Indesign: Tipy jak zřetězovat text - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Indesign: Tipy jak zřetězovat text

10. ledna 2003, 00.00 | Zřetězování textových rámečků patří mezi důležité
metody při sazbě textu, a proto se v dnešním článku pokusím popsat
metody a tipy, jak zřetězovat textové rámečky.

V praxi se můžeme celkem často setkat s metodou, která usnadňuje a zrychluje práci se sazbou textu. Tato metoda se nazývá tzv. zřetězování textu. Její použití závisí na typech dokumentů. Většinou se jedná o publikace delšího typu jako jsou knihy, časopisy a noviny. Nejčastější použití nachází v denících, kde si sazeč nejprve navrhne layout a čeká na redaktorský text, který  nakonec vsadí do prvního rámečku a tento text se automaticky "rozteče" do následujících textových rámečků, které byly spolu zřetězeny nebo vygeneruje následující nové stránky podle navrženého vzoru. Naopak v reklamních letácích, kde se většinou jedná o jednu popř. dvě stránky  není spojování textu tak často používané z důvodů heslovitých výrazů a krátkých na sebe nenavazujících textů. V dnešním článku v krátkosti popíši, jak celkem snadno zřetězovat textové rámečky, jak natékat text do textových rámečků a jak vytvořit vzor, který bude použit při generování nových stránek.

Jako pomůcku před započetím práce s propojováním textových rámečků, bych doporučil zobrazovat zřetězení textu. Je to pomůcka, která celkem přehledně zobrazí "odkud a kam text teče". Pokud budeme chtít zobrazovat zřetězení textu, použijeme nabídku Zobrazení - Zobrazovat zřetězení textu nebo [Ctrl+Alt+Y].

Textové rámečky obsahují vstupní a výstupní body, tyto body umožňují propojování s dalšími textovými rámečky (vstupní bod bývá umístěn v horním levém rohu, naopak výstupní bod je umístěn v pravém dolním rohu).  Pokud jsou body prázdné znamená to, že daný textový rámeček není spojen s dalším textovým rámečkem. Pokud je na konci textového rámečku červené znaménko + znamená to, že daný text se již do rámečku nevejde, a proto rámeček buďto zvětšíme nebo ho zřetězíme s dalším rámečkem, do doby než znaménko zmizí.

Hotové textové rámečky lze spojit velice jednoduchým způsobem. Pomocí nástroje výběr [V], zvolíme vstupní bod a klikneme na textový rámeček, který má následovat. Po tomto úkonu se zobrazí zaplněný vstupní a výstupní bod. V případě, že je zapnuté zobrazování zřetězovaného textu, dojde ke grafickému znázornění čarou, která vede od výchozího rámečku k následujícímu (respektive od výstupního bodu rámečku ke vstupnímu bodu následujícího rámečku).

Dále můžeme přidávat nové rámečky do zřetězení. V tomto případě se bude jednat o to, že následující rámeček ještě není navržený, a proto nemůžeme dané rámečky mezi sebou zřetězit. Bude se jednat tedy o to, že máme pouze výchozí jeden rámeček a přímo z něho budeme vytvářet již zřetězený textový rámeček. Na výchozím rámečku vybereme výstupní bod a po zobrazení ikony načteného textu navrhneme tažením myši nový textový rámeček, který bude propojen s předchozím rámečkem.

Může také dojít k případu, že nebudeme chtít textové rámečky spojovat, ale budeme u nich chtít zřetězení zrušit. Nástrojem výběr [V] vybereme vstupní nebo výstupní bod a umístíme kurzor načteného textu na předcházející nebo následující rámeček Nakonec se nám zobrazí kurzor s ikonou zrušení zřetězení a pouhým kliknutím myši zrušíme zřetězení mezi rámečky.

Dále můžeme přidat textový rámeček, do již zřetězených textových rámečků. Nejprve zvolíme výstupní bod textového rámečku, za kterým má následovat vložený rámeček, potom vybereme nový následující rámeček a Indesign automaticky propojí rámečky, aniž by se narušila struktura propojení.

Důležitou roli při zřetězování textových rámečků hraje natékání textu.

Za prvé můžeme nechat natékat text ručně. V tomto případě se bude jednat o to, že po zvolení umístění importovaného např. textového souboru, klikneme myší do textového pole na stránce a text nám nateče pouze do zřetězených textovým rámečků na dané stránce. Pokud je text delší a na stránku se nevejde, musíme vytvořit novou stránku s textovým polem a text postupně zřetězovat tím, že vždy zvolíme výstupní bod textového pole (v tomto případě bude výstupní bod označovat znaménko +, protože se daný text do pole nevejde) na předcházející stránce a propojíme ho s textovým polem na nově vytvořené stránce.

V druhém případě můžeme nechat natékat text poloautomaticky. Tato metoda, se velice podobá ručnímu až na to, že nemusíme propojovat pracně koncové textové rámečky s rámečky na nové stránce. V tomto případě stačí pouze po zvolení importu textu přidržet klávesu [Alt] (dojde ke změně kurzoru) a vybírat stranu po straně až nám nateče kompletně celý text.

Poslední metoda, je automatické natékání textu (autoflow). Pomocí této metody, dojde k tomu, že se automaticky přidávají nové stránky do doby, než je umístěn kompletně celý importovaný text. Tato metoda se zejména využívá u delších publikací jako jsou např. knihy, kdy přesně nevíme, kolik bude mít daná kniha stran. Pokud budeme chtít natékat text automaticky, stačí po zvolení importu textu přidržet klávesu [Shift] a umístit kurzor do prvního textového rámečku - tím dojde ke spuštění celého procesu, kdy se budou generovat stránky do doby, než text nateče kompletně. Při této metodě se často využívá nadefinovaná vzorová stránka, z které budou vycházet všechny nově vygenerované stránky.

kurzor pro ruční natékání:

kurzor pro poloautomatické natékání

kurzor pro automatické natékání

Nejen při práci s textovými rámečky hraje důležitou roli vzorová stránka (masterpage). Jedná se o to, že daná vzorová stránka vypadá jako jakési pozadí, které je možno použít na více stránek, pokud mají stejné charakteristiky tzn. mají např. stejně rozvržené textové rámečky, vodítka, vložené obrázky, automatické číslo stránky atd. V tomto článku najde vzorová stránka své největší opodstatnění u automatického natékání textu, kde po importu textu, dojde k vygenerování nových stránek podle vzoru.

Nový vzor vytvoříme nejednodušeji tak, že vytvoříme novou stránku, na které nadefinujeme, vše co budeme potřebovat v daném vzoru. Poté v záložce Stránky přetáhneme vytvořenou stránku do části, kde se nacházejí ostatní vzory - tím dojde k vytvoření nového vzoru. Další možnost jak vytvořit nový vzor, je že zvolíme v záložce Stránky nabídku Nový vzor. Pokud budeme chtít vzor kdykoliv editovat, stačí na něj dvakrát poklepat myší a udělat změny, které potřebujeme.

Pozn. pokud vložíme automatické číslo stránky do vzoru, zobrazí se číslo jako znak, který označuje název vzoru např. strana C. 

Vzor použijeme na stránky tak, že zvolený vzor přetáhneme na stránku, kde ho budeme chtít použít. V případě, že budeme aplikovat vzor na stránku, a po ní budeme vytvářet stránky nové, dojde k tomu, že každá nová stránka bude vycházet s daného vzoru.

Pozn. pokud budeme natékat text automaticky (autoflow), je nutné mít vytvořeny minimálně dvě nové stránky, podle vzoru, protože jinak může dojít ke špatnému natékání textu na první stránce.

Zřetězování textových rámečků patří mezi důležité metody při sazbě textu, proto jsem se v dnešním článku pokusil popsat metody a tipy, jak zřetězovat textové rámečky, jak do nich natékat text a to i s použitím vzorové stránky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: