Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
27. září 2024
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
9. října 2024
Software
Adobe Photoshop CS5: střípky z novinek
17. května 2010, 00.00 | Po nějakém čase nám společnost Adobe dala do ruky nové verze svých produktů. Asi nejpopulárnější hračkou z celého balíku je aplikace Adobe Photoshop CS5. V tomto článku nečekejte představení hlavních funkcí a vlastností. Bude to spíše mozaika náhodných dojmů a postřehů. Zásadní novinky si představíme v samostatných článcích později.
Úplně první dojem
Přepracované ikony nástrojů. I přes všechny geniální funkce, které se „tam někde uvnitř“ skrývají, mi po spuštění padla do oka paleta nástrojů s drobně upravenými ikonami jednotlivých nástrojů. Ikony jsou jasově méně výrazné, což při práci na menším prostoru jistě oceníte. Prostě drobnost, která potěší. Ale teď vzhůru do hlubin.
Upravené ikony - drobnost, která potěší
Rychlost
Kdo byl přítomen na Creative Future, tedy představení CS5 v České republice, byl jistě ohromen rychlostí, se kterou tamní stroj pracoval. Ve chvíli, kdy se dozvěděl konfiguraci počítače, čítající jader procesorů jak zrníček máku, vylepšenou několika desítkami gigabyte RAM, poněkud posmutněl i přes ujištění celého týmu Adobe, že aplikace jsou opravdu rychlé a nemůže za to jen stroj a 64bitové verze aplikací. Takových ujištění tady už bylo. Po chvíli práce nicméně subjektivně mohu tvrdit, že tomu tak opravdu je. Start aplikace i náročné operace jsou svižné, náhledy filtrů pracují opravdu jako náhledy a nezastupují vynucenou pauzu na kávu a to vše na zcela průměrném počítači (2 jádra, 2 GB RAM) a v 32bitovém prostředí (Win XP).
Kapátko a OpenGL
Nabrat barvu kapátkem je standardní úkon. Ale leknout se u toho už není zcela košer. Při nabírání barvy se totiž kolem kurzoru vytvoří celkem veliký kruh, kde v horní polovině je právě nabíraná barva a ve spodní pak barva aktuální. Nutno podotknout, že pouze v případě zapnuté podpory OpenGL. Ostatně v CS4 jste ještě mohli OpenGL jakžtakž ignorovat, ono efektní natáčení plátna a plynulý zoom či posun je sice fajn, ale o mnoho víc nepřinášela. U verze CS5 má již větší záběr.
Nová verze kapátka
Ovšem ne vždy se s podporou OpenGL pracuje dobře – mám na mysli především nedostatky ve vykreslování i po aktualizaci ovladačů, a drobné mušky, které pak dokáží jen zdržovat od práce. Bohužel jsem zaznamenal drobné potíže s aktualizací obrazu i po vypnutí OpenGL. Otázkou ovšem zůstává, proč tomu tak je, neboť příčinu jsem neodhalil. Pokud je chyba na straně Photoshopu, věřím, že ji opraví první záplata.
Preference a nastavení
Import pracovních ploch z CS4 je možný (vč. klávesových zkratek). Bohužel neexistuje přímo funkce „Import“, ale musí se nakopírovat preferenční soubor pracovní plochy do příslušného adresáře. Načtení akcí nebo přednastavení nástrojů pak probíhá již standardním způsobem. Přechod na CS5 je ve výsledku poměrně hladký a dá se pracovat během patnácti minut ve „svém“.
Mazání na pozadí
Pokud máte selekci a vybranou vrstvu pozadí, předpokládáte, že po stisknutí Backspace (Delete) se vyplní příslušná selekce barvou pozadí. Ve verzi CS5 je pro vyplnění nutno už rovnou říci, zda budeme vyplňovat barvou popředí (+ ALT) nebo pozadí (+ CTRL). Samotná klávesa Backspace (Delete) totiž vkládá mezikrok a to otevření dialogového okna výplně (standardně jej lze vyvolat pomocí SHIFT+F5). Je to totiž zkratka k nové funkci Content-Aware Fill. O ní bude řeč v dalších článcích.
Jedna z nejsilnějších novinek Photoshopu CS5 je celkem dobře ukrytá.
Otevírání do vrstvy
Velmi mne potěšila možnost vkládání souborů pomocí drag&drop rovnou do otevřených dokumentů. Není tedy nutné zdlouhavě otevírat a pak přetahovat data do jednoho souboru. Tento způsob je ovšem jen rozšířením již existující funkce Umístit (Place). Přetažený soubor se tedy vloží jako inteligentní objekt. Na místě je postesknutí – škoda, že nelze umístit soubor rozpadlý na vrstvy, například s přidržením ALT.
Drag&drop nyní soubory nemusí jen otevírat, ale umí je i umisťovat.
Efekty v CameraRaw
CameraRaw byla obohacena o novou záložku s názvem FX. Už při „vyvolávání“ fotografie tak máme nyní možnost přidat zrno a vinětaci.
Nová záložka efektů v CameraRaw
Minibridge
Z průzkumníka obrázků integrovaného do Photoshopu, přes vývoj samostatné aplikace Bridge a zpět k začlenění přímo do Photoshou, tentokráte pod názvem Minibridge, to je cesta, kterou má za sebou uživatelsky jednoduchý přístup ke grafickým (zdrojovým) souborům v podání Adobe. V tento moment se mi osobně tento krok jeví poněkud nadbytečný.
Minibridge je doplněk obdobně jako například kuler a lze jej vyvolat (coby součást rozhraní Photoshopu) ikonou nebo v menu Okna/Doplňky.
Bridge nebo Minibridge?
Po spuštění Minibridge se nicméně spouští na pozadí kompletní Bridge (ve Windows se zobrazí ikona v systémové liště).
Spuštění Minibridge je v defaultním stavu nutné potvrdit. Nastavení nicméně umožňuje tento mezikrok přeskočit.
V tento moment tak máte k dispozici jak Minibridge tak i Bridge. V podstatě tak lze chápat Minibridge jen jako „druh“ kompaktního režimu (CTRL+ENTER) „velkého“ Bridge a výhody spatřovat především v dostupnosti Minibridge přímo z rozhraní Photoshopu. Bohužel drobné výhody plynoucí z používání velkého brášky (například „balíčkování“ – CTRL+G) nejsou v Minibridgi dostupné. Konkrétně balíčky ani Minibridge nezobrazuje. A perlička na závěr, pokud omylem zavřete (ukončíte) Bridge, pochopitelně Minibridge ztratí „půdu pod nohama“ a s prohlížením máte utrum. Současné provedení Minibridge tedy považuji za velké zklamání.
.
Minibridge integrovaný v prostředí Photoshopu.
Srovnání horizontu
Dalo by se říci „konečně“. Prostě načrtneme úsečku, a Photoshop otočí plátno tak, aby daná úsečka byla vodorovná. Funkce je přiřazená nástroji Měřítko (Ruler). Teprve po otočení se obraz ořízne (crop) v režimu skrytí.
Narovnání horizontu bylo přiřazeno nástroji Měřítko (Ruler)
Nakreslíme úsečku a narovnáme…
Všimněte si v historii rozdělení postupu na dva kroky – natočení a oříznutí (v režimu skrytí).
Rozdělení srovnání horizontu jsou i zpohledu historie dva kroky.
Neodpustím si ovšem malé rýpnutí – srovnání horizontu otáčí plátno, tedy v důsledku se otočí všechny vrstvy dokumentu. Pokud chcete narovnat jen některé vrstvy, musíte sáhnout po klasických transformacích.
Paste Into
Občas jsem udivil méně zkušené kolegy kopírováním složeného obrazu (CTRL+SHIFT+C). Ode dneška je mohu udivovat dalším nemístným chováním a to „vkládáním do selekce“. Jedná se samozřejmě o normální vložení, jen s tím rozdílem, že se rovnou aplikuje maska tvořená selekcí (CTRL+SHIFT+V). Vtip ovšem spočívá navíc v tom, že maska není s vrstvou svázána a lze tedy rovnou pohybovat s obrazem, aniž bychom hnuli s maskou.
Ukázka na příkladě – do schránky jsem nakopíroval celé pozadí a vytvořil selekci zkruhů.
Selekce je vytvořena z kruhů (CTRL+Myš na vrstvě).
A nyní kouzelná „samozřejmost“ – vložení dovnitř selekce pomocí CTRL+SHIFT+V.
Pro přehlednost jsem vrstvu pozadí skryl. Všimněte si, že výchozím stavem je uvolnění masky od obrazové vrstvy.
A aby toho nebylo málo, existují samozřejmě další způsoby vkládání. Najdete je v menu Edit/Paste Special. Paste Outside je obdoba právě popsaného, jen vkládá mimo selekci (maska je inverzní). Paste In Place se pak snaží umístit obsah schránky na stejné místo.
Závěr
Kde jsou ty slibované hory novinek a vylepšení? Po prvním chaotickém klikání a průzkumu menu a náhodně vybraných dialogových oken mi pomalu dochází, že nás opouští doba bombastických funkcí umístěných jako samostatné nástroje či extra položky v menu. Tedy ne že by žádné takové nebyly – ba naopak, ale k dispozici jsou především rafinovanější drobnosti a více sofistikovanější a komplikovanější nástroje, jejichž výhody oceníte až po delší práci. Ale jak už bylo slibováno na začátku, na ty hlavní novinky se podíváme až příště.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024