Adobe Fireworks CS5: editor pro webovou grafiku a prototypování - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Adobe Fireworks CS5: editor pro webovou grafiku a prototypování

3. května 2010, 00.00 | Fireworks je grafický editor specializovaný na webdesign, který umí pracovat s bitmapovými i vektorovými objekty, vrstvami a nabízí spoustu šikovných funkcí především pro vývoj a zpracování webové grafiky. Editor si dále poradí s designem grafických rozhraní a eventuálně i s přípravou grafiky pro Flash prezentace. Přinášíme vám podrobnější souhrn novinek a různých vylepšení, které nabízí aktuální verze Fireworks CS5, prodávaná samostatně nebo jako součást několika edicí balíku Adobe Creative Suite 5.

Adobe Fireworks není původním produktem společnosti Adobe, která editor v rámci akvizice Macromedie adoptovala s dalšími softwarovými produkty a webovými technologiemi včetně Dreamweaveru, ColdFusion či Flashe. Fireworks se už od začátku svého působení na trhu profiloval především jako editor webové grafiky a už v prvních verzích nabízel to, k čemu postupně směřují i Photoshop a Illustrator - k částečnému propojení a splynutí funkcí pro práci s vektorovou a bitmapovou grafikou.

Editor Fireworks neupadl do zapomnění jako Adobe GoLive, který už není dále vyvíjen a místo něj dostal přednost Dreamweaver, nýbrž byl v nové stěžejní verzi opět zařazen do aktuální páté edice balíku Adobe Creative Suite. Fireworks se prodává i jako samostatný produkt, cena české verze byla stanovena na zhruba 6 700 Kč bez DPH.


Adobe Fireworks CS5 - prostředí editoru s přehledem vrstev z importovaného PSD dokumentu

Zobrazování grafických objektů a vrstev

Je opět o něco lepší a především výrazně rychlejší! Ano, opravdu se vše zobrazuje rychleji, ostatně celý Fireworks CS5 je znatelně svižnější a relativní (či spíše místy skoro až zoufalá) pomalost starších verzí Fireworks bude, tedy doufám, definitivně zapomenuta.

Z uživatelského hlediska je mimo navýšení výkonu editoru zajímavé i viditelně lepší vyhlazování vektorových čar a křivek, textů a také znatelně lepší vykreslování bitmapových objektů, které se v různých stupních zvětšení či zmenšení jeví jako zaostřené. Kvalitnější antialiasing vektorových čar a křivek (tzn. všech vektorových cest) je poznat zejména u různých obrysových cest, které lze nově umísťovat uvnitř, na střed okrajů nebo zvnějšku okrajů objektů.

Textové vrstvy jsou ve Fireworks CS5 opatřeny symboly malého písmenka T a lze je pochopitelně zpětně editovat. Několik šikovných vylepšení najdeme také u palety Pages alias Stránky. Vícestránkové dokumenty lze nově nechat automaticky očíslovat, zvolené stránky pak můžete exportovat.


Adobe Fireworks CS5 - vlastnosti jednoho z objektů, u seznamu vrstev si všimněte nových symbolů indikujících textové vrstvy/objekty


Adobe Fireworks CS5 - libovolný výřez grafického dokumentu či šablony lze stejně jako ve Fireworks CS4 rychle exportovat jako bitmapový objekt


Adobe Fireworks CS5 - Export Wizard vám pomůže s uložením optimalizované webové či jiné grafiky

Vrstvy, stránky a vylepšené editační funkce

Adobe u Fireworks CS5 trochu velkoryse uvádí, že editor umí importovat nativní soubory Adobe Photoshopu a Adobe Illustratoru s vysokou věrností vrstev. Nevím sice, nakolik je tato citace přesná, každopádně do ideálního stavu má stále ještě daleko. Rozlučte se tak například se složitějšími maskami či se speciálními efekty Adobe Photoshopu, totéž platí u různých specialit pro vektorové objekty Adobe Illustratoru CS5 a bohužel zjevně i u kerningu písem v textových vrstvách – u designů pro web to ale většinou není na překážku, ovšem u grafických nadpisů už ano. Zde je zkrátka jasně vidět minulost Fireworks – jinak si totiž nedovedu vysvětlit, proč by Fireworks CS5 jakožto „nativní“ Adobe aplikace nemohla umět zcela korektně importovat PSD či AI design.


Adobe Fireworks CS5 - do editoru lze bez větších problémů importovat PSD dokumenty Adobe Photoshopu včetně zachování editovatelných vrstev


Adobe Fireworks CS5 - nástroje na rychlou tvorbu různých vektorových tvarů a objektů


Adobe Fireworks CS5 - detail palety vlastností vektorových objektů a rovněž vektorových kreslicích štětců


Adobe Fireworks CS5 - knihovna grafických prvků a funkce pro pohodlnou práci s vektorovými cestami

Každý grafický dokument si můžete nově uložit i jako šablonu projektu a používat ji například u častěji aktualizovaných designů. Upravené jsou nástroje na změnu měřítka objektů, tlačítek a symbolů, kde lze opět využívat šikovný mód změnu měřítka s devíti řezy.

Rozšířené typografické funkce zastupuje ve Fireworks CS5 především vylepšený import textů a textových bloků z Adobe Illustratoru či Adobe Photoshopu a dále možnost přesouvat myší vybrané obsahy textů uvnitř textového rámečku.

Číselná změna rozměrů/rozlišení objektů byla už v předchozích verzích Fireworks, a to u verze CS4 včetně eventuálního zachování proporcí objektů, ovšem pouze v okénku pro transformace. Fireworks CS5 konečně obsahuje adekvátní funkci pro zachování proporcí objektů přímo v paletě Properties, ve které se kontextově zobrazují vlastnosti zvolených pracovních nástrojů či funkcí editoru.


Adobe Fireworks CS5 - vylepšená paleta Pages s novými funkcemi pro automatické číslování stránek a export zvolených stránek


Adobe Fireworks CS5 - vylepšené nástroje na vizuální transformace a změny měřítka objektů
Adobe Fireworks CS5 - zachování proporcí u číselných transformací bylo už u verze CS4, novinkou je však podpora shodné funkce přímo v paletě Properties

Jinou novinkou v ovládání editoru je práce s gradienty, kde lze jednoduše kliknutím myší na tlačítko vyměnit startovací a cílovou barvu, interaktivní manipulaci s nastavením gradientů a průhledností (jako to umí Adobe Illustrator CS5) Fireworks CS5 bohužel nenabízí. U přechodů je nově k dispozici kvalitnější dithering aktivovaný samostatnou ikonkou v paletě Properties.


Adobe Fireworks CS5 - vylepšené typografické funkce
Adobe Fireworks CS5 - u barvových palet a vzorků se nově setkáváme s podporou formátu Adobe Swatch Exchange a také s možností kopírovat barvy přes schránku

Grafická rozhraní, grafika pro mobilní zařízení a spolupráce s klienty

Technologie Adobe založené na Flashi a příslušných vývojářských nástrojích se stále více projevují i v aplikacích, které nejsou zcela v popředí zájmu uživatelů. Adobe Fireworks CS5 lze tedy stejně jako například Adobe Flash CS5 používat i jako editor na tvorbu grafického obsahu a grafických rozhraní aplikací pro mobilní zařízení, a to ve spojení s aplikací Adobe Device Central používané na testování prototypů grafických rozhraní a interaktivního obsahu na simulovaných mobilních zařízeních.

Realizace tohoto typu grafických či vývojářských projektů zatím ovšem pokulhává za očekáváním, neboť Flash Lite je víceméně berlička z nouze, Flash aplikace pro iPhone už Apple společnosti Adobe (asi definitivně) „odpískala“ a prosazení plnohodnotných a v praxi použitelných integrovaných Flash runtimes pro jednotlivé mobilní platformy naráží na vlažný (ne)zájem producentů mobilních zařízení a především výrobců jejich operačních systémů.

Fireworks CS5 každopádně obsahuje (a to nejen díky svým schopnostem kombinovat vektorovou a bitmapovou grafiku) funkce k vývoji prototypů grafických rozhraní, vizuálních modelů webových stránek pro klienty, podporu balíčkování pro Adobe AIR a v neposlední řadě i možnost celý grafický projekt (jasné využití pro RIA aplikace) exportovat jako FXG soubor pro Adobe Flash Catalyst či Flash Builder.

Spolupráce se zákazníky či uživateli v pracovním týmu je ve Fireworks CS5 řešena jednoduše pomocí online služeb Adobe Live a Adobe ConnectNow, která se stará mimo jiné o video komunikaci mezi jednotlivými uživateli. Designy a grafické dokumenty lze exportovat a sdílet v různých formátech včetně PDF a HTML revizí pro kontrolu klientem či dalším uživatelem.


Adobe Fireworks CS5 - v menu File (Soubor) najdeme několik nových či rozšířených voleb pro export grafických dokumentů v různých formátech a pro různé externí aplikace


Adobe Fireworks CS5 - funkce pro export dokumentů; podporu FXG najdeme napříč celým balíkem Creative Suite 5


Adobe Fireworks CS5 - nastavení a volby při exportu HTML dokumentů s kaskádovými styly


Adobe Fireworks CS5 - menu Commands (Příkazy) je stejně jako u Fireworks CS4 napojeno na různé extenze a speciální funkce včetně tvorby balíčků pro Adobe AIR

Závěr

Fireworks stojí někde na pomezí bitmapového grafického programu s řadou méně či více vyspělých funkcí pro kreslení, editaci a efektové úpravy bitmapové a současně i vektorové grafiky, který v zásadě zjednodušuje pracovní postupy obvyklé či dostupné v Photoshopu a Illustratoru a umí je (byť opět v jednodušší podobě) hezky sloučit v jednom grafickém dokumentu. Fireworks CS5 je nutno přiznat jistou eleganci a zajímavé schopnosti při zpracování designů pro webové stránky, lepší je i integrace s dalšími produkty Adobe - stále se však (například z hlediska importu PSD či AI souborů) nejedná o ideální stav.

Největším břemenem minulosti Fireworks ovšem je, že editor ve srovnání s Photoshopem či Illustratorem v podstatě málokdo používal. Jakožto relativně chudší bratříček Photoshopu, Illustratoru a Flashe zvládne Fireworks zkombinovat funkce, které jmenované editory jednotlivě neumí, nicméně celý Fireworks je pro uživatele aplikace existující tak trochu "navíc". Ke smůle Fireworks je totiž paradoxně nutné přičíst právě konkurenci Photoshopu a Illustratoru, jejichž schopnosti v sobě Fireworks částečně propojuje, a i když se Adobe snaží Fireworks směřovat zcela do jiných oblastí designu pro webovou grafiku a prototypování, nejsem si nijak jistý budoucností editoru, a to ani při vší úctě k poměrně dlouhé cestě, jakou Fireworks do své aktuální verze CS5 v hájemství Adobe urazil.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: