Canon LiDE 30, plochý skener pro nenáročné - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Skenery

Canon LiDE 30, plochý skener pro nenáročné

24. února 2004, 00.00 | Ne všechny ploché skenery jsou určeny na pohodlnou každodenní práci a zdaleka ne všechny ploché skenery navíc musí být drahé. Skenery Canon LiDE patří mezi zástupce levných, ale přitom dostatečně výkonných deskových skenerů pro domácí i kancelářské použití.

Produktová řada plochých stolních skenerů Canon LiDE patří mezi běžnou spotřební kancelářskou techniku a v současné době obsahuje celkem čtyři skenery s odstupňovanou cenou a různými technickými parametry. V prvních třech případech (LiDE 20/30/50) se jedná o velmi subtilní ploché skenery s technologií CIS a rozlišením od 600 dpi výš. Momentálně nejnovější model Canon LiDE 80 spadá do trochu jiné kategorie, je výrazně dražší a umí skenovat i filmové předlohy. Všechny současné skenery Canon LiDE jsou napájeny přes port USB a nemají tedy žádný vlastní AC adaptér. Oficiální koncová cena skenerů (únor 2004) se podle modelu pohybuje v rozmezí cca 2 090,- až 3 590,- Kč včetně DPH, model LiDE 80 se prodává za 6 790,- Kč včetně DPH. Všechny jmenované skenery lze zejména na internetových obchodech koupit ještě o několik set korun levněji. V následující tabulce najdete přehled a základní technické parametry jednotlivých modelů Canon LiDE vyjma modelu LiDE 80:

Model LiDE 20 LiDE 30 LiDE 50
Skenovací prvek CIS CIS CIS
Světelný zdroj LED (LIDE) LED (LIDE) LED (LIDE)
Optické rozlišení 600 x 1200 dpi 1200 x 2400 dpi 1200 x 2400 dpi
Rozhraní USB 2.0 Full Speed USB 2.0 Full Speed USB 2.0 High Speed
Barvy 48bitový vstup/
24bitový výstup
48bitový vstup/
24bitový výstup
48bitový vstup/
48bitový výstup
Ostíny šedé 16bitový vstup/
8bitový výstup
16bitový vstup/
8bitový výstup
16bitový vstup/
16bitový výstup
Maximální velikost dokumentu A4/Letter
[216 x 297mm]
A4/Letter
[216 x 297mm]
A4/Letter
[216 x 297mm]
Rychlost skenování náhledu Cca 15 s (bez doby zpracování obrazu) Cca 15 s (bez doby zpracování obrazu) Cca 9 s (bez doby zpracování obrazu)
Rozměry 256 x 383 x 34 mm 256 x 383 x 34 mm 258 x 374 x 38 mm
Hmotnost Cca 1,5 kg Cca 1,5 kg Přibližně 1,8 kg
Spotřeba energie 2,5 W provozní napájení
1,25 W pohotovostní režim
2,5 W provozní napájení
1,25 W pohotovostní režim
2,5 W provozní napájení
1,5 W pohotovostní režim

Všechny skenery Canon LiDE jsou kompatibilní s rozhraním USB V2.0, ale pouze dražší modely LiDE 50 a LiDE 80 dokáží využít jeho maximální přenosové rychlosti. Rozhodně tedy neznamená, že když si koupíte skener s rozhraním označeným "USB V2.0", budou se data vždy přenášet rychlostí 480 Mbit/s. Další tabulka obsahuje údaje o rychlostech rozhraní USB V1.1 a V2.0 a jejich jednotlivých pracovních režimech.

Označení Režim USB V1.1 USB V2.0
USB Low speed 1,5 Mbit/s 1,5 Mbit/s
USB Full speed 12 Mbit/s 12 Mbit/s
USB Hi-Speed High speed nepodporuje 480 Mbit/s

Další informace v článku se už týkají konkrétního testovaného modelu Canon LiDE 30
.

Rozlišení 1200 x 2400 dpi a interní 48-bitová hloubka barev skeneru Canon LiDE 30 by měla stačit při skenování všech běžných dokumentů s výjimkou filmových předloh a průhledných materiálů, pro jejichž skenování není model LiDE 30 vybaven. Napájení přes port USB je určitě výhodou, stejně jako malé rozměry a tloušťka skeneru. Pomocí dodávaného umělohmotného držáku lze skener (například ve stísněných prostorových podmínkách) postavit a používat i na jeho "boční straně", ale upřímně řečeno nedovedu si představit smysluplnost takového řešení nehledě k výrazně ztíženým pracovním podmínkám při skenování. Světelný zdroj LED s integrovanými optickými prvky (skener nemá žádnou fluorescenční lampu) má nízkou spotřebu energie a právě proto je možné napájet skener přes rozhraní USB. Víko skeneru podložené bílým plastem je velmi lehké a při skenování atypických předloh (například otevřených knih) ho můžete klidně nechat otevřené nebo ho v případě potřeby naopak přitlačit rukou a zatížit nějakým vhodným předmětem. Podavač předloh a nástavec pro skenování diapozitivů atp. budete u Canon LiDE 30 hledat marně.

Na skeneru jsou tři programovatelná hardwarová tlačítka (modely LiDE 50 a LiDE 80 mají čtyři tlačítka), která můžete pomocí dodávaného softwaru použít pro různé funkce s variabilním výstupem skenované předlohy. Primárně slouží tlačítka pro spuštění skenování, vytvoření kopie skenované předlohy s výstupem na tiskárnu a pro posílání skenované předlohy e-mailem.


Canon LiDE 30 v celé své ploché kráse


Canon LiDE 30 - "vozík" a skenovací plocha


Canon LiDE 30 - detail tří tlačítek pro skenování, kopírování a jiné účely

Dodávaný software

Nejen hardware činí ze skeneru nástroj vhodný pro každodenní a pohodlnou práci. Se skenerem Canon LiDE dostanete poměrně slušnou sadu programového vybavení od nezbytného skenovacího driveru až po různé grafické a OCR aplikace. Dodávaný software je k dispozici ve verzích pro Windows i pro Mac OS, aktuální verzi driverů (CanoScan Toolbox a ScanGear CS) najdete na webových stránkách společnosti Canon. Mimo externích programů dostanete ke skeneru TWAIN kompatibilní driver ScanGear CS a ještě ovládací software CanoScan Toolbox, ve kterém si můžete naprogramovat funkci tlačítek na skeneru. Přiřazení funkcí hardwarovým tlačítkům skeneru pro vybrané programy či akce je otázkou několika sekund, další nastavení se týká upřesnění vlastností těchto funkcí. Základní manuál ke skeneru je pochopitelně i v češtině, manuály k jednotlivým programům ale v češtině nedostanete a budete se muset spolehnout na znalosti některého z běžně používaných světových jazyků. Také samotné drivery CanoScan Toolbox a ScanGear CS zatím nejsou v češtině a pokud to pro vás hraje významnou roli, raději si vyberte skener jiné značky nebo jiný univerzální skenovací software.

Používané hlavní skenovací funkce CanoScan Toolboxu přiřazená tlačítkům skeneru lze jednoduše v okně programu přetahovat myší - se skenerem Canon LiDE 30 tak můžete mít k dispozici vždy maximálně tři skenovací funkce, u modelů LiDE 50/80 můžete mít o jednu funkci navíc. Celkový počet ikon a jejich specifických nastavení je ale samozřejmě vyšší. Konkrétně se jedná o operace zkopírování skenovaného dokumentu s výstupem na tiskárnu, jeho poslání přes e-mail, odeslání dokumentu do OCR aplikace zajišťující rozpoznání textu, uložení naskenovaného dokumentu na disk v různých grafických formátech, uložení dokumentu v podobě PDF souboru a další dvě volitelné funkce. Při tvorbě PDF dokumentů (přes Adobe Acrobat) nejsou oskenované stránky ukládané jako text, nýbrž jako bitmapová grafika vložená do vytvořeného PDF dokumentu.


CanonScan Toolbox 4.1 - panel s ikonkami jednotlivých skenovacích funkcí


CanonScan Toolbox 4.1 - programování funkcí pro jednotlivá hardwarová tlačítka


CanonScan Toolbox 4.1 - upřesnění funkcí pro OCR program


CanonScan Toolbox 4.1 - nastavení základních vlastností ukládaného PDF dokument

Součástí programové výbavy skeneru Canon LiDE 30 je i několik softwarových balíků externích výrobců, se kterými umí CanoScan Toolbox a ScanGear CS spolupracovat. Jedná se o grafický editor ArcSoft PhotoStudio a program na výrobu, správu a tisk grafických alb PhotoBase (s možností synchronizace vytvořených alb s kapesními počítači) rovněž z produkce společnosti ArcSoft. Dalšími zdarma přidávanými programy jsou funkcemi a omezená verze OCR software OmniPage SE. Na druhém CD je poměrně letitá verze dalšího OCR software FineReader Sprint a zkušební verze FineReader 6.0 Professional, která však nemá z praktického hlediska žádný zvláštní význam.


ArcSoft PhotoBase - program na tvorbu a správu grafických alb

Protože jsem už měl možnost vyzkoušet několik driverů od různých modelů a značek skenerů, snad nikoho neurazím prohlášením, že TWAIN driver Canonu s názvem ScanGear CS patří určitě mezi to lepší, co lze u skenerů najít. Možnosti a celková funkčnost driveru jsou na hony vzdálené softwarovým paskvilům dodávaným například ke skenerům Genius a podobným "levným" zařízením, jejichž software je v původních verzích dodáván pravděpodobně s úmyslem pobavit nebo naopak nervově podráždit (což je ale ve finále to samé) uživatele daného zařízení.

Libovolná velikost "skenovacího" okna s velkým náhledem je samozřejmostí stejně jako možnost práce ve dvou pracovních módech. U standardně nabízeného módu si můžete vybrat jen typ předlohy, požadované rozlišení a několik dalších základních vlastností skenované předlohy včetně jejího natočení, vybrané plochy apod. V rozšířeném pracovním modu pak máte na výběr i spoustu dalších číselných parametrů velikosti skenované plochy a můžete si také zkalibrovat skener, upravit barvy (včetně možnosti práce s histogramem), provést gamma korekce a aplikovat na skenovanou předlohu některý z nabízených filtrů pro redukci moiré, zaostření předlohy apod. Skenování v dávkovém režimu je také možné, zde jsou ale možnosti ScanGear CS dost slabé a například nelze přímo ovlivnit výběr skenované plochy pro jednotlivé fáze skenování ani jejich další vlastnosti jako to umí třeba některé drivery ke skenerům Microtek. Skenery Canon LiDE lze navíc používat i s "nezávislým" skenovacím software VueScan/VueScan Pro, který nabízí další zajímavé možnosti při snímání předloh a kalibraci skeneru.


ScanGear CS 7 - pracovní plocha skenovacího driveru s náhledovým systémem


ScanGear CS 7 - základní nabídka při skenování

ScanGear CS 7 - rozšířený pracovní mód


ScanGear CS 7 - manipulace s histogramem v rozšířeném pracovním módu

ScanGear CS 7 - úprava barev v rozšířeném pracovním módu


ScaneGear CS 7 - preference driveru

Ploché skenery Canon LiDE 20/30/50 určitě splňují nároky na relativně levné kancelářské skenery, a to včetně dodávaného programového vybavení (ale pouze když si odpustíte verzi v češtině). Testovaný model LiDE 30 nezklamal ani rychlostí skenování ani kvalitou výstupu a také přiložený skenovací software lze označit jako poměrně kvalitní. "Filmový" skener Canon LiDE 80 už patří do jiné kategorie a dostanete k němu i trochu jiný software.

Chcete-li tedy levný a přitom relativně kvalitní plochý skener s rozhraním kompatibilním s USB V2.0, jsou modely LiDE 20/30 zjevně dobrou volbou. O něco dražší model LiDE 50 (nezkoušel jsem) pak nabízí lepší technické parametry a vyšší rychlost přenosu dat do počítače s využitím maximální rychlosti nabízené rozhraním USB V2.0. Vzhledem ke své ceně a defacto univerzálnímu použití by mohl být pro někoho zajímavý i model LiDE 80, kvalitu filmovým předloh skenovaných s technologií CIS/LIDE ale zatím nemohu hodnotit. Ploché skenery samozřejmě nevyrábí pouze Canon a pokud plánujete nákup nějakého typicky "kancelářského" skeneru, určitě se na internetu podívejte i na nabídku dalších výrobců.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: