Adobe Photoshop CS5 zblízka: Content Fill - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe Photoshop CS5 zblízka: Content Fill

16. června 2010, 00.00 | Retuše a drobné úpravy obrazu jsou nedílnou součástí valné většiny úloh řešených s pomocí Photoshopu. S přibývajícími verzemi tohoto stěžejního produktu společnosti Adobe jsme mohli sledovat i nástup specifických nástrojů určených k danému účelu. Ať už se jednalo o „záplatování“ či „odstranění nečistot“ v CameraRaw, vždy se jednalo o nástroje zaměřené spíše na drobnější úpravy. Ve verzi CS5 přišel na scénu poněkud vyspělejší bratříček a snad možná proto se nejedná o nástroj, ale rovnou o funkci vyplnění obsahem, neboli content fill.

O co se jedná?

Jako asi každou věc, lze i tuto novou vlastnost využít dvěma způsoby, i když v podstatě se stále jedná o totéž (záleží jen na úhlu pohledu) – pro odstranění nežádoucích částí z fotografie nebo naopak doplnění („duplikací“) některých oblastí. A protože se jedná o automatizovanou funkci, ne vždy lze očekávat 100% výsledky, ovšem předem mohu říci, že generované výsledky jsou opravdu působivé.

Způsob, jakým vyplnění obsahem pracuje, nám poskytuje v podstatě nekonečné množství variací výsledku. Lapidárně řečeno, pro určenou oblast je cílem algoritmu najít vhodné segmenty obrazu, které jsou při každé aplikaci vybírány náhodně a z těchto segmentů pak poskládat „výplň“. Nejdůležitější slovo je náhodně, neboť pokud se nám výsledek nelíbí, jednoduše jej odvoláte (krokem zpět v historii) a necháte si jej vygenerovat znovu. Nelze tedy očekávat opakovaně stejné výstupy jako u Content-Aware Scaling.

První pokus

Pojďme se na to podívat v praxi. Vybral jsem náhodně fotografii cesty uprostřed dendrologického parku. Pro účely ukázky jsem se rozhodl, že cesta mne obtěžuje a tudíž se ji potřebuji nutně zbavit. Samozřejmě mohl bych použít razítka v kombinaci se záplatami a za chvíli by bylo po starostech. Výplň obsahem ale veškerou obdobnou práci obstará za mne a detaily si pak mohu ručně doladit.

Nejdříve lasem označím (a nutno podotknout že opravdu hodně hrubě) oblast cesty. Tedy oblast, kam se bude výplň aplikovat.


Nahrubo vybraná oblast okolo cesty. K dispozici je větší obraz.

Následně je potřeba funkci aplikovat. Nalezneme ji v dialogovém oknu výplní (SHIFT+F5). S tímto oknem nebylo do verze CS4 v podstatě nutné přijít do styku, teď se s ním budete setkávat častěji. Vykoukne na vás například pokud pracujete na vrstvě Pozadí a zmáčknete klávesu Delete (resp. Backspace). Není na něm nic zvláštního, za zmínku pro nás snad stojí možnosti prolnutí, resp. nastavení režimu prolnutí a krytí (bohužel praktický příklad vhodného využití mne zatím nenapadl a tak budu rád za příspěvky v diskuzi).


Novinka Photoshopu CS5 se skrývá pod dialogovým oknem "Výplň".

Vybereme možnost "Podle obsahu" a necháme vygenerovat požadovanou část. Přeci jen operace vyplnění obsahem je celkem sofistikovaná záležitost a tak si chvilku na výsledek počkáme. Na druhou stranu rozhodně kafe nestihneme a to i při poměrně rozsáhlých oblastech a průměrně výkonném počítači.


Cesta je pryč.

Výsledkem je vyretušovaná cesta. Byla překryta trávou a v patřičných místech (střední část obrazu) byl doplněn i stín od stromu vlevo. Ve spodní části obrazu se opakují některé výraznější části, kterých si pozorovatel okamžitě všimne, ale lze je velmi jednoduše odstranit razítkem. Napojení na původní obraz přes ostrou hranu výběru je celkem slušné, ne vždy však nepozorovatelné. Opět ale nic zásadního, s čím by si "ťuknutí" razítkem neporadilo nebo co by nešlo odstranit před použitím výplně prolnutím okrajů selekce.

Pravidelné struktury

Oblast, kde naopak naprosto selhává vyplnění obsahem, jsou výrazné a pravidelné struktury. Je to pochopitelné, neboť, jak už jsem si řekli, je tato funkce založena na náhodném vybírání segmentů obrazu. Ukažme si to na zcela extrémním příkladě pravidelné mřížky. V levé části obrazu je vytvořena mřížka a v pravé části je pak "mřížka" vytvořená doplněním obsahu. Nejspíše se shodneme, že tyto dvě části se od sebe celkem významně odlišují.


Mřížka vlevo, vpravo vygenerovaná část.

Doplnění panoramatu

Celkem zajímavé využití doplnění obsahem je dopočítání chybějících částí po složení panoramatu z několika fotografií. Příkladem může být následující akvárium s korály. Po složení z několika fotografií (zdrojové fotografie nebyly nijak tonálně dolaďovány) jsem se rozhodl užít horní část panoramatu a zbytek tedy odříznul.


Panorama akvária

Po oříznutí jsem vybral obrazové body (CTRL+LMyš na vrstvu) a vzniklou selekci invertoval (CTRL+SHIFT+I). Na této prázdné části jsem použil doplnění obsahem. Výsledek je pak více než překvapující.


Výsledek - po kliknutí je k dispozici větší obrázek. Červenou čarou je v něm naznačen původní okraj složeného panoramatu.

Proč?

Byť je vyplnění obsahem velmi silnou funkcí, existují bohužel i slabší stránky chování. Nejedná se však o nijak zásadní problémy. Asi hlavní komplikací je, že se všechny úpravy generují do stejné vrstvy, nelze tedy výsledkem nechat vyplnit novou vrstvu. Je tedy vhodné si před aplikováním výplně dobře rozmyslet, zda zdrojovou vrstvu neduplikovat. Od toho se odvíjí nutnost sloučení vrstev (resp. vytvoření nové ze sloučení), pokud chceme aplikovat vyplnění obsahem "napříč" vrstvami.

Pochopitelně lze narazit i na hranice možností této funkce. Naštěstí jsme o tom zavčasu informováni zprávou.


Škoda, stále budeme muset trochu pracovat – ani s touto funkcí není Photoshop všemocný.

Bodový retušovací štětec

Ač by se zdálo, že nástroj bodový retušovací štětec nemá s tématem nic společného, opak je pravdou a byla by škoda jej alespoň nezmínit.


Bodový retušovací štětec…

V Photoshopu přibyl totiž nový typ doplnění retušované oblasti a to typ nazvaný "Podle obsahu", který v podstatě umí přesně to, co jsme se právě předvedli – velmi rychle a vhodně generovat obraz nikoliv dle svého blízkého okolí, ale na základě obsahu, jen tato funkcionalita byla přiřazena štětci.


…lze pře přepnout na typ "Podle obsahu".

Díky tomuto nástroji lze tedy lépe a kvalitněji odstraňovat mnoho drobnějších "nečistot" z obrazového materiálu, ať to jsou různé prachové částice vzniklé díky scanování analogových předloh nebo způsobené nečistotami na snímači digitálního fotoaparátu či přirozené součásti snímku, především různé dráty, pletivo nebo trčící větvičky.

Závěrem

Dá se jednoznačně říci, že funkce vyplnění podle obsahu, resp. bodový retušovací štětec s tímto typem výplně, jsou významnými pomocníky při retušování fotografií, kteří velmi radikálně dokáží ušetřit čas.

Samozřejmě platí, že čím větší plochy budete pomocí těchto nástrojů měnit, tím bude výsledný efekt znatelnější. Nicméně i výsledky úprav rozsáhlejších oblastí, pokud se nebudou odehrávat na obrazech s jasnými a nutně navazujícími liniemi (například horizonty, detaily tkanin apod.), ale spíše na přírodních nebo jim podobných strukturách (kameny, voda, nebe apod). vypadají velmi reálně a jsou i často použitelné "na první dobrou".

Neodpustím si na závěr ukázat příklad kachní farmy, kde během dvou až tří minut bylo poněkud pusto. Změna je vytvořena jen a pouze aplikací funkce vyplnění obsahem.


Kachní farma před úpravou


Kachní farma po dvou, třech minutách.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: