Kvalitní levný skener NEEXISTUJE! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Kvalitní levný skener NEEXISTUJE!

24. ledna 2001, 00.00 | Pokud vám někdy někdo bude tvrdit, že skener za 3.000 Kč je opravdu kvalitní a nabízí "závratné rozlišení" či "neuvěřitelné množství barev", pak mu nevěřte! Na příkladu si ukážeme, čeho jsou někteří obchodníci schopni.

Skenery pro domácí uživatele jsou velice specifickou skupinou produktů. Jejich technické parametry, reálné možnosti i cena se diametrálně liší typ od typu a většina kupců ani netuší, co by od skeneru vlastně měla očekávat. Je jasné, že při rozsahu cen od cca 2.000 až po nějakých 24.000 Kč, se budou vlastnosti jednotlivých modelů lišit a ty nejlevnější logicky nenabídnout žádnou oslnivou kvalitu. Na Grafice se již několikrát rozhořela diskuse, ve které se rozebírala smysluplnost právě nejlevnějších modelů, jejichž reálné výstupy jsou často až k pláči. To je prostě smutný fakt. Přesto jsem se vždy počítal spíš za zastánce co nejširší nabídky, protože si myslím, že i uživatelé s minimem prostředků mají právo na alespoň nějaký skener.

Podmínkou úspěchu mojí dosavadní filosofie je samozřejmě korektní přístup prodejců a alespoň základní znalosti kupců. Pokud zákazník není schopen specifikovat alespoň v hrubých rysech svoje potřeby, pak by si neměl nic kupovat a raději se nejprve s někým poradit, či si o problematice něco málo přečíst. Na straně prodávajícího je etické chování absolutní nezbytností a k tomu je potřeba přidat ještě technické znalosti a trochu psychologie. Bohužel realita je často jiná, což opravdu do očí bijícím způsobem dokresluje následující případ. Do redakce nám přišla tisková zpráva jedné velké společnosti nabízející na českém trhu "levné" skenery. Záměrně ji nebudeme jmenovat, protože cílem článku není ukázat na konkrétního obchodníka, ale spíš obecně varovat potenciální kupce. Navíc tisková zpráva je s největší pravděpodobností dílem neprofesionální PR agentury a ne samotného prodejce.

Dovolím si tedy citovat několik odstavců a připojit k nim drobný komentář :

… Mustek ScanExpress 1200 USB, který příjemně překvapí především milovníky kvalitních technologií a přijatelných cen - za cca tři tisíce (a to včetně DPH), umožní šťastnému majiteli moderní, rychlé a snadné připojení prostřednictvím USB a snímání precizním CCD snímačem s hardwarovým rozlišením 1200 x 600 dpi. …

Jakožto milovník kvalitních technologií si opravdu nedovedu představit, že bych se rozhodl koupit skener za 3.000 Kč. Kvalitní technologie nikdy nemůže být nabízena v low-endové ceně, protože se za tuto cenu prostě kvalitní zařízení vyrobit nedá. Precizní CCD snímač stojí několik set dolarů, tedy řádově víc než nabízený skener, takže to s tou precizností asi nebude tak žhavé. Navíc po tak silném příslibu opravdu pochybuji o spokojenosti zákazníka.

… ScanExpress 1200 USB není sám o sobě novinkou, ale vstupuje na český trh s nedostižně nízkou cenou - a přitom kromě kvalitního CCD snímacího mechanismu k němu zákazník dostává rovněž rozhraní TWAIN, grafickou aplikaci Ulead Photo Express a OCR program Xerox TextBridge….

Přeloženo do exaktní formy je ScanExpress 1200 USB již delší dobu prodáván po celém světě a nyní jeho cena klesla natolik, že se stává zajímavým pro náš chudý trh. Není žádným velkým tajemstvím, že Česká republika je často cílem výprodejů zařízení, po kterých v USA už neštěkne ani pes v Alabamě. Prostě naše ekonomická situace nenahrává tomu, aby si domácí uživatelé kupovali poslední modely renomovaných značek, jako třeba ve Francii. Pro nás je samozřejmostí volba mezi skenery prakticky stejné asijské provenience lišícími se o desítky či stovky korun na ceně.

…Zajímavé jsou i další technické parametry, např. interní zpracování ve 36 bitových barvách (což obnáší přes miliardu odstínů), které se posléze transformují buď do 24- nebo 48 bitového výstupu….

Zde si nejsem jist, zda autor textu postrádá základní znalost situace na trhu, či s ní kalkuluje na straně čtenáře. 36 bitová hloubka barev je v podstatě samozřejmostí a již mnohokrát jsme se v redakci přesvědčili o tom, že její vliv na kvalitu snímání je v této kategorii skenerů minimální. Výstup s hloubkou 48 bitů je sice pěkný, ale který domácí uživatel jej potřebuje?

… Pomocí softwarové optimalizace a interpolace lze dosáhnout závratného rozlišení 19 200 dpi…

A zde je perlička na závěr. Interpolaci na extrémně nesmyslná rozlišení nabízejí prakticky všechny skenery amatérské třídy bez ohledu na cenu. Rozlišení 19.200 dpi je možná číselně závratné, ale rozhodně bych jej nepovažoval za jakoukoli výhodu zařízení. Autorova snaha evokovat dojem jedinečnosti tedy staví na opravdu velmi slabých základech.

Závěrem bych chtěl podotknout, že skener samotný jsme v redakci netestovali, takže jej tento článek nijak nehodnotí. Je docela dobře možné, že se jedná o dobrý skener low-end kategorie, ale superlativa použitá v tiskové zprávě rozhodně nejsou na místě. Fundovaný čtenář se nad tímto faktem pousměje či případně zapláče, ale laik musí nutně po přečtení nabýt dojmu, že koupí si pořizuje luxusní Mercedes s klimatizací. "PR" by mělo být o vztahu s veřejností a jeho hlavním cílem by měla být podpora a propagace značky. Z tohoto pohledu autor zprávy viditelně selhal, protože slíbil potenciálním kupcům něco, co zařízení splnit zřejmě nemůže.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: