Konec problémů s fonty? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Konec problémů s fonty?

27. dubna 2001, 00.00 | 25. dubna proběhl v pražském divadle Image seminář týkající se problematiky fontů, jejich distribuce a tvorby. Lokalizované URW OpenType fonty jsou k dispozici na českém trhu.

25. dubna proběhl v pražském divadle Image seminář týkající se problematiky fontů, jejich distribuce a tvorby. Na akci pořádané firmou Grafie byl v rámci přednášek pana Zelenky ze studia Marvil největší prostor věnován nové kolekci lokalizovaných fontů URW OpenWorks. Kromě premiéry CD s kolekcí písem byly součástí semináře i další zajímavé příspěvky z historie tvorby písem a současného technického řešení digitalizace a kódování. Akce, jež přinášela mnoho teoretických i praktických poznatků z této oblasti, proběhla před nepříliš početným auditoriem, což je fakt, který je nutné přičíst spíše po dlouhé době vysvitnuvšímu sluníčku než nezajímavému tématu a prezentaci. V neformální atmosféře se však o to více prostoru dostalo praktickým zkušenostem.

Problémy s fonty, přesněji s jejich změnami vznikajícími přenosem mezi jednotlivými platformami, zná velmi dobře každý, komu neslouží pouze jako prostředník k přímému tisku na stolních tiskárnách. V dohledné době by se bezproblémová podpora a přenos jednotlivých druhů písem i celých dokumentů mezi rozdílnými operačními systémy mohly stát v praxi skutečností. Akceleračním prvkem je bezpochyby i nová lokalizovaná sada fontů OpenWorks (formát OpenType) firmy URW, v těchto dnech uvolněná pro tuzemský trh.

Vznik OTF (Open Type Format), na kterém jsou OpenWorks založeny, je datován rokem 1996, kdy vydaly firmy Microsoft a Adobe společné prohlášení o vývoji nového formátu písem, jenž by uspokojil veškeré požadavky uživatelů na bezkonfliktní a přesný přenos mezi jednotlivými články tiskového řetězce, jako například mezi designérskou pracovní stanicí a PostScriptovým zařízením pro tisk. Po více než dvou letech vývoje lze považovat za zlomový rok 1999, kdy byla představena první písma OpenType v aplikaci Adobe InDesign a Microsoft Windows 2000, která kromě TrueType a Type1 začala pracovat i s OTF bez nutnosti systémové podpory.
S OTF lze pracovat vícejazyčně - jednoduše řečeno, používat v jednom dokumentu rozdílné znaky (řečtina, čeština, francouzština) bez nutnosti volby odpovídající kódové stránky. Takto formátovaný dokument můžeme poté v rámci jedné pracovní stanice přenášet beze změny fontů a tudíž i zlomu mezi aplikacemi Microsoft Word, InDesign a Photoshop 6. Klíčovou vlastností je však bezpochyby fakt, že OpenType Format je multiplatformní. Rozhodnete-li se tedy OTF využívat, odpadají vám starosti s volbou platformy i s výhledem do budoucna, neboť OTF můžete používat jak na Apple, tak PC. Za předpokladu správné instalace fontů, která je firmou Adobe v jejích aplikacích podporována vlastní správou, lze dosáhnout zároveň bezproblémového přenosu nezměněného dokumentu (identické fonty a zlom) mezi pracovními stanicemi s rozdílným operačním systémem MacOs a Windows. OTF je možné použít i v oblasti elektronického publikování. Aplikace Microsoft Internet Explorer 4 dovoluje začleňování tohoto formátu do www stránek, takže stránky mohou být na tomto prohlížeči zobrazeny s původními fonty, s nimiž byly vytvořeny.
Podrobné informace o OpenType fontech můžete nalézt v článku uveřejněném na serveru Printing.cz.

Z výše popisovaných skutečností vyplývá, že formátu OpenType věnují vývojáři grafických aplikací stále větší pozornost a v lokalizovaných písmech firmy URW se odráží promptní reakce na současný trend. Uživatelé, kteří se rozhodnou pracovat s OpenType, získají na CD s názvem OpenWorks, sady písem obsahující jak východoevropské, tak západoevropské znaky. K lepší orientaci poslouží i vzorník s názvy jednotlivých fontů ve formátu PDF, obsahující například ukázku sazby ve velikosti deseti bodů. Do 8. května bude premiérová kolekce distribuována jako upgrade stávajících kolekcí URW písem za zaváděcí cenu 3 000 Kč, poté jako upgrade v ceně 8 000 Kč. Plná cena kolekce činí 40 000 Kč. Bližší informace lze získat na www stránkách distributorů: www.eurodata.cz, www.marvil.cz a www.amos.cz.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: