Adobe Illustrator tutoriál: „Mudrybruk“ - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe Illustrator tutoriál: „Mudrybruk“

illustrator

4. února 2011, 10.00 | Ne, nezbláznil jsem se, ani mi nezešílela klávesnice :o) Jen jsem si vzpomněl na dávný rozhovor s kámoškou od Ostravy, která pronesla větu „…byl tam taky mudrybruk…“ a já si lámal hlavu nad tím, kdo nebo co je mudrybruk a proč tam byl taky. Po následné konzultaci jsem pochopil, že „…tam byl takový modrý brouk“ :o))) Ostravština je prostě bohovská! Pojďme si jednoho stylizovaného modrého brouka vytvořit v Illustratoru a procvičit si při tom práci s cestářem, přechody a trošku i mřížkou přechodů…

Pozn.: V tutoriálu je používán skript Round Any Corner. Kde ho stáhnout, jak nainstalovat a používat se dočtete v tomhle článku. Tutoriál je psán pro Illustrator CS3, ale tvořit můžete takřka v jakékoliv verzi programu. Návod vyžaduje základní znalosti aplikace, doba trvání tvorby grafiky je asi 1–1,5 hodiny (podle zkušeností). Uvedené klávesové zkratky platí pro Mac OS X, uživatelé Windows si nahradí Cmnd za Ctrl a Opt za Alt.

1) Jako základ těla brouka si natáhněte obdélník o velikosti 50 x 120 ob a vyplňte černomodrým přechodem dle obrázku. Nástrojem Přímý výběr označte horní dva body, zavolejte skript Round Any Corner a nastavte radius na 8. Vyberte dva spodní body a stejným skriptem je zaoblete s poloměrem 20.

2) Označte objekt a zvolte Cesta > Přidat kotevní body. Přímým výběrem pak označte spodní prostřední bod a stiskněte třikrát klávesu šipka nahoru.

3) Označte tři spodní body (viz obrázek) a klikněte na ikonku Převést vybrané kotevní body na hladké.

4) Pojďme na krovky. Označte objekt a zvolte Objekt > Cesta > Odsazená cesta s hodnotou -2 ob. Natáhněte někde bokem libovolný větší obdélník, zapněte si Automatická vodítka (Cmnd+U), uchopte obdélník přesně za hranu a přibližte se k vytvořené odsazené cestě tak, až vám zasvítí, že jste narazili na kotvu. Tím si zajistíme překrytí přesně v půlce. Níže pro jistotu krátké video…

5) Označte odsazenou cestu a pomocný obdélník a klikněte za držení klávesy Option na paletce Cestář na ikonu Odečíst.

6) Takto vytvořenému tvaru označte nástrojem Přímý výběr dva krajní pravé body a pomocí již zmiňovaného skriptu RAC zaoblete s poloměrem 5. Poté změňte úhel přechodu na -5 a trošku posuňte prostředního jezdce přechodu, abyste přidali trochu více modré barvy na úkor černé.

7) Malinko stáhněte šířku objektu (tak o 1 ob), zduplikujte, převraťte, umístěte na druhou stranu. Obě krovky zgrupněte, označte i s tělem a vodorovně zarovnejte na střed.

8) Krovky rozgrupněte, levou si zkopírujte někam bokem a tam ji znovu zkopírujte (pro lepší orientaci jsem jednu vybarvil zeleně, ale je to úplně fuk). Překryjte oba objekty přes sebe zhruba podle obrázku níže a následně klik s Option na Odečíst na paletě Cestář.

9) Takto vytvořený tvar (lesk na krovce) umístěte podle obrázku (malinko ho budete muset zmenšit horizontálně i vertikálně – to už uvidíte). Nastavte mu režim prolnutí na Závoj a snižte krytí na 60 %.

10) Označte pravou krovku a změňte úhel přechodu na -5. Následně vytvořte podobný lesk na tuto krovku obdobně jako v bodech 8 a 9.

11) Označte obě krovky (bez těch lesků!), pomocí Cmnd+C a Cmnd+F je zkopírujte dopředu, následně umístěte zcela dopředu a poté je pomocí Cestáře slučte do jednoho tvaru (udělal jsem je znovu pro lepší orientaci zeleně – opět je barva nepodstatná). Nyní perem nebo tužkou nakreslete podobný objekt jako na obrázku (ten bílý :o)), označte "zelený i bílý" a klikněte na Cestáři na Průsečík a pak na Rozdělit. Výslednému tvaru nastavte bílou barvu, režim prolnutí na Měkké světlo a krytí na 30 %.

12) Zamkněte si tuhle vrstvu a vytvořte si novou POD ní. V ní uděláme hlavohruď a hlavu. Nástrojem Mnohoúhelník vytvořte šestiúhelník, shora ho trošku zdrcněte a vyplňte přechodem (viz obrázek).

13) Aplikujte Efekt > Stylizovat > Zaoblení rohů (6 ob) a pak Objekt > Rozdělit vzhled. Umístěte podle obrázku.

14) Označte a pak Objekt > Cesta > Odsazená cesta s hodnotou -3 ob. Vzniklou odsazenou cestu vyplňte bílou barvou. Podobně jako v bodě 11 nakreslete "bílý" tvar, následně vytvořte pomocí Cestáře průsečík tvarů (odsazené cesty a "bílého lesku"), výsledku nastavte režim prolnutí na Měkké světlo a snižte hodnotu krytí. Základnímu tvaru "hlavohrudi" pak dejte černý tah 2 ob.

15) Hlavu uděláme obdobně jako hlavohruď. Ovál s modro‑černo‑modrým gradientem a černým tahem 2 ob.

16) Nad ni umístěte lesk vytvořený z bílého oválu vymaskovaného do ztracena a se sníženým krytím. Majitelé CS4 a vyšších se samozřejmě nemusejí otravovat s maskou krytí, ale použijí přechod do průhlednosti.

Další možností, jak docílit stejného efektu, je použít černobílý přechod a nastavit mu režim prolnutí na Závoj (a snížit krytí):

17) Oko podobně… kruh s přechodem (viz obrázek) a černým tahem. Nad to si zkopírujte lesk z hlavy (vymaskovaný poloprůhledný ovál) a zmenšete. Zgrupněte oko s leskem, za držení Shift a Option zduplikujte do boku, zgrupněte obě oči a pak zarovnejte na střed se zbytkem brouka.

18) Někde bokem si vytvořte podobný objekt jako vidíte na obrázku (nakreslete Perem, použijte transformace, pokřivení, cestář, … dle chuti a návyků každého). Zvolte nástroj Mřížka (U), přidejte s ním dva body zhruba podle obrázku a jednomu přiřaďte bílou barvu.

19) Takto vytvořený objekt teď postupně kopírujte, zmenšujte a řaďte do tvaru tykadla. Potom celé tykadlo zgrupněte, zkopírujte, vodorovně převraťte a obě tykadla umístěte a zarovnejte pod hlavu podle obrázku.

20) Vykopírujte si někam bokem jeden základní článek z tykadla. Označte ho celý a přiřaďte tmavěmodrou barvu. Pak označte Přímým výběrem bod, který je na tykadle bílý a udělejte ho světlemodrý.

21) Tento základní tvar nyní postupně kopírujte a pomocí libovolných transformačních postupů formujte nohy brouka. Zejména doporučuji používání nástroje Libovolná transformace (E). V kombinaci s funkčními klávesami dokážete s jedním nástrojem moře transformací. Vytvářejte buď jen levé nebo pravé nohy… tu druhou vždy pak vytvořte zkopírováním a vodorovným převrácením. Obrázky níže vám budiž letmým vodítkem…

22) Na závěr můžeme pod bruka vložit nějaké pozadí, přidat podle potřeby stíny atp. To už je na každém z vás...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: