ACDSee Mobile for PalmOS - legenda na cesty - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

ACDSee Mobile for PalmOS - legenda na cesty

3. srpna 2001, 00.00 | Legendární a populární bitmapový prohlížeč ACDSee po famózním úspěchu pod Windows, fiasku pod MacOS se dostává pod operační systém kapesních počítačů. Je libo prohlížet na cestách?

Společnost ACDSystems a zejména její produkty asi nemusíme nikomu představovat. Prohlížeč bitmapových obrázků ACDSee znají snad všichni uživatelé. Pod operačním systémem Windows je tento produkt doslova nekorunovaným králem a o jeho kvalitách nikdo nepochybuje. Po famózním úspěchu WIN verzí přišli vývojáři s verzí pro MacOS, která však většinu nedočkavých uživatelů jablíček těžce zklamala. Zcela otevřeně ani druhá verze není z nejdokonalejších, ale obecné povědomí o "super programu ACDSee" jí pomáhá v postupném rozšiřování mezi mekaře. Je otázkou, zda jsou vývojáři schopni dostatečně přizpůsobit program této platformě, ale to ukáže až čas.

To důležité, co vám dnes chceme sdělit je skutečnost, že ACDSee je dostupné pro další platformu, tentokrát pro PalmOS. Jde tedy o prohlížeč bitmapových obrázků určený pro kapesní počítače s rozlišením displeje od 160 x 160 bodů do 320 x 320bodů. Navíc větší část prodaných PDA s tímto systémem je pouze černobílá, takže vyvstává otázka, nakolik mohou sloužit pro prohlížení obrázků. Nicméně podobných řešení existuje celá řada, a i na obstarožním Palm V nevypadaly fotografie zobrazené v ACDSee Mobile for PalmOS vůbec špatně.

Program si můžete stáhnout jako instalační balíček o velikosti necelých 3MB. Bohužel je zatím k dispozici pouze verze vyžadující spojení se stolním počítačem s některým ze systémů Windows. Verze podporující MacOS uživatele zatím není a bohužel se o ní nikde ani nehovoří. Program samotný se skládá ze dvou částí. Ta první je prohlížeč pro PalmOS. Ten má 108kB a instaluje se společně s desktopovou aplikací. Ta zabere něco mezi 1-2MB na harddisku a může být používána buď jako samostatná aplikace nebo jako plug-in pro plnou verzi ACDSee. Program je zatím k dispozici ve verzi 1.1 jako 45 trial verze či za dvacet dolarů jako shareware.

Desktopová aplikace
Úkolem desktopové aplikace je optimalizovat obrázky pro použití v kapesním počítači, umožnění výběru obrázků zasílaných do PDA a také samotná konverze do vhodného formátu. Rozhraní je velice jednoduché. V pravé části je seznam zvolených snímků s možností určení kategorie a několik tlačítek. Levá část je rozdělena do tří záložek. Na první je zobrazován originální obrázek s možností ořezu. Na druhé je volba velikosti obrázku přenášeného do PDA i s náhledem výsledku. Třetí záložka slouží pro zadání popisky. A to je v podstatě vše. Pouze v nastavení lze ještě zvolit barevnost - 2,4,8 nebo 16 bitů s tím, že v prvních dvou případech jde o škály šedé barvy.
ACDSystém sice nezveřejnil jaký formát používá interně, ale o žádnou převratnou kompresi nepůjde. Například snímek v rozlišení 160x160 bodů a 4bitovým šedým podáním má velikost 12kB, což na druhou stranu je poměrně přijatelné.

Prohlížeč pro PalmOS
Aplikace prohlížeče startuje okamžitě s pěkným úvodním obrázkem pod operačním systémem PalmOS 3.3 nebo vyšším. Její rozhraní je opět v podstatě triviální. Vše začíná v seznamu snímků, který může být textový či v podobě ikonek. Výběrem snímku se zobrazí obrázek ve velikosti a barevnosti s jakou byl do kapesního počítače nahrán.
Jedinou "sofistikovanou" funkcí je slide-show, které umožňuje jakousi základní prezentaci a tím to všechno končí. Nicméně v jednoduchosti je síla, takže po velmi krátkém užívání si nás velice rychlý ACDSee Mobile docela získal.

Hodnocení
Pochopitelně pro ACDSee Mobile hovoří zejména zavedené jméno. Podobných řešení pro PalmOS existuje celá řada. Jsou k dispozici programy s efektivnějším ukládáním i více funkcemi, ale na druhou stranu ACDSee Mobile je velmi rychlé, přijatelně malé a jednoduché. S ohledem na obrovskou uživatelskou základnu velkého ACDSee se dá předpokládat i úspěch mobilní verze. Zatím si nedovolíme program příliš hodnotit, protože jej testujeme doslova hodiny, ale jistě se k němu brzy vrátíme v podrobné recenzi. Zatím nemáme důvod k nespokojenosti a vše funguje jak má.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: