UMAX Astra 2200 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

UMAX Astra 2200

10. prosince 1999, 00.00 | Astra 2200 způsobila malou revoluci v domácím skenování. Za cenu 9.990Kč nabízí velmi dobré parametry, české ovladače a DIA nástavec v ceně!

UMAX Astra 220 UMAX patří mezi nejúspěšnější dodavatele stolních skenerů pro amatérské použití u nás. Nové modely řady Astra jasně ukazují, že tento výrobce má co nabídnout. Redakčním testem prošel model Astra 2200, který se jen těžko zařazuje do zaběhaných škatulek. Přináší totiž do tohoto okamžiku nevídanou kombinaci výkonu a ceny. Skener nám zapůjčila společnost Conquest, které tímto děkujeme.

Dia-nástavec
První čemu se musíme věnovat je rozhodně možnost snímat průsvitné předlohy. Skener má ve víku vestavěn plnohodnotný dia-nástavec, takže umožňuje digitalizaci běžných filmů, diapozitivů a libovolných průsvitných předloh. Jediným omezením je plocha nástavce 10,1 x 12,7 cm. Ke skeneru je dodávána speciální šablona, podle které snadno určíte aktivní plochu nástavce. S ohledem na to, jaké se používají formáty filmových materiálů jde však o omezení spíš hypotetické a časové. Plnou plochu formátu A4 by uživatel využil pouze pro rychlejší zpracování více předloh součastně. Nástavec nás příjemně překvapil kvalitou podsvícení, přestože je skoro stejně vysoký jako víko bez nástavce. Navíc ovladače automaticky zajišťují korektní převod barev negativních filmů. K dispozici nejsou profily jednotlivých materiálů, ale ovladače provádějí korekce podle barevnosti.

Universálnost
Astra 2200U nabízí parametry, které přesně pokrývají všechny požadavky domácích uživatelů. Optické rozlišení 600x1200 dpi je standardem v amatérské třídě skenerů. Pouze při výrazném zvětšování, např. 35mm filmových políček, uživatelé využijí interpolace, která nabízí rozlišení až 9600x9600dpi. Navíc skener dokáže rozlišit až 42 bitovou hloubku barev s použitím technologie BET (36bitů hardwarově), takže snímá dostatek informací pro kvalitní zvětšení rozlišení.
Dalším krokem ke zvýšení univerzálnosti je kombinace dvou rozhraní. Skener je schopen komunikovat jak pomocí rozhraní SCSI, tak i USB. Možná se Vám kombinace dvou rozhraní zdá zbytečná, ale opak je pravdou. V první řadě konektor USB nemají všechny počítače, zato SCSI řadič se dá přidat snad do každého PC. USB zase nevyžaduje složitou instalaci a umožňuje připojit skener k běžícímu počítači. Alternativně je zde možnost mít skener připojený ke dvěma počítačům najednou, což je praktické hlavně pro majitele notebooků.
Navíc skener umí pracovat s nejrůznějšími druhy předloh, takže jde opravdu o universálního pomocníka.

Ovladače

Uživatelský komfort a ovladače
Pro amatérské zařízení je důležitý vysoký uživatelský komfort a jednoduchost obsluhy. Astra v tomto ohledu v ničem nezaostává za součastnými trendy. Nabízí tři ovládací tlačítka přímo na skeneru. Prvním je SCAN, které provede automaticky snímání do předem zvolené aplikace bez nutnosti cokoli nastavit. Druhé, COPY, je určeno ke kopírování bez použití myši nebo klávesnice. Po jeho zmáčknutí se provede snímání obrazu a ten je okamžitě poslán na zvolenou tiskárnu bez nutnosti uživatelského zásahu. Poslední tlačítko nemá předem danou žádnou funkci a uživatel si může vybrat jeho význam. Například jde spojit s OCR programem, takže po jeho využití může být výsledkem rozeznaný text přímo ve Wordu.
K uživatelskému komfortu patří i ovladače. Ty jsou plně lokalizovány, takže na vás "mluví" česky. Navíc rozlišují dva režimy. V režimu začátečník si pouze zvolíte s jakou předlohou pracujete a ovladače zařídí zbytek, v režimu pokročilý máte k dispozici běžná nastavení od rozlišení až po barevné korekce. Většina nastavení se provádí automaticky, pokud se nerozhodnete jinak. U negativů je automatika nutná, u ostatních předloh ji lze vypnout. Při jejím používání je nutné vybrat pouze předlohu, protože korekce se provádějí podle celé vybrané plochy. Ke skenru je dodáván i podrobný český návod a kniha o skenování.

Scan z 35mm negativu

Kvalita a rychlost snímání
Skener jsme podrobili stejné sadě testů jako 17 skenerů pro domácí použití. Výsledky byly překvapivé. I s plně automatickým nastavením jsme dosáhli vysoce nadprůměrných výsledků (viz. obrázek). S trochou ručního nastavení ostrosti a hlavně jasu jsme dosáhli nejlepšího výsledku ze všech testovaných skenerů. Navíc model 2200 byl jedním z nejrychlejších při použití USB rozhraní. Pro objektivitu jsme neměřili rychlost s rychlejším SCSI, kterým ostatní skenery nebyly vybaveny.
Při snímání průsvitných předloh jsme měli drobné výhrady. Při okrajích aktivní plochy bylo patrné slabší osvětlení. Jednalo se zhruba o 3 mm na všech stranách, což není problém, pokud s tímto faktem počítáte. Na zbytku plochy bylo podsvícení rovnoměrné a výsledky srovnatelné s dražšími modely skenerů.

Scan foto 300dpi

Hodnocení
Vzhledově skener vychází z klasické řady UMAX Astra. Pouze tmavě modré víko jej odlišuje od ostatním modelů. Funkčně však znamená opravdový skok pro levné domácí skenery. Když říkám levné, myslím to opravdu vážně, protože stolní skener pro formát A4 s dobrými parametry, českými ovladači a dia-nástavcem za 9.990Kč bez DPH jiný výrobce opravdu nenabízí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Skenery  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: