Simplex DP30M - scaner za hubičku. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Skenery

Simplex DP30M - scaner za hubičku.

17. března 1998, 00.00 | Pokud máte pocit, že scanerů východní provenience se v poslední době vyrojilo jako hub po dešti, tak s Vámi budu souhlasit. Zde je typický zástupce.

Pokud máte pocit, že scanerů východní provenience se v poslední době vyrojilo jako hub po dešti, tak s Vámi budu souhlasit. Naší snahou je přinášet informace o všech dostupných výrobcích, takže Vám nyní nabízíme recenzi na scaner od thaiwanské firmy Compeye. Za jeho zapůjčení tímto děkujeme firmě Aira. Takže se podívejme, co tento plochý stolní scaner formátu A4 umí.

Design a balení
Scaner Hned v úvodu je nutné zdůraznit, že tento scaner útočí na ten nejnižší segment trhu, kterým jsou domácí uživatelé. Tomuto účelu a zejména nízké ceně je podřízena většina parametrů. Když řeknu, že scaner má velice prostý design, tak budu ještě mírný. Konec konců je určen ke scanování a ne k vystavování v galerii. Že je celý z plastu asi také nikoho nepřekvapí. Trochu mi vadilo, že nožičky jsou také plastové, takže scaner má tendenci na stole trochu klouzat. Jinak plast má i výhody, minimálně nízkou hmotnost.
V balení kromě scaneru najdete napájecí zdroj, CD se software a manuál. Manuál je v mnoha jazycích bez češtiny a je velice stručný. Asi tak jedna stránka pro jeden jazyk.

Technické provedení
Scaner je připojen k počítači pomocí paralelního rozhraní. Tiskárnu samozřejmě můžete připojit do scaneru. Poměrně neobvykle je propojovací kabel k počítači napevno uchycen ve scaneru. Řešení je to netradiční a upřímně ve mě vyvolává obavy, co se stane, když se poškodí ???
Z klasických parametrů : optické rozlišení 300 x 600 dpi, které je možné pomocí software interpolovat až na 9600 dpi v obou směrech. Že tato činnost nemůže přinést rozumné výsledky je vidět už z toho, jaký je nepoměr mezi optickým a sw rozlišením.
Scanovat můžete černobíle, v 256 odstínech šedi, nebo ve 24 bitových barvách ( 16 mil. barev ). Scanovací plocha je jen o pár milimetrů větší než stránka A4.
Tyto parametry jsou pro domácího uživatele zcela dostačující a profesionálněji založený uživatel si jistě vybere ve vyšší cenové kategorii. Výstup odpovídá technickým parametrům. Barvy působí poměrně živě, i když jejich interpretace není vhodná pro další zpracování a následný tisk.

Software
Ke scaneru dostanete od výrobce jedno jediné CD. Na něm je Ulead iPhoto Impact verze 4.0, TextBridge od firmy Xerox a ovladače scaneru. Program iPhoto Impact je určen na úpravy fotografií a grafiky. Zdaleka nedosahuje kvalit profesionálních programů, ale nabízí všechny základní funkce, které budete potřebovat k úpravě fotografie Vaší rodinky, dětí či psa.
TextBridge je OCR program pro rozpoznávání textů. Má velice jednoduché uživatelské rozhraní " na jedno tlačítko". Je poměrně rychlý a dokáže průměrně číst anglické texty. Ve srovnání například s programem Recognita 2.0 mu chybí jediná drobnost, tou je podpora češtiny. Bohužel tento handicap jej zcela vyřazuje z boje v našich zeměpisných šířkách a dálkách. Co se týče úspěšnosti, ta je zhruba srovnatelná s jmenovaným produktem.
Ovladače Na konec jsem si nechal ovladače, které jsou ve formátu TWAIN. ( jak jinak, že ? ) To znamená, že je můžete používat v jakémkoli programu určeném na zpracování obrazu. Tyto ovladače jsou ukázkou toho, jak daleko se asi dá jít v trendu uživatelsky přívětivého rozhraní. Jejich vzhled můžete sami posoudit. Význam tlačítek je většinou zcela zřejmý a intuitivní. Vše co se může hýbat se hýbe nebo jinak animuje. Vše co se dá popsat slovy není popsáno hodnotou. Standardně se zobrazuje pouze levé okno, pravé zůstává skryto. Jako dobrý nápad hodnotím šest okének kolem náhledu, ve kterých si můžete vybrat automatickou úpravu bez nastavování parametrů jen podle toho, jak bude výsledek vypadat. Prostě v jednoduchosti je síla !!
Pokud máte pocit, že je to ten nejlepší ovladač na světě, tak Vás musím trochu vyvést z omylu. Pokud jste počítače neznalí, zcela neučenliví uživatelé, pak je to rozhraní pro Vás. Pro všechny ostatní : plocha náhledu je velice malá a nejde změnit, animace časem začnou víc zdržovat, než bavit a zjistíte, že k nastavení toho moc není. Nastavíte pouze počet barev, rozlišení, jas, kontrast a posun barev ( ten je řešen velice nešťastně ). Nezbývá než opět opakovat, kdo si chce se scanerem pohrát, musí si připlatit na jiný.

Práce se scanerem
Scaner svým vybavním a konstrukcí je určen pro občasné domácí použití. Domácí uživatele jistě uspokojí svou jednoduchostí a cenou. V malé kanceláři by také mohl najít místo, je však třeba počítat s tím, že díky paralelnímu portu je práce o něco zdlouhavější. Ovladače jsou lákavě grafické, přesto nejsou vhodné pro přesnou nebo intenzivní práci. Náhled trvá scaneru okolo 12 sekund a scanování pak řádově minuty v závislosti na rozlišení. Pokud uvažujete o koupi tohoto scaneru nezapomeňte se ujistit, že máte zapnutu obousměrnou komunikaci pro paralelní port, pokud to Váš počítač umožňuje. Při standardním ( pomalém ) nastavení se vvšechny časy zhruba zdvojnásobují.

Závěr
Simplex DP30M je velice, velice levný scaner ( cca 4500 Kč vč. DPH !!! ). Po technické stránce se jedná řekněme o slušný průměr. Za výtku rozhodně stojí absence češtiny a rozumného manuálu. Zbytek vlastností odpovídá cenové kategorii. A co z toho vyvodit ? Inu, pokud chcete scaner na občasné použití, netoužíte po věhlasné značce a chcete ušetřit, pak Vás Simplex jistě potěší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: