalendářů, fotografických alb, pohlednic, slideshow, koláží a jiných kreací s fotografiemi můžete z Elements Organizeru odesílat video klipy na známy server YouTube.


Adobe Photoshop Elements 10 - inteligentní funkce pro označování a následné rozpoznávání osob na snímcích


Adobe Photoshop Elements 10 - pro rychlejší identifikaci osob si můžete do programu stáhnout seznam přátel z Facebooku


Adobe Photoshop Elements 10 - export snímků ve svoleném formátu

Photoshop Elements 10 – úpravy snímků

Rychlé úpravy a vylepšování vzhledu fotografií lze provádět přímo v Elements Organizeru, k editaci snímků ve vrstvách a různé speciální efekty pak slouží samotný Photoshop Elements. V nabídce editoru jsou jako obvykle sady operací pro úpravy snímků v rychlém či plném režimu a také v tzv. guided neboli průvodcovském režimu, kde se u každé (editorem nabízené) operace zobrazuje interaktivní nápověda s jednotlivým pracovními kroky.

Novinkou u editačního průvodce jsou například kompoziční efekty na tvorbu fotografických koláží, Ortonův efekt „snových“ snímků a efekt pro simulaci hloubky ostrosti – pro všechny jmenované je k dispozici interaktivní průvodce. Inovované jsou i ořezové funkce editoru, kde najdeme nová vizuální vodítka ořezu s pravidlem třetin a zlatým řezem s volitelnou stranovou orientací.


Adobe Photoshop Elements 10 - nabídka úprav/akcí pro zpracování fotografií s interaktivním průvodcem


Adobe Photoshop Elements 10 - ukázky některých efektových úprav s interaktivní nápovědou
Adobe Photoshop Elements 10 - tvorba koláží, fotoalb a dalších typů grafických projektů s pomocí tematických šablon


Adobe Photoshop Elements 10 - nová vizuální vodítka pro ořezové funkce

Zbývajících novinek v editoru Photoshop Elements 10 už mnoho není, jsou však poměrně zásadní. Skvělý je především chytrý štětec pro malování efektů na vybranou část fotografie, kde štětec automaticky vytváří masku úprav a aplikuje na ní například změnu pozadí (textura, přechod aj.) a různé efekty. V rámci technologie Smart Brush lze na upravované fotky snadno aplikovat cca sto efektů, vzorů a textur – nově například jeden z typů olejomalby, imitaci skicy, padající sníh aj.

Poslední významnější novinkou je výrazně vylepšené vkládání textových vrstev. Nově umí Photoshop Elements 10 umístit text do některého z přednastavených geometrických tvarů a také na uživatelem nakreslenou vektorovou cestu.
Adobe Photoshop Elements 10 - chytrý štětec s automatizovaným výběrem se hodí hlavně pro rychlé úpravy pozadí fotografií, koláže s portréty aj.


Adobe Photoshop Elements 10 - textový nástroj nyní umí umísťovat texty na libovolnou křivku nebo do tvarů různých geometrických objektů

Závěr

Photoshop Elements 10 neohromuje novinkami a není ani nijak rychlejší než přechozí verze Organizeru či editoru snímků, nicméně jako celek fungují obě aplikace výborně a na rychlejším hardwaru rozhodně má Photoshop Elements 10 co nabídnout. Už beztak poměrně rozsáhlé spektrum nejrůznějších katalogizačních, editačních, publikačních a exportních funkcí je v desáté stěžejní verzi programu opět o něco lepší díky rozšířené identifikaci osob, kreslení chytrým štětcem, novým šablonám pro grafické koláže, tisk snímků i fotoalb či interaktivním průvodcům některých efektů v editoru Photoshop Elements.

Za zhruba 2 000 Kč včetně DPH je Adobe Photoshop Elements 10 velmi silným hráčem na trhu programů pro správu a zpracování digitálních fotografií, a když k tomu připočtu i dostupnost české lokalizace (podle všeho pouze ve verzi pro Windows), mohu celému balíku složit nenápadnou poklonu. Konkurence ovšem také nespí a už za necelé dva týdny nás čeká představení nové verze Zoner Photo Studia, takže nudit se na podzim rozhodně nebudeme.

Zkušební verze Photoshop Elements 10 zatím není oficiálně k dispozici, v později dostupné trial verzi čeština pravděpodobně nebude.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: