Sázejte ligatury i na PC aneb Slovo do duše sazečů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Sázejte ligatury i na PC aneb Slovo do duše sazečů

15. března 2000, 00.00 | Jedna z drobností, které byly příznačné pro klasickou sazbu a které s nástupem DTP zmizely z mnohdy i prestižních grafických studií, je sazba ligatur. Dnes vám poradíme jak na ligatury na PC.

Jedna z drobností, které byly příznačné pro klasickou sazbu a které s nástupem DTP zmizely z mnohdy i prestižních grafických studií, je sazba ligatur, tedy slitků zejména písmen „fi“ a „fl“, příp. jiných. Užívání slitků přitom vede (zejména při větších velikostech písma) k razantnímu estetickému vylepšení sázeného textu. Srovnejte slovo fiflena vysázené jak bez ligatur, tak s nimi:

Kámen úrazu je jednak ve fontech, jednak v lenosti sazečů. Každý font (Type 1 i TTF neunikódový) dokáže na PC pod Windows využít bohužel jen 255 pozic (dosažitelných známými zkratky Alt+0xxx), ačkoli font jich často obsahuje mnohem víc. Automaticky si s tímto problémem (avšak jen u některých počeštěných písem) poradil až Adobe InDesign, který sám ligaturami nahrazuje (pokud mu to v nastavení dovolíte) dvojice „fi“, „fl“ aj. při psaní či importu textu. Quark XPress ani PageMaker, nejrozšířenější sazecí programy, to však nedokáží.

Řešení je v zásadě pět, každé má však své pro i proti:

1. (postup nejuniverzálnější): Vezmete font, kterým sázíte text, a v nějakém programu na úpravu fontů (třeba na PC nejrozšířenější Fontographer 3.5 a 4.1; v internetu lze však nalézt i sharewarové programy podobného typu) přesunete ligatury z „nevyužitelných“ pozic do využitelných.
Příklad: sázím text písmem Times CE (Adobe/Macron). Má ligatury „fi“ a „fl“ na pozicích 347 a 348.

Přesunu je např. na pozice Alt+0164 (místo znaku ¤) a Alt+0162 (místo znaku ˘). Je-li to třeba, upravím kerning a písmo uložím pod upraveným názvem, třebas TimesLigatur CE.

Vytvoříte tak identický klon původního písma a v hotové sazbě nahradíte najednou všechna malá „fi“ a „fl“ znaky Alt+0164 a Alt+0162. Pokud takový font neprodáváte ani nijak nešíříte a využíváte ho jen pro účely „ošizení systému“, nejde o žádné porušení autorských práv. Toto řešení je v zásadě možné u všech fontů. Úprava písma (4 řezy) trvá okolo 30 minut, nahrazení pár sekund. Výsledek se rozhodně vyplatí...
Výhoda: univerzálnost postupu, další využitelnost upraveného fontu.
Nevýhoda: poměrně vysoká cena za pořízení software (lze obejít přes sahreware).

2. K některým písmům lze zakoupit tzv. speciální sady, kde lze nalézt spoustu jednotlivých zvláštních znaků, samozřejmě také ligatur.
Příklad: k písmu AGaramond existuje sada AGaramondExp.

Výhoda: není nutná úprava fontu.
Nevýhoda: písmo nutno zakoupit; zdaleka ne ke všem písmům seženete takové speciální sady.

3. Česká písma z produkce 1. střešovické písmolijny obsahují ligatury „fi“ a „fl“ standardně na pozicích Alt+0164 a Alt+0162. Některá obsahují navíc i méně obvyklé ligatury „st“ (Alt+0170) a „ct“ (Alt+0222).
Příklad: věta „Moje ctná stará fiflena.“ vysazená písmem Jannon Osf CE.

Výhoda: není nutná úprava fontu.
Nevýhoda: písmo nutno zakoupit; omezený výběr písem pouze od jediného výrobce.

4. Pod Windows 3.1x se donedávna používala kódová stránka značená u názvu písem „EE“: takové fonty kupodivu obsahují (i když ne vždy, záleží na kvalitě počeštění) ligatury „fi“ a „fl“ na pozicích Alt+0128 a Alt+0129.
Výhoda: není nutná úprava fontu.
Nevýhoda: písmo nutno zakoupit; omezený výběr a obtížná dostupnost.

5. Řešením by se mohlo zdát i použití základních TTF písem z Windows 9x (unikódový Arial, Times New Roman, Garamond aj., která ligatury obsahují). Žádné z těchto písem však neobsahuje české kerningové páry (jde vlastně o další z chyb – vedle neodborně vyvedené diakritiky –, kterou v českých Windows Microsoft nechal) a jejich užití pro sazbu je proto sporné.

Ať už zvolíte řešení jakékoli, myslete na výsledný vzhled vysázeného textu i klasické typograficko-sazečské zásady a dopřejte čtenářům krásu ligatur!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Sazba  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: