ACDSee 7 PowerPack, čekání na Godota? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

ACDSee 7 PowerPack, čekání na Godota?

acdsee

8. října 2004, 00.00 | Stejně jako v případě ACDSee 6 se sedmá verze tohoto velmi známého multimediálního image browseru objevila takříkajíc bez varování. Novinky ACDSee 7 jsou tentokrát poměrně významné a můžete si je přečíst v naší recenzi balíku ACDSee 7 PowerPack.

{Základní informace} Softwarové produkty společnosti ACD Systems jsou natolik známé, že je nemusíme blíže představovat. Můžeme se tedy rovnou věnovat popisu aktuální verze multimediálního prohlížeče a katalogizéru obrázku ACDSee 7 v jeho rozšířené verzi ACDSee 7 PowerPack. Obě varianty programu existují pouze ve verzi pro Windows a můžete k nim dokoupit řadu zajímavých doplňků (viz informace v jiném dílu článku). Samotné ACDSee 7 stojí 50 USD, varianta PowerPack se prodává za 80 USD. V České republice najdete produkty ACD Systems u společnosti Amos Software - cena ACDSee 7 je 1 310 Kč bez DPH, ACDSee 7 PowerPack stojí 2060 Kč bez DPH.

Začnu jako u téměř každé nové verze ACDSee, a to grafickým rozhraním, které bylo viditelně upraveno. Zatímco přechod z ACDSee 5 na ACDSee 6 byl pro uživatele programu možná trochu nepříjemným šokem, u nového GUI v ACDSee 7 je tomu přesně naopak. Dalo by se prohlásit, že designéři u ACD Systems alespoň částečně napravili to, co předtím tak zoufale zbastlili, je to ale samozřejmě věc názoru. Grafické rozhraní v ACDSee 7 je celé o něco "hezčí" a myslím, že lépe vyhovuje nárokům na moderní organizér a prohlížeč obrázků či fotografií. První reálnou věcí, která vás určitě bude zajímat, je rychlost programu. Pokud čekáte oproti předchozím neustále se zpomalujícím verzím programu zázrak, bylo vaše čekání zbytečné. Zodpovědně však mohu prohlásit, že ACDSee 7 není pomalejší než verze 6, což je u produktů ACD Systems co říci a v některých situacích je program dokonce o něco rychlejší. Jedná se například o hromadné zpracování souborů, které bylo obohaceno o několik užitečných pracovních sekcí při práci s databázemi, kopírováním EXIF informací apod.


ACDSee 7 PowerPack - jedno z možných rozvržení pracovních oken


ACDSee 7 PowerPack - další z rozvržení pracovních oken a náhledových systémů s novým panelem Organize


ACDSee 7 PowerPack - v databázích můžete hromadně kopírovat EXIF metadata


ACDSee 7 PowerPack - podrobnější nastavení Copy EXIF Information Wizardu


ACDSee 7 PowerPack - hromadné úpravy EXIF informací

Prohlížeč integrovaný v ACDSee 7 se téměř nezměnil a nabízí stejné funkce jako image browser v ACDSee 6, ohledně načítání a zpracování obrázků či fotografií však nezůstal kámen na kameni. ACDSee 7 například umí upravit expozici fotografií přímo pomocí úrovní v histogramu a může současně bez problémů pracovat s několika snímky i s velmi vysokým rozlišením. Digitální fotografové určitě ocení rozšířenou podporu fotografií ve formátu RAW, které umí ACDSee 7 prohlížet a konvertovat - podporovány jsou RAW formáty digitálních fotoaparátů Canon, Nikon, Fujifilm, Olympus, Kodak, Konica/Minolta a několika dalších ("věrohodnost" podpory RAW snímků jsou bohužel nemohl efektivně ověřit, nemám k dispozici snímky ve všech uvedených variantách RAW formátů).

Tvorba a prohlížení náhledů grafických souborů je u běžných bitmapových formátů poměrně rychlá, u RAW snímků si počkáte výrazně déle. Zobrazení běžných a volitelných detailních interních vlastností souborů (přebíraných většinou z EXIF metadat) v různých náhledových módech je velmi flexibilní a propracovaná. Stručně řečeno, neznám jiný program, který by v této oblasti mohl ACDSee konkurovat. Ikonkový toolbar a ovládací pop-up menu jsou mnohem více kontextové než tomu bylo u ACDSee 6 a v závislosti na pracovní sekci máte vždy k dispozici aktuální funkce bez obvyklého ikonkového chaosu. Nový pracovní panel Organize vystihuje svůj význam tak dokonale jak je to možné a můžete s jeho pomocí přidávat hodnocení k souborům, řadit je do sekcí apod.


ACDSee 7 PowerPack - zobrazení RAW fotografií a podrobných vlastností snímků s jejich EXIF informacemi

Nové je i sdílení fotografií přes službu SendPix, což je bezplatná služba společnosti ACD Systems, která nově podporuje i sdílení grafických dat s mobilními telefony. Obrázky můžete publikovat i s pomocí TiVo Digital Photo Vieweru, k tomu ale budete potřebovat externí software TiVo Desktop (viz dokumentace k ACDSee 7). Přímo z ACDSee 7 nyní můžete vypalovat CD/DVD kompilace s pomocí Create Disc Wizardu, předtím si ale budete muset z internetu stáhnout nezbytný doplněk ACD Media Support Package. Program nyní podporuje i technologie MPV a HighMAT, které jsou opět podmíněné potřebnými updaty pro Windows.

Hodně zajímavý je modul na porovnávání dvou příbuzných či podobných obrázků a fotografií. Typické využití funkce Compare Images je například při porovnávání dvou nebo i většího počtu stejných či velmi podobných scén s různou expozicí, kterou dokáže modul vizuálně odlišit. Chcete-li si naopak obrázky prohlédnout formou slideshow, máte hned několik nových možností. ACDSee 7 totiž nabízí tvorbu PDF slideshow (multimediální PDF soubory známé například z Adobe PhotoAlbum a nových verzí Adobe Acrobatu) a umí slideshow ukládat i ve formátu Flash. Pokud se vám nelíbí multimediální PDF soubory, můžete si vytvořit klasické PDF dokumenty s náhledy všech grafických souborů nebo s PDF dokumenty obsahující všechny vybrané obrázky a fotografie v jejich "původní" velikosti.

Grafické soubory můžete v ACDSee pochopitelně též konvertovat, což je současně jedna ze stěžejních funkcí programu. Konverze byly v nové verzi obohaceny o podporu formátu JPEG2000, u kterého máte k dispozici jak ztrátovou, tak i volitelně bezeztrátovou kompresi. Grafické formáty, které umí ACDSee mezi sebou převádět, je možné eventuálně rozšířit s pomocí komerčních plug-inů, které najdete u autorů programu.


ACDSee 7 PowerPack - služba SendPix slouží pro sdílení obrázků a fotek


ACDSee 7 PowerPack - porovnávání dvou podobných fotografií nabízí poměrně zajímavé funkce rozlišující expozici a jiné vlastnosti snímků


ACDSee 7 PowerPack - PDF Wizard umožňuje tvorbu PDF slideshow a jiných druhů PDF dokumentů


ACDSee 7 PowerPack - další sekce PDF Wizardu


ACDSee 7 PowerPack - slideshow můžete nově ukládat i ve formátu SWF (Flash)


ACDSee 7 PowerPack - funkce pro správu databází jsou v nové verzi programu výrazně vylepšené


ACDSee 7 PowerPack - synchronizační pomocník Sync Wizard si umí ohlídat zvolený adresář


ACDSee 7 PowerPack - korekce expozice u fotografií úpravou úrovní v histogramu


ACDSee 7 PowerPack - nabídka grafických formátů pro konverzi grafických souborů


ACDSee 7 PowerPack - podrobná nastavení parametrů a vlastností formátu JPEG2000

[-more-]{ACD Photo Editor 3.1, ACD FotoSlate 3.1, volitelné plug-iny a závěr}

ACD FotoCanvas 3 se v novém ACDSee 7 PowerPacku změnil na ACD Photo Editor 3.1. jedná se o totožný program, který byl podobně jako celé ACDSee mírně "vyšperkován" a doplněn o několik užitečných funkcí. Zajímavé jsou například některé vylepšené editační nástroje dostupné opět jak ikonkami, tak i z přehledného menu a indikátory expozice fotografií. Korekci expozice lze provést stejně jako v samotném ACDSee také přímo s pomocí křivek, pro komplexnější poloautomatické úpravy slouží například Photo Correction Wizard. Opraveny byly předtím trochu svérázně fungující nástroje na korekci červených očí, rotaci obrázků a několik z mnoho dostupných image processingových efektů. Profesionální využití ACDSee Photo Editoru umožňuje rovněž podpora správy barev s použitím ICM 2.0 a ICC barvových profilů.

Také tiskový modul ACD FotoSlate povýšil na verzi 3.1. Můžete si v něm rychle a s poměrně velkým komfortem vytvořit prakticky libovolné tiskové sestavy v různých formátech jako jsou nejrůznější indexové tisky, alba apod. Rozvržení jednotlivých grafických souborů na tiskové stránce určují desítky předloh, které si můžete upravit nebo si ve speciálním editoru vyrobit předlohy úplně nové. Pohlednice, štítky či vizitky a různé jiné specifické formáty můžete rychle vyrobit s pomocí Contact Sheet Wizardu. Obrázky a fotografie v tiskových předlohách můžete též upravit s pomocí několika desítek orámování a případně do nich (respektive do tiskových předloh) vložit EXIF metadata. Stejně jako u samotného ACDSee 7 a Photo Editoru 3.1 je u FotoSlate 3.1 samozřejmá podpora EXIF Print, ICM 2.0 a ICC profilů.


ACDSee 7 PowerPack - mírně vylepšený poloautomatický Photo Correction Wizard v ACD Photo Editoru 3.1 slouží hlavně k úpravám digitálních fotografií


ACDSee 7 PowerPack - nastavení správy barev v ACD Photo Editoru 3.1


ACDSee 7 PowerPack - prostředí tiskového modulu FotoSlate 3.1


ACDSee 7 PowerPack - editor tiskových předloh ve FotoSlate 3.1

Systém plug-inů jde u ACDSee svou vlastní cestou, plug-inů třetích výrobců je málo a většina stěžejních rozšiřujících modulů pro ACDSee tudíž pochází přímo od společnosti ACD Systems. Ze samostatných aplikací je to například ACD VideoMagic pro základní zpracování digitálního videa (dost primitivní aplikace) a grafické/efektové editory a tiskové moduly v podobě ACD FotoSlate a původní ACD FotoCanvas. Pro majitele kapesních počítačů s Palm OS a Windows CE je určena verze ACDSee Mobile, se kterou si můžete synchronizovat data. Klasické plug-iny představuje například 2D Vector Pak na práci s 2D vektorovými grafickými formáty (DWF, HPGL, CGM apod.) a prohlížecí/konverzní plug-iny LuraWave a LuraDocument. 3D grafické formáty podporují plug-iny Realview 3D, který existuje i ve verzi Realview Pro. Panoramatické fotografie můžete sestavovat s pomocí plug-inů ACD Photostitcher, Stitcher EZ nebo profesionálního Stitcher 3.5, pro morfování a warpování obrázků a fotografií je zase určen Morpheus Photo Animator. Majitelé digitálních fotoaparátů Konica/Minolta by neměli přehlédnout plug-in DiIMAGE Messenger a určitě by se našly i další zajímavé plug-iny, které by měly bez potíží fungovat i v novém ACDSee 7

Součet cen za ACDSee 7, Photo Editor 3.1 (respektive FotoCanvas) a FotoSlate 3.1 je 130 USD, při nákupu ACDSee PowerPacku tedy defacto ušetříte 50 USD. Ceny v ČR jsou (kupodivu) dost podobné jako ceny v USD. Na otázku, zda přejít na vyšší verzi ACDSee, není nijak jednoduché odpovědět. Záleží pochopitelně především na tom, zda se vám nové funkce zdají dostatečně zajímavé a zda je dokážete smysluplně využít. Osobně si myslím, že nové ACDSee opravdu dost "prokouklo" a že se upgrade vyplatí, můžete mít ale samozřejmě jiný názor. Upgrady na verzi 7 jsou bohužel všeobecně dost drahé - upgrade na ACDSee 7 z předchozí verze stojí 880,- Kč bez DPH, upgrade PowerPacku 7 pak 1.920,- Kč bez DPH, což je, dost nepochopitelně, téměř plná cena nové stand-alone verze balíku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: