Nový skener EPSON Perfection 4870 Photo - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Skenery

Nový skener EPSON Perfection 4870 Photo

Epson sken 4870

15. prosince 2003, 00.00 | Společnost Epson představila nový stolní skener, který svými vlastnostmi výrazně vybočuje z běžné nabídky amatérských plošných skenerů a stává se zajímavou alternativou filmových skenerů.

Nový Perfection 4870 Photo vychází konstrukčně z klasických amatérských plošných A4 skenerů společnosti Epson. Na rozdíl od ostatních modelů této řady i konkurence se však silně zaměřuje na práci s fotografiemi a v některých ohledech nabízí vlastnosti srovnatelné se speciálními filmovými skenery při zachování universálnosti plošného skeneru. Může být Epson 4847 Photo náhradou filmového skeneru?

Konstrukce a design
Konstrukčně jde o běžný plochý A4 skener s prosvětlovací jednotkou integrovanou do víka. To znamená, že zařízení je schopno pracovat s libovolnou předlohou bez nutnosti manipulace se speciálními nástavci apod. Skener sice nepatří mezi drobečky, ale není zas o tolik větší, než je ve vyšší amatérské třídě zvykem.
Po designové stránce Epson opět vsadil na kombinaci různých odstínů šedé a výrazně zaoblené tvary. Výsledkem je elegantní styl s neutrálním vyzněním, který neudělá ostudu ani na domácím, ani na pracovním stole.

Technologie
Základem skeneru je lineární šestiřádkový CCD snímač, který dokáže pracovat s maximálním optickým rozlišením 4800 x 9600dpi. To je extrémně vysoká hodnota vzhledem k amatérskému zaměření skeneru, která je dosažena díky právě šestiřádkovému uspořádání a použití mikročoček. Navíc výrobce uvádí maximální denzitu Dmax 3,8D při 42bitové barevné hloubce, což je sice hodnota nižší než u většiny filmových skenerů, ale zároveň vyšší než u stolních skenerů této kategorie. Od filmových skenerů si navíc tento model vypůjčil technologii Digital ICE pro automatické odstraňování vad předlohy. O osvětlení se stará chladná fluorescenční výbojka.
Skenovat je možné odrazivé předlohy do formátu A4 či celou řadu filmových materiálů. Skener podporuje od kinofilmových negativů, až po 4x5 palců. Při práci s negativy skener využívá technologie potlačování zrna a optimalizace barevného podání.
S ohledem na velké datové objemy, které dokáže skener produkovat s výstupním rozlišením až 12.200dpi, je vybaven jak rychlým USB 2.0, tak i FireWire rozhraním.

Nový skener se může pochlubit i velmi dobrou programovou výbavou. Pro ovládání se používá SilverFast SE6, který je dnes uznávaným pojmem a pro úpravu fotografií je dodáván Adobe Photoshop Elemens 2.0, který má také poměrně velmi slušné jméno v amatérské oblasti.

Hodnocení
Nový Epson Perfecion 4870 Photo je velice zajímavý skener a to nejen svými parametry, ale celkovou koncepcí. Jde o běžný sloní A4 skener, takže bez problémů poslouží pro libovolný typ předlohy. Přitom však nabízí dostatek výkonu, výbavy a funkcí pro opravdu seriózní práci s fotografiemi na libovolném materiálu. Je sice pravda, že existuje celá řada speciálních filmových skenerů s lepšími parametry a zejména možností preciznější digitalizace, ale zejména pokud chcete častěji pracovat s jiným než kinofilmovým formátem, jde o unikátně dostupné řešení s dobrým výkonem. On totiž takový filmový skener pro střední formát je opravdu drahá hračka, a přestože není cena 4870ky pro český trh zatím stanovena, bude jistě několikanásobně nižší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: