Sazba v roce raz-dva-tři - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Sazba v roce raz-dva-tři

Adobe InDesign sazba

16. ledna 2002, 00.00 | Jak vypadala sazba v loňském roce a jak bude vypadat letos a napřesrok? Velké změny se neočekávají, přesto bude určitě veselo.

InDesign 1.5.2
Z hlediska sazby začal rok 2001 uvedením InDesignu 1.5.2, což byla de jure pouze desetinná úprava, de facto ovšem šlo o skutečně finální verzi InDesignu 1.5, která navíc i v anglické verzi bez problémů fungovala s českým jazykem. Tato verze se v podstatě dosud nezměnila, pokud nepočítáme některé malé, ale z hlediska uživatele opět podstatné úpravy, jako je změna importního filtru pro Photoshop, který nově podporuje také formát Photoshopu 6, nebo změna některých nástrojů.
Firma Adobe se evidentně pokusila zkrátit čekání na novou verzi, které je v intencích tradičních osmnáctiměsíčních adobáckých cyklů, ale i tak se zdá příliš dlouhé. Zatímco u vektorových nebo bitmapových programů je drtivá většina důležitých vlastností implementována, u zlomových programů se stále jenom čeká. Jednou se čeká na vrstvy, podruhé na tabulky, hypertextové odkazy pro PDF a další. Proto nám připadá vývojový cyklus poměrně dlouhý, ale zřejmě s tím nic neuděláme.

QuarkXPress 5
Koncem roku 2000 se začalo spekulovat o existenci betaverze Quarku 5. V dubnu začaly na veřejnost prosakovat první informace o vývojové verze, ale teprve v září se objevila veřejná betaverze. Přestože se již tradičně setkala s velkým ohlasem a servery firmy Quark byly téměř dva dny nepřístupné, bylo to také na delší dobu vše. Tedy pokud nepočítáme kusé informace, které většinou příliš radosti nedělají. Například zpráva o nepřítomnosti Quarku na londýnském MacExpu rozhodně veselá nebyla, zvláště po odhlášení AppleExpa v Paříži. Druhá krátká informace se týkala oficiálního přihlášení firmy Quark k operačnímu systému Mac OS X. Konkrétně jsme se dozvěděli, že QuarkXPress 5 bude i pro tento systém. Bohužel to nebude hned první verze 5.0, ale nejbližší další desetinná verze.

Quark v mezidobí aktualizoval také další produkty. V létě se objevil nový QuarkWrapture, což je vizualizační software pro obalový design. Nová verze přináší některé zásadní opravy a je zajímavé, že jedna ukázková licence se objevila také v ČR u Quentinu (u první verze programu se to bohužel nepodařilo). U tohoto programu sice nemůžeme očekávat masový zájem grafiků a designérů, ale určitě bude zajímavou alternativou, protože konkurenční produkty (například firmy Barco) stojí řádově vyšší částky. QuarkWrapture máme slíbený na recenzi nebo alespoň na zhlédnutí, ale zatím jsme neměli to štěstí.

Quark také zapracoval na cross-media publikování. Quark APS může být základem redakčního systému, který užmožňuje práci s dokumenty na dálku přes Internet a další speciality. Tento produkt získal ocenění Seybold HotPick za mimořádný přínos oblasti křížového publikování. Vzhledem k velikosti českého trhu nelze předpokládat masové šíření Quark APS, i když za určitých podmínek bude o pár licencí zájem.

PageMaker 7
V průběhu minulého roku také došlo k překvapivé reinkarnaci PageMakeru. Firma Adobe vyslyšela zoufalé nářky uživatelů, kteří chtějí používat nové operační systémy (Windows 2000 a Mac OS 8.6 a vyšší), ale zatím se neodvážili upgradovat na InDesign. PageMaker 7 obsahuje minimum nových funkcí, pouze lépe funguje na nových systémech a podporuje nové datové formáty (Photoshop 6, Illustrator 9 a PDF 1.4). Většinu nových funkcí "staří bardi" považují za naprosto zbytečné. No uznejte, kdo potřebuje "dokovací" panel nástrojů nebo hromadnou korespondenci?

InDesing 2 vs. Quark 5
Mezitím se rozhořel lítý boj mezi recenzenty a lidmi, kteří měli to štěstí testovat jeden, případně oba nejnovější zlomové programy. Zajímavé je, že recenzí na Quark 5 příliš mnoho není, zato InDesign 2 již recenzoval kde kdo. Možná to bude tím, že termín "porodu" InDesinu je již znám, ale u Quarku to není přiliš jisté. Také to může být zapříčiněno chováním obou firem k recenzentům. Zatímco Adobe si recenzenty předchází a snaží se jim dávat maximum informací, Quark příliš velkou snahu nevyvíjí.

Matthew Bath, recenzent magazínu Digit poskytl ve svém krátkém komentáři zajímavé přirovnání. InDesign je podle něj "head boy" (premiant třídy), zatímco QuarkXPress je maminčin mazánek, kterého rodiče vozí ještě na gymnázium v kočárku. Uznávám, že jde o trochu drsné přirovnání, ale podobných je na Internetu spousty.

Magazín Seybold Reports se v posledním čísle pokusil oba programy porovnat. Vzal to opravdu poctivě, od tabulek po webové funkce. Nakonec rencenzent dospěl k závěru, že oba programy se zase tak moc neliší, jeden má navrch v jedné funkci, druhý ho dohání v jiné. Pokud jsem to pochopil dobře, tak hlavní výtkou u InDesignu byla nepřítomnost webových funkcí.

Souboji obou programů bychom se jistě chtěli dále věnovat, pouze by bylo dobré uvést některé prvky, ve kterých jednotlivé programy zaostávají (v recenzi jich jistě bude víc):
QuarkXPress 5: špatný import Wordu a Excelu (bez tabulek a hypertextových odkazů), nepohodlná práce s tabulkami (může se změnit), pouze jedna barva čar u tabulek, typografie, nejsou obrázky v plném rozlišení, není průhlednost, zatím nebude nativní verze pro OS X
InDesign 2: špatné předvolby (nelze je rozumně spravovat), buňky tabulky nemůžou obsahovat barevný přechod, stále nejsou barvy složené z více přímých barev, vyšší nároky na počítačové vybavení, nekompatibilní zásuvné moduly s verzí 1.5

QuarkXPress 5 má opravdu jednu funkci, kterou InDesign 2 nemá a většina uživatelů doufá, že ani mít nebude. Tou je možnost tvorby webových stránek. Fakticky tak získáte dva produkty v jednom, ale prakticky bude záležet pouze na uživatelích, zda to pro ně bude přínosné. Mnoho uživatelů stále používá stařičký QuarkXPress 3.32 a k upgradu je přesvědčí jedině nemožnost v tomto programu pracovat na nových operačních systémech (na nových počítačích většinou starý operační systém nenainstalují).

Co v dalších letech?
Co nám přinese nejbližší budoucnost? Nejprve by to měla být finální verze InDesignu 2, která se očekává v nejbližší době (i když má Adobe termín do konce března). Ohlasy uživatelů jsou velice příznivé, proto se neočekává žádný větší odpor nebo výrazné změny programu. Vzhledem k tomu, že je InDesign 2 je výrazně rychlejší než všechny předchozí verze, lze naopak očekávat masivní vlnu upgradů. Je pravděpodobné, že InDesign 2 vyzkouší i lidé, kteří dosud měli verzi 1.0 pouze na okrasu.

Kdy očekávat QuarkXPress 5? Zřejmě v tomto roce, ale žádný finální termín jsme zatím neslyšeli a v případě firmy Quark finální termíny v podstatě nic neznamenají. Takových informací už bylo vypuštěno, ale nakonec musel být termín změněn...

Podle spekulací na zahraničních serverech lze velice brzy očekávat také novou verzi Adobe FrameMakeru. Dle našich informačních zdrojů mají být změny opět pouze kosmetické, zlepšena má být práce s XML a export do PDF. Pro české uživatele tedy žádná výrazná změna, což bude opět dělat vrásky českému zastoupení Adobe, které bude muset provést alespoň základní úpravu programu, aby fungoval s češtinou. Třeba už další verze bude mít vysněné unicodové jádro, jak se o tom básnilo při uvedení InDesignu 1...

Už asi dva roky Corel ohlašuje Venturu 8.5. Každého půl roku slyšíme, že za půl roku bude nová verze, která bude výrazně lepší a razantně zaútočí na pozice Quarku a InDesignu (dříve ještě PageMakeru). Nakonec to vypadá, že Corel se ve zdrojovém kódu Ventury tak zamotal, že program bude potřeba od základů předělat. Nová verze Ventury se dle nových oficiálních informací přímo od firmy Corel očekává začátkem roku 2003. Doufejme, že si Corel uvědomuje, že pokud nepřijde s naprostou "bombou", nemá na budoucím trhu šanci (Calamusu ani 3B2 se razantní návraty taky nedaří). Vzhledem k vývojovým cyklům Adobe (12-18 měsíců) a Quarku lze v roce 2003 očekávat souboj InDesignu 3 a Quarku 5.5, kde bude třetí pouze překážet.

Trochu bulváru snad neuškodí
Díky "rychlosti" aktualizace produktů si Quark vysloužil různé nelichotivé poznámky. Zlí jazykové například soudí, že v Quarku pracuje pouze jeden programátor, který bohužel nezvládne tak rychle programovat všechny produkty. Další verze zní, že Quark vždy měsíc před ohlášením nové verze programu opráší zdrojové kódy, přepíše číslo u programu, udělá menší úpravy z wish listu a uveřejní beta-verzi.
Pokud budeme spravedliví, tak firma Adobe také nemá na růžích ustláno. Díky své velikosti a významu pro grafický trh bývá nazývána lehčím odvarem Microsoftu. U Adobe se hodně projevuje marketingové chování. Zatímco staré vedení se ještě snažilo budovat firmu na produktech, které určovali zákazníci, podle nového vedení se do produktů implementují funkce, které budou dobře vypadat na marketingových materiálech.
Zatímco v Quarku "pracuje pouze jeden programátor", Adobe převzala z Macromedie funkci diskutéra. Momentálně dva zaměstnanci na plný úvazek procházejí články, které se týkají Adobe nebo konkurence, a s plným nasazením diskutují. Navíc mohou sbírat informace, co uživatelé požadují nebo co by mohli požadovat, což je důležité pro budoucí verze programů. Inu, není nad dobrý nápad (i když okopírovaný :).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: