2D Vector Pak & RealOptimizer pro ACDSee - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

2D Vector Pak & RealOptimizer pro ACDSee

30. července 2002, 00.00 | Novinkou mezi komerčními plug-iny pro multifunkční image browser ACDSee jsou balíky 2D Vector Pak na prohlížení několika vektorových grafických formátů a RealOptimizer na rychlou optimalizaci obrázků přímo v prostředí ACDSee.

Používáte-li modulárně navržený multimediální prohlížeč obrázků a animací ACDSee, pak jistě víte, že naprostou většinu funkcí programu zprostředkovávají různé plug-iny. Několik desítek těchto modulů dostanete už společně s ACDSee a několik dalších si pak můžete stáhnout z domovské stránky programu, většinou se ale jedná pouze u různé updaty stávajících plug-inů. To už ale není tak úplně pravda, neboť nově společnosti ACD Systems nabízí dva balíky plug-inů 2D Vector Pak a RealOptimizer. První ze zmíněných balíků plug-inů 2D Vector Pak s cenou 30 USD umožňuje v ACDSee prohlížet 2D vektorové grafické formáty DWF, HPGL a CGM (včetně prohlížení těchto formátů uložených v archivech ZIP a LZH), RealOptimizer je pak jednoduchý optimalizér a současně i konvertor obrázků s výstupem ve formátu JPEG a možností dávkového zpracování obrázků, jehož cena je opět 30 USD.
Jak 2D Vector Pak, tak i RealOptimizer fungují s verzí ACDSee 3.1 SR-1 nebo novější a lze je také využít s PicaView 2.0+, což je jednoduše řečeno náhledový a konverzní doplněk pro Windows Explorer. Oba plug-iny jsou určeny pro Windows 98/ME/NT4/2000/XP, správná funkčnost s Windows 95 není zaručena. Díky univerzálnosti použití a samotné funkci ACDSee lze 2D Vector Pak použít jak k prohlížení vektorových formátů DWF, HPGL a CGM (se všemi odpovídajícími možnostmi jako je lupa, tisk obrázků apod.), ale také k jejich kategorizaci a managementu stejně jako je tomu u ostatních formátů podporovaných image browserem ACDSee. Plug-in pro zobrazování formátu DWF generuje bitmapovou 2D podobu originálního CAD/CAM atp. výkresu jako kdybyste ho tiskli na plotteru, vložené bitmapové obrázky nejsou podporovány. U plug-inů DWF a HPGL máte k dispozici i jejich podrobnější nastavení týkající se jednak zobrazování jednotlivých vrstev ve formátu DWF, podrobné přiřazení extenzí pro formát HPGL (podporovány jsou verze 1 a 2), tolerance chyb při dekódování a dalších několik voleb pro zobrazování a ukládání zobrazovaných výkresů/grafiky do cache prohlížeče a databáze. U formátu CGM si nic podobnějšího nastavit nemůžete, samotný plug-in podporuje binární CGM formáty verzí 1, 2 a 3. I když jsem z praktických důvodů nemohl vyzkoušet všechny varianty a subformáty jednotlivých vektorových formátů DWF, HPGL a CGM, odvážím se hodnotit rychlost jejich dekódování jako velmi dobrou, všechny testovací výkresy a soubory, které jsem byl schopen dát dohromady, se načítaly poměrně rychle a bez větších problémů. Protože ale nemohu vyloučit případné problémy s některými subformáty, doporučuji si 2D Vector Pak důkladně vyzkoušet, trial verze celého balíku plug-inů je pochopitelně ke stažení zdarma.

Zatímco 2D Vector Pak rozšiřuje prohlížecí možnosti ACDSee, RealOptimizer je o něco "konstruktivnější" plug-in (přesněji řečeno Command) určený pro optimalizaci obrázků. Pokud ovšem čekáte nějaký propracovaný plug-in s možnosti na úrovni klasických optimalizérů obrázků, patrně budete zklamáni. RealOptimizer totiž umí obrázku pouze zvětšit či zmenšit a uložit je ve formátu JPEG. Modul se po výběru požadovaných obrázků aktivuje podobně jako další moduly, tj. buď z "Activity Wizardu" (ve skupině "Edit"), nebo mnohem jednodušeji z nástrojové lišty automaticky zobrazené v ACDSee 4.x po kliknutí na ikonku "Edit". RealOptimizer je navržen výhradně pro rychlou úpravu velikosti obrázku s vizuální kontrolou, jiné funkce od něj tedy nelze očekávat. Plug-in podporuje základní grafické formáty jako jsou formáty BMP, JPEG, GIF, TARGA, TIFF, PCX, PSD apod., méně či více exotické formáty jako například IFF ILBM, PIX, PPM, WMF/EMF, FPX, SWF, XPM apod. je nejprve nutno v ACDSee nebo v jiném prohlížeči či grafickém editoru převést do "použitelnějšího" formátu. Po aktivaci RealOptimizeru se objeví dvě náhledová okna s originálním a optimalizovaným obrázkem, jejichž velikost lze měnit jak přímo v náhledu, tak i v okně "Image Optimization". V tomto okénku současně vidíte i rozlišení, velikost a stupeň komprese originální předlohy i v optimalizovaného obrázku a můžete zde nastavit kvalitu pro uložení ve formátu JPEG. Obrázky lze samozřejmě zvětšovat či zmenšovat včetně zachování poměru stran, nikde ale není udáváno, jaký algoritmus je při úpravě velikosti použit. Chcete-li upravit víc obrázků najednou, stačí si je v ACDSee vybrat a RealOptimizer se automaticky přepne do dávkového módu, který funguje velmi podobně jako u ruční optimalizace, ale samozřejmě bez reálného náhledového systému. Velmi stupidní je ovšem ukládání obrázků, neboť původní formát se bez varování přepíše (tj. RealOptimizer zdrojový obrázek smaže, což bohužel u ruční optimalizace nelze nijak ovlivnit) a mimo jiné například nevidím žádný důvod, proč vůbec optimalizovat GIF obrázky do formátu JPEG (pokud ovšem nějaký maniak neukládal fotky jako GIFy). Obrázek samozřejmě můžete uložit i pod novým názvem (původní zdroj tedy zůstane zachován), to je ale pouze nouzové řešení a určitě by se dalo vyřešit ukládání obrázků mnohem elegantněji - například jako to umí samotné ACDSee při konverzích obrázků.


Pracujete-li často s CAD/CAM atp. výkresy ve formátech DWF, HPGL nebo CGM, možná se Vám bude prvního popsaný balík plug-inů 2D Vector Pak hodit alespoň pro základní orientaci ve výkresech, aniž byste si je museli prohlížet ve specializovaném prohlížeči, i tak je ale cena 2D Vector Paku poněkud vysoká. O rozumné využitelnosti RealOptimizeru bych si dovolil s úspěchem pochybovat, neboť nenabízí nic, co by se nedalo udělat přímo v ACDSee či jiném prohlížeči obrázků a navíc jsou jeho funkce natolik primitivní a omezené, že investici 30 USD si troufám označit jako vyhozené peníze.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: