Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. června 2024
-
10. července 2024
-
19. srpna 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
-
10. září 2024
Software
Adobe Illustrator tutoriál: „Coffee design“
11. ledna 2011, 00.00 | Káva a spol. v různých podobách je častým námětem tutoriálů a není se čemu divit – takové grafiky jsou potřeba pořád. Na nápojáky, letáky kaváren, jejich weby, jako ikonky atd. Dnes si jeden takový „kávový design“ zkusíme vytvořit v Illustratoru. Jelikož budu používat moji celkem oblíbenou mřížku přechodů, tak nečekejte, že případně vytvoříte podle tutorialu naprosto stejný výsledek. A nakonec to ani není účelem, jen si pěkně s mřížkou zaexperimentujte a tvořte podle sebe…
Pozn.: Tutoriál je psán pro Illustrator CS3, ale tvořit můžete takřka v jakékoliv verzi programu. Návod vyžaduje základní znalosti aplikace, doba trvání tvorby grafiky je asi 1‑2 hodiny (podle zkušeností). Uvedené klávesové zkratky platí pro Mac OS X, uživatelé Windows si nahradí Cmnd za Ctrl a Opt za Alt. Některé obrázky níže si můžete rozkliknout na větší náhled.
1) Založte dokument o velikosti 30x20 cm v barevném režimu RGB. Natáhněte kružnici o poloměru 8 cm a vyplňte ji černou barvou (tah žádný).
2) A hned se vrhneme na práci se zmiňovanou mřížkou přechodů. Vezměte si nástroj Mřížka (U) a po vnitřním obvodu černé kružnice si naklikejte pár bodů (zhruba jako na obrázku).
3) Teď postupně označujte nástrojem Přímý výběr (A) náhodné body vytvořené mřížky a přiřazujte jim různé odstíny hnědé barvy. Body můžete přidávat, mazat…, klidně s nimi hýbejte, upravujte i táhla jednotlivých kotevních bodů atd. Níže vidíte pár obrázků, jak jsem zhruba postupoval já, ale přesně se jich samozřejmě držet nemusíte. Jde jen o to, vytvořit po okraji černé kružnice abstraktní „hnědou mlhovinu“…
Tip: Pro výběr bodů mřížky lze použít i nástroj Laso!
4) No a po pár sekundách a kliknutích by mohl výsledek vypadat třeba nějak takto:
5) Teď si uděláme odlesky na hladině kávy. Natáhněte si bílou elipsu o rozměru 3,5x1,5 cm. Označte Přímým výběrem (A) horní a spodní bod a šipkou nahoru (nebo tažením za držení Shiftu) je posuňte nahoru (viz obrázek). Pak označte jen spodní bod a posuňte ho ještě kousek nahoru. Vzniklý „rohlík“ trochu roztáhněte do šířky, natočte a jako výplň mu dejte kruhový gradient z bílé do černé. Nakonec snižte krytí tak na 70 %.
6) A máme tu další laškování s mřížkou přechodů. Natáhněte černý obdélník velký asi 3,5x1 cm a opět do něj nástrojem Mřížka (U) několikrát klikněte zhruba podle obrázku. Vyberte několik náhodných bodů mřížky (ne krajové!) a přiřaďte jim ze vzorníku bílou barvu. Poté si opět zahýbejte s body a táhly a vytvořte něco podobného jako na třetím obrázku.
7) Označte objekt nástrojem Výběr (V) a zvolte Efekt > Pokřivit > Oblouk (nastavení na obrázku). Následně Objekt > Rozdělit vzhled. Vzniklý druhý odlesk opět natočte, klidně i trošku zdeformujte podle potřeby, snižte mu krytí tak na 30 % a umístěte zhruba podle náhledu níže.
8) Jdeme na bublinky. Někde bokem si natáhněte kružnici s černou výplní a žádným tahem o velikosti 0,15 cm a přetáhněte ji na paletku Stopy. Z nabídky zvolte rozsévací stopu a nastavte parametry zhruba dle screenshotu.
9) Zamkněte si současnou vrstvu s dosavadním výtvorem (ať se nám neplete pod rukama) a nad ní si založte vrstvu novou. V ní natáhněte kružnici, která bude o malinko menší než grafika v zamčené vrstvě, a přiřaďte jí před chvílí vytvořenou stopu.
10) Na paletě Stopy označte tu naši a z plovoucí nabídky vyberte Duplikovat stopu. Poklepejte na nově vytvořenou a upravte jí parametry zase zhruba podle obrázku.
11) Zduplikujte si první kružnici a přiřaďte jí nově vytvořenou stopu s většími bublinkami. Tuhle kružnici klidně ještě jednou zduplikujte a nějak ji natočte, abychom dosáhli většího „zabublinění“ :o) A klidně si stopu zduplikujte ještě jednou s jinými parametry velikosti a mezer bublinek a umístěte tam další kružnici. Výsledek může vypadat třeba nějak takhle:
12) Přidáme pár větších bublin s leskem. Natáhněte černý kruh, malinko ho zdeformujte, zkopírujte si velký lesk vytvořený v bodě 5, zmenšete, umístěte nahoru, zgrupněte s černou „bublinou“, několikrát zkopírujte, pozmenšujte, pozvětšujte a umístěte na různá místa. Obrázky napoví…
13) Pojďme na hrnek. Vyberte tu hlavní černou kružnici s mřížkou a hnědými rozmazanými okraji z bodu 4. Zvolte Objekt > Cesta > Odsazená cesta, hodnota odsazení 0,8 cm. Označte vytvořenou odsazenou cestu a změňte jí tah na žádný a výplň na 10% černou. Nechte ji označenou a znovu zadejte Objekt > Cesta > Odsazená cesta, tentokrát nastavte hodnotu odsazení na 0,4 cm. Tuto odsazenou cestu vyplňte kruhovým přechodem z bílé do 10% černé dle obrázku.
14) Zkopírujte si někam bokem tuhle posledně vytvořenou kružnici. Znovu ji zduplikujte a posuňte kousíček doprava a kousíček dolů. Obě označte a Cestář > (s Option) Odečíst. Vzniklý „měsíček“ umístěte zhruba podle obrázku, případně malinko zmenšete a dejte mu čistě bílou výplň.
15) Zkopírujte si bokem šedou kružnici (10% černou) z bodu 13 a stejným způsobem jako v předchozím bodě vytvořte 1‑2 „měsíčky“, coby lesky/stíny na vnitřní stěnu hrnku. Umístěte, vyplňte o něco tmavší barvou (cca 15% černou) a lehce rozmázněte pomocí Efekt > Rozostření > Gaussovské rozostření s poloměrem 4‑8. Můžete také snížit hodnotu krytí… Taky můžete pro ještě větší plastičnost jeden „stín“ zkopírovat dolů (Cmnd+C, Cmnd+B), kousek posunout stranou a vybarvit světlejší barvou (např. 5% černou).
16) Ještě uděláme ouško a pomalu půjdeme do finále. Natáhněte obdélník 3x1,5 cm a vyplňte ho 10% černou. Zaoblete rohy (Efekt > Stylizovat > Zaoblení rohů, poloměr 0,5 cm) a poté opět už klasicky Objekt > Rozdělit vzhled. Nyní zvolte Objekt > Vytvořit mřížku přechodů a nastavte 4 řádky a 4 sloupce. Označte body jak je ukázáno na obrázku a přiřaďte jim čistě bílou barvu. Pak si zase můžete trošku potahat s body a táhly. Nakonec ouško natočte, pošlete zcela dozadu a „namontujte“ k hrnku.
17) Jdeme na pozadí a drobnosti na doladění. Natáhněte si úplně vespod (klidně v nové vrstvě) obdélník přes celé plátno a dejte mu výplň v barvě podle screenshotu. Nástrojem mřížka naklikejte body jako na obrázku, přímým výběrem vyberte všechny zcela okrajové body obdélníku a přiřaďte jim tmavší barvu. Nakonec zase můžete zahýbat s body a táhly mřížky.
Vrstvu s hrnkem jsem si skryl, aby „nezavazela“.
18) Přidáme kolečko zaschlé rozlité kávy. Natáhněte si kružnici o průměru 10 cm, zkopírujte nahoru (Cmnd+C, Cmnd+F) tu horní zmenšete asi na 8 cm. Obě označte a pomocí Cestáře odečtěte. Nyní zvolte Efekt > Deformovat a transformovat > Roztřást (hodnoty viz obrázek). Zvolte Objekt > Rozdělit vzhled a vyplňte tento tvar kruhovým gradientem s nastavením cca dle obrázku. Režim prolnutí nastavte na Ztmavit barvy a krytí snižte až někam k deseti procentům…
19) Tužkou nebo perem nakreslete pár libovolných „skvrn“, dejte jim stejnou výplň, režim prolnutí a krytí jako kolečku z předchozího bodu a rozmístěte dle uvážení po ploše. S jejich počtem to nepřehánějte, méně bývá více…
20) Nakonec ještě „ukotvíme“ hrnek přidáním stínu. Vytvořte si kruhový gradient jako na obrázku níže, prolnutí dejte na Násobit a umístěte ho pod hrnek.
21) Prohlédněte celý výtvor a případně dolaďte detaily. Já např. trošku zmenšil otisk špinavého hrnku (kolečko od kávy), snížil krytí stínu pod hrnkem a ztmavil některé body v mřížce přechodů na pozadí.
22) Celou grafiku pak můžete samozřejmě dále dotvářet podle potřeb. Já našel ve svém fotoarchívu fotku kávových zrn vyfocených na bílém pozadí. Takže jsem jenom téhle fotce nastavil režim prolnutí na Násobit a umístil ji do celkové kompozice. Nad pozadí jsem ještě umístil obrázek s jakousi grunge texturou, režim Překrýt, krytí 50 %, a předělal ouško hrnečku na druhou stranu. No a na pravé straně máme pořád dostatek místa na texty, které bude potřeba umístit třeba při tvorbě jednoduchého propagačního letáčku pro kavárnu vašeho kamaráda Pavla ;o)
Tématické zařazení:
Diskuse k článku
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě