602Print Pack a Print2PDF Server Edition: elektronické dokumenty podle Software602 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Software

602Print Pack a Print2PDF Server Edition: elektronické dokumenty podle Software602

PDF AppendPDF

12. srpna 2005, 00.00 | Známý tuzemský softwarový výrobce Software602 nabízí i produkty pro převod do PDF a
dalších elektronických formátů. Tato řešení se nedávno dočkala upgrade a my se v
souvislosti s ním hodláme podívat na to, komu a jak mohou být užitečná.

Vytvořit PDF lze dnes mnoha různorodými nástroji, jejichž výkonnost a cena se odvíjí od způsobu nasazení. V pre-pressu takto dominuje Adobe Acrobat Distiller Professional, v kancelářích je k dispozici tentýž produkt ve verzi Standard a spolu s ním o přízeň uživatelů usilují mnohé další prostředky komerční (například Adobe Acrobat Elements, Nitro PDF či ScanSoft PDF Creator) i nekomerční (Ghostscript doplněný o různé front-endy, Pdf 995 aj.), kapitolou samou o sobě jsou pak řešení pro serverovou tvorbu PDF (například produkty společnosti activePDF, programátorská knihovna PDFLib aj.). Nabídka je bez přehánění natolik bohatá, že s trochou nadsázky ani nemá příliš smysl pokoušet se o její podrobnější mapování. Pozorný čtenář nicméně ví, že se na Grafice přece jen občas snažíme podívat i na ta řešení pro tvorbu PDF, která nejsou ta "mainstremová" z hlediska publikačního průmyslu a to především ta, jež zaujmou určitou vlastností odlišující je od konkurence.

Dnes jsme si takto vybrali dvě řešení pro převod do PDF a dalších elektronických formátů od české společnosti Software602. Důvodem nejvíce nasnadě je jméno výrobce, který přitom již dávno není pouze orientován na tuzemský trh: produkty jako je 602Office či třeba 602XML mají ambice i v globálním měřítku. Ještě více důležitá je ale pro nás skutečnost, že daná řešení - 602Print Pack a Print2PDF Server Edition - přišla nedávno na trh v nové verzi. Jak tedy vypadají prostředky pro tvorbu PDF podle známého českého výrobce? To se dočtete v naší recenzi. Dopředu ovšem chceme předeslat, že recenzované produkty jednoznačně patří do oblasti kanceláří, organizací a podniků, a jejich možné nasazení v pre-pressu je málo pravděpodobné.

602Print Pack

Produkt 602Print Pack je řešením, dovolující vytvářet v prostředí Windows prostřednictvím odpovídajících virtuálních tiskových driverů soubory v PDF a dále pak různých grafických formátech či HTML podobě, určené pro distribuci elektronickou poštou. Jedná se tedy o dosti všestranné řešení, které by mělo umožnit prakticky libovolný dokument doručit druhé straně v podobě, která bude čitelná v podobě zcela odpovídající předloze (pro grafiku a HTML stačí webový prohlížeč, pro PDF třeba bezplatný Adobe Reader). Uvedená univerzálnost ovšem trochu trpí (z hlediska předpokládaných oblastí nasazení, tedy firem, úřadů, podniků apod.) systémovými požadavky, když podporovány nejsou stále ještě dosti rozšířené Windows 98 a doporučeno je 256 MB operační paměti.

602pdf1f.jpg

Nastavení převodu do PDF

Vytvořit dokumenty v jednom z daných formátů je skutečně snadné: stačí, když uživatel otevře převáděný dokument v jeho aplikaci a poté zadá příkaz k tisku. Nastavení převodu lze přitom ovlivnit jak v rámci příslušného tiskového dialogu, tak i pomocí příslušné konfigurační utility. Vytvořený soubor pak lze nejen uložit pod zadaným jménem, ale také rovnou zaslat mailem (s využitím výchozího poštovního programu systému) a v případě PDF rovněž zobrazit v Readeru.

Převod do PDF dovoluje vytvářet soubory ve verzích 1.3 a 1.4 (nepřišli jsme nicméně na to, jakým způsobem se mezi verzemi přepíná). Kontrolovat lze vkládání písem (s češtinou se nám nevyskytly žádné problémy) a na základní úrovni i rozlišení a kompresi grafiky (JPEG nebo ZIP), dále je možno nastavit formát média a připojit některá metadata (například autor dokumentu či klíčová slova). Tyto "povinné" schopnosti doplňuje možnost nastavit zabezpečení vlastností dokumentu (například zakázat tisk či kopírování obsahu - podporováno je 40bitové i 128bitové zabezpečení), zajímavě vypadá možnost připojit k dokumentu elektronický podpis (buďto vlastní nebo ve formátu PKCS#12). Z nadstandardních funkcí je pak třeba zmínit ještě možnosti vložení textového vodotisku (či chcete-li vodoznaku) a obrazového razítka, v obou případech lze umístění kontrolovat různorodými způsoby, přesto je docela limitováno (například je možné umístění pouze na první či všechny stránky aj.).

Mimo tiskového driveru lze v případě převodu do PDF použít i utilitu Convert2PDF, která umí PDF sestavit z více souborů v obrázkových formátech, HTML, TXT, FO (formuláře 602XML) a Microsoft Office. V případě Office pak zaujme i možnost vytvářet s pomocí odpovídajícího makra i PDF s odkazy a záložkami z dokumentů Wordu.

602pdf2f.jpg

Parametry razítka

Tvorba souborů v grafických formátech podporuje JPEG, TIFF (i vícestránkový), PNG, BMP a PCX. Kontrolovat je možno jak rozměr generovaných obrázků (takže se rozsáhlejší dokument převede do odpovídající sady umístěné ve zvláštní složce - pojmenování i umístění je možno kontrolovat), tak i rozlišení, médium a typ výstupu (barevný, černobílý), stejně jako v případě PDF lze do výstupu umístit vodotisk a razítko.

V případě převodu do podoby HTML mailu se jedná v podstatě o generování GIF obrázků v rozlišení 96 dpi, odkazovaných pomocí odpovídající HTML stránky. Stejně jako v předchozích případech lze kontrolovat formát stránky a použít vodotisk či razítka, kontrolovat pak lze i parametry e-mailu (výrobce zdůrazňuje použití Outlooku, fungovalo nám ale i v Thunderbirdu).

602pdf3f.jpg

Převod do obrázkové formy

Print2PDF Server Edition

Schopnosti Print Packu popsané v případě PDF jsou nabízeny i v rámci řešení Print2PDF Server Edition. To dovoluje vytvářet PDF dokumenty způsobem, obdobným tisku na síťové tiskárně: data z dané aplikace se tedy k převodu posílají na server z libovolného počítače připojeného k síti. Mimo Windows je takto podporována i platforma Citrix. Hlavní výhodou uvedeného řešení je jednak výhodná cena (viz dále) a dále možnost centrální správy nastavení převodů na serveru.

Závěrem

602Print Pack je k dispozici za základní cenu 1 188,- Kč (s DPH), cena Print2PDF Server Edition začíná na 8 328,- Kč za instalaci pro 10 uživatelů. Nejedná se tedy o nijak přemrštěné částky, přesto je otázkou, zda se naznačené investice vyplatí. Zde se hodláme zdržet jednoznačných závěrů, zdůraznit nicméně chceme dvě skutečnosti. Tou první je fakt, že ani jeden z popsaných produktů není rozhodně ničím světoborným (domníváme se, že se minimálně v případě PDF jedná o využití technologie společnosti BCL Technologies, což nicméně není na škodu) a existuje mnoho řešení, včetně bezplatných, které v dílčích vlastnostech produkty 602 rozhodně předčí. Je ovšem také pravdou, že (jak již jsme u Softwar602 zvyklí) oba produkty nabízí přesně takovou škálu vlastností (včetně uživatelské podpory), jež odpovídají určité uživatelské skupině, kterou, jak jsme již předeslali, tvoří v daném případě zejména uživatelé v kancelářích, podnicích a organizacích, pro které je adekvátně nastaven i cenový model. O tom, že takováto strategie je asi úspěšná, ostatně svědčí i výrobcem zveřejněný seznam vybraných stávajících zákazníků, kteří daná řešení používají. Možnost vytvářet na platformě nezávislé reprezentace dokumentů je dnes zkrátka v kurzu (svědčí o tom třeba i technologie Microsoft Metro) a Software602 se daří poměrně úspěšně daný trend podchytit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: