Nový Adobe InDesign 1.5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Nový Adobe InDesign 1.5

15. března 2000, 00.00 | Není to tak dávno, kdy diskuze nad novým programem Adobe InDesign vířily stránky nejednoho odborného periodika. Jen co spekulace nad programem pomalu utichly, je zde již první nová verze označená Adobe InDesign 1.5

Není to tak dávno, kdy diskuze nad novým programem Adobe InDesign vířily stránky nejednoho odborného periodika. Jen co spekulace nad programem pomalu utichly, je zde již první nová verze označená Adobe InDesign 1.5

S programem jsme se měli šanci seznámit včera zatím jen velmi povrchně na krátké prezentaci, proto naleznete v tomto článku spíše technický výčet nových funkcí. Komentář si necháme až k recenzi finální verze (zatím máme v redakci pouze betaverzi).

Podle tiskové zprávy Adobe obsahuje verze 1.5 celkem 70 nových funkcí, které zahrnují jak další integraci s ostatními grafickými programy Adobe, tak zcela nové nástroje a funkce, které si ve stručnosti popíšeme:

Text na cestě

Funkce vychází z podobné vlastnosti např. Adobe Illustratoru. Předností InDesignu je, že i u textu formátovaného na cestu lze nastavovat všechna jeho vyspělá typografická nastavení, jako u běžného textu. Text na cestě může být také řetězen mezi více cestami (nebo i rámečky). Při tvorbě textu na cestě lze počátečním a koncovým bodem textu posouvat pomocí značek, čímž je možné nastavovat odsazení textu či konce textu vůči cestě. Text na cestě lze i formátovat speciálními efekty, i když podle našeho názoru bude tato funkce pro většinu uživatelů "příliš nebezpečná". K dispozici jsou efekty typu Duha, Zkosení, Schody, Třírozměrná páska nebo Těžiště.

Rozšířené možnosti kreslení
Do InDesignu 1.5 přibyly nové kreslicí nástroje známé např. opět z Adobe Illustratoru - nástroj tužka, vyhlazování a guma. Nástroji lze v InDesignu kreslit volné křivky, které je možné následně vyhlazovat nebo mazat odstraněním části nakreslené cesty.

Pružné transformace objektů
Nástroj umožňuje současné změny otáčení, velikosti, zkosení, přesouvání aj. v rámci jedné operace na zvolených objektech. Mnohé úpravy lze navíc zadávat numericky v rámci nástrojového okna.

Snadnější úpravy cest
InDesign nyní nově umožňuje zvolit více bodů nebo úseků cesty najednou.

Vylepšené prostředí pro práci s barvami a nástroj kapátko

InDesign 1.5 uvádí řadu vylepšení v oblasti práce s barvou, které jej opět více přibližují pojetí Illustratoru. Nový je také nástroj kapátko umožňující rychle kopírovat nejen barvu, ale celé vlastnosti textu a grafických objektů (po poklepání na nástroj kapátko se otevře dialogové okno s nabídkou parametrů, které chceme kapátkem přenášet).

Nová práce s ořezovými cestami
V InDesignu 1.5 lze pro tvorbu ořezových cest použít i alfa kanály importovaných souborů. Nově existuje v programu možnost volby z více ořezových cest uložených v obrázku. Ořezovou cestu lze u částečně oříznutých obrázku pomocí rámečku aplikovat pouze na viditelné části obrázku.

Styly pro tisk a export do PDF

U verze 1.5 byly vyslyšeny také připomínky uživatelů k výstupu z programu. Nyní lze pro jednotlivá nastavení tisku připravit vlastní styly, čímž se do budoucna zachovají jednotlivá nastavení dané tiskárny nebo osvitové jednotky. Podobně je tomu při exportu do PDF, kde se dají předdefinovat různé komprese, vkládání písem aj.

Trapping
Trapping lze nyní s InDesignem 1.5 vytvářet i pro běžné osvitové jednotky, podporující PostScript level 2 a vyšší (již není potřeba podpora Adobe in-RIP Trappingu). Při přípravě souboru pro tisk tak budou v případě trappingu podle nastavených parametrů upraveny přesahy u sousedních barev, a to včetně barev u importovaných bitmapových obrázků.

Řada dalších vylepšení
InDesign nabízí další řadu zajímavých nových funkcí - např. možnost konfigurace zásuvných modulů, kde lze v samostatném okně zapínat či vypínat zvolené moduly. Novinky se váží také k paletě Stránky - zde je nyní vyznačen hřbet u každé dvojstrany či vícestrany, přibyla i volba vertikálního řazení stránek, důležitá je možnost odděleně nastavit volby pro normální a vzorové stránky.

Své využití naleznou jistě i nové možnosti práce s textem - k dispozici je například funkce, která vyplní všechny zřetězené rámečky zástupným textem. Při formátování textu se při sazbě jistě bude často používat znak Indent to Here (Odstadit sem), kdy se odsazení textu umístí kurzorem do pozice, která určuje jak mají být odsazeny následující řádky odstavce. A nový znak Right Indent Tab (Zprava odsazený tabulátor) zase pomůže rychle zarovat text vpravo, např. při tvorbě tabulky. Nové jsou i praktické funkce pro úpravu textu. Pomocí klávesové zkratky lze vybrat jednu řádku textu a zvětšovat nebo zmenšovat mezery mezi slovy pomocí klávesových zkratek, které ponechají beze změny prostrkávání znaků uvnitř slov, takže není ovlivněna čitelnost jednotlivých slov.

Text lze nyní v rámečku pomocí nových voleb zarovnávat i svisle - k dispozici jsou volby nahoru, dolů, na střed a do bloku (při poslední jmenované volbě program rovnoměrně zvětší proklad mezi řádky tak, že první řádek je na vrchu rámečku a poslední řádek na spodu rámečku).

InDesign nyní nabízí i přehled o použitých písmech - a to jak příkazem Find Font, tak v rámci kontroly před tiskem (preflightu). Příkaz Find Font zobrazí přehled všech písem, použitých v dokumentu a to včetně podrobných informacích o typu písma, počtu znaků u nichž je písmo použito atd.) Písma lze následně nahrazovat - buď v celém dokumentu nebo pouze v určité oblasti.

Uvedeným výčtem novinky ve verzi 1.5 nekončí - jmenujme ještě například rozšířenou podporu skriptování, kdy InDesign 1.5. nabízí i automatizaci vytváření souborů PDF, nebo přesné číselné rozmísťování objektů po stránce, či vylepšení volby zobrazení obrázků (velmi operativně lze nastavovat zobrazování náhledů jednotlivých obrázků, případně je nechat vykreslovat v optimalizovaném rozlišení podle množství aktuálně dostupné paměti).

Adobe InDesign 1.5 pro MacOS nebo Windows se začne v České republice a na Slovensku prodávat v dubnu 2000 za cenu cca 34 950 Kč. Upgrade z verze 1.0 bude prodáván za cenu 4650 Kč. Ve své betaverzi byl program předváděn se zásuvnými moduly pro podporu českého jazyka společnosti Amos Software, stejnými jakými disponuje InDesign 1.0. Podle Michala Metličky ze společnosti Adobe se v současné době rozhoduje o tom, zda již verze 1.5 bude lokalizovaná do českého jazyka.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Sazba  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: