Novinky světových písmolijen - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Novinky světových písmolijen

26. dubna 2001, 00.00 | Písmolijny stále tvoří nová písma. Seznamte se s novými trendy světové i české písmotvorby. Přinášíme ukázky několika nových písem.

Od začátku roku se v nabídce některých písmolijen objevily zajímavé novinky, které by opět mohly zaujmout české typografy. Většina firem zatím své služby nerozšířila o poskytování písem ve formátu OpenType a nadále nabízí písma pouze ve standardních formátech PostScript Type 1 a TrueType. Přesto se ale jedna společnost našla – společnost URW++ ve spolupráci s pražským Studiem Marvil převedla své obrovské kolekce fontů do formátu OpenType. Blíže se k tomuto důležitému počinu vrátím v samostatném článku.

Bitstream

Nejprve několik zajímavých novinek od Bitstreamu.

Předně je to půvabné, secesizující písmo Aphasia od Charlese Gibbonse. Zajímavé je, že Bitstream počítá s uvedením OpenType verze, která bude obsahovat ještě znaky řecké, azbuku a východoevropská nabodeníčka.

Dalším písmem je Eroxion od argentinského typografa žijícího v Barceloně, Eduarda Mansa. Tento typograf připravil obrovskou kolekci zborcených a nepoužitelných písem, kterou nabízí na svém webu (v době psaní článku adresa nefungovala). Jedno z jeho užitečnějších písem ale patří mezi další novinky Bitstreamu.

ITC

Autor tohoto fontu, Nick Curtis, začal svou kariéru v dětství, kdy byl okouzlen starým vzorníkem písem. V jeho grafických návrzích je stále patrný vliv 19. a první poloviny 20. století. A tak například styl Art Deco inspiroval Curtise ke vzniku nového písma, které si můžete koupit pod názvem ITC CuppaJoe.

Pro českého čtenáře asi bude zajímavější, že George Thompson, americký typograf z Chicaga, se rozhodl vytvořit písmo podle Manusckriptu českého typografa Oldřicha Menharta. Thompson se s Menhartovou tvorbou seznámil před mnoha lety a od té doby velmi obdivuje jeho dílo. Jeho zájem vyvrcholil vytvořením písma, které pojmenoval ITC Oldrichium ;font je k dispozici v  osmi řezech. Z ukázek na webu bohužel nejsem schopen posoudit, nakolik se panu Thompsonovi podařilo popchopit a vstřebat Menhartův způsob písem. Jakmile se mi podaří získat lepší ukázku, budu o fontu informovat.

The Paratype
Paratype je ruská společnost, která se zabývá nejen tvorbou ruských písem, ale i zajímavými novými latinkami, z nichž některé nabízí i ve středoevropském kódování. Následují ukázky několika novinek z produkce Paratype. Velmi zajímavé jsou zvláště originální grotesky, kterých podle mně není nikdy dost.

The Foundry

The Foundry je malá britská písmolijna, v jejíž nabídce je 8 výjimečně elegantních písem. Mezi novinky patří Foundry Monoline ze září roku 2000. Jednoduchý geometrický design je použitelný zvláště na titulky nebo v reklamě. Písmo je k dispozici v šesti řezech.

Nepodávám přehled o všech nových písmech, které se v poslední době objevily. Všiml jsem si však zajímavého trendu: velké písmolijny se přestaly soustředit na křiklavá a špatně čitelná písma, ale snaží se najít co nejjednodušší a přesto dokonalé tvary nových písem, jejichž společným jmenovatelem je dobrá čitelnost. Snad je to cesta správným směrem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: