Adobe Creative Suite 5 již nepoběží na PowerPC Macích - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Adobe Creative Suite 5 již nepoběží na PowerPC Macích

14. srpna 2009, 00.00 | Společnost Adobe oznámila v tomto týdnu, že připravovaná příští generace jejich kreativních a publikačních aplikací, Creative Suite 5, již nepoběží na počítačích Macintosh s procesorem PowerPC. Podrobnosti přinášíme v tomto článku.

Nový operační systém počítačů Apple Macintosh Snow Leopard bude fungovat pouze na Macích s procesory Intel. To je nepochybně rozhodující impuls pro postupné opouštění platformy PowerPC, které se bude projevovat tím, že stále více aplikací bude rovněž podporovat jenom Intely.

Předznamenal to již samotný Apple, když nová verze jeho Final Cut Studia oficiálně podporuje jen Intel (podle náznaků z diskusí sice lze některé aplikace ještě na PowerPC dodatečnými zásahy spustit, ale oficiálně podporované to není), což platí také pro současně vydané nové Logic Studio.

Sotva tedy překvapí oznámení Adobe, že „následuje vedení Applu“ a z příští verze svého balíku Creative Suite (z verze 5) vypustí podporu PowerPC.

V seznamu často kladených otázek ke Creative Suite se v odpovědi na otázku k podpoře PowerPC uvádí, že Adobe zamýšlí budoucí verze balíku provozovat pouze na Macích s procesory Intel.

Na blogu Adobe se k tomu ve středu vyjádřil též John Nack, produktový manažer Photoshopu, vysvětluje, že v době, kdy se začne dodávat nová verze Creative Suite, budou ty nejnovější PowerPC Macy staré asi čtyři roky. Sice to pořád jsou výborné stroje, ale pokud někdo svou pracovní stanici nemodernizoval čtyři roky, je podle Nacka pravděpodobné, že nebude příliš spěchat ani s aktualizací svého softwaru.

Vzhledem k tomu, že čas a prostředky jsou omezené a Creative Suite pro Mac navíc čekají významné přechody – k plně 64bitovému kódu a z prostředí Carbon do prostředí Cocoa – chce Adobe vyvíjet software pro budoucnost, nikoli pro minulost, proto se rozhodla podporu PowerPC v Creative Suite ukončit, pro stávající verze balíku bude ovšem nadále vydávat potřebné opravy.

Co se týče dalšího softwaru Adobe (jako je Flash Player či Adobe Reader) na PowerPC, o něm slíbil John Nack přinést více informací již brzy.

S Nackovou úvahou nelze než souhlasit, těžko se dalo od Adobe čekat něco jiného, ostatně Adobe Premiere Pro už teď funguje jen na procesorech Intel.

Podpora PowerPC prostě končí, Ars Technica se však Nacka zeptala ještě na další podrobnosti, především na to, jaké verze Mac OS X hodlá Adobe v budoucnosti pro Creative Suite podporovat a jak tomu bude s 64bitovými verzemi aplikací (budou-li se nabízet odděleně od 32bitových, tak jako pod Windows, protože první Macy s Intely měly pouze 32bitové procesory).

Nack očekává, že to bude podobné jako v případě programu Lightroom, jediný binární soubor půjde spustit v 32bitovém nebo 64bitovém režimu. Creative Suite 5 sice již nebude podporovat PowerPC, ale nebude vyžadovat Snow Leoparda, poběží i na strojích s Leopardem, v případě Tigera si Nack už tak jistý není, vývoj nové verze Creative Suite teprve probíhá, takže se toho může ještě hodně změnit.

Aplikace Creative Suite 5 se tak vydají stejnou cestou, jakou nastoupila již Premiere a některé další profesionální aplikace Adobe pro zpracování videa, nejistota zůstává okolo Adobe Readeru a Flash Playeru, ovšem u nich se dá čekat, že na PowerPC ještě pracovat budou. V případě profesionálních aplikací je však jasné, že nové procesory Intelu, zvlášť v kombinaci se Snow Leopardem, nabízejí takové výkonnostní přednosti, že se Adobe nemohla rozhodnout jinak.

A dá se předpokládat, že tento trend brzy budou následovat i další firmy, příští rok zřejmě bude ve znamení postupného opouštění podpory PowerPC dalšími a dalšími aplikacemi (podobně jako tomu bylo před deseti lety po přechodu z Motorol 680x0 právě na PowerPC).

Redakční poznámka: Tento článek je výňatkem z rozsáhlejšího zpravodajství na serveru MujMac.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: