Arial - písmo pro každou příležitost :-) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Sazba

Arial - písmo pro každou příležitost :-)

18. září 1998, 00.00 | K čemu se hodí Arial?

Arial - písmo měsíce srpna

Písmo Arial bylo navrženo pro operační systém Windows v roce 1982. Bylo jedním z prvních písem dostupných ve formátu TrueType. Vlastně ani nevím, jestli existuje v jiné podobě než jako TrueType. Nedávno bylo zpřístupněno i pro platfomu Macintosh, bohužel pouze v Anglické verzi. Nicméně podle jistých náznaků z českého zastoupení firem Apple a Microsoft to vypadá, že kvůli lepší kompatibilitě Office 97 pro Win a 98 pro Mac bude také počeštěno.
   Co o něm říkají jeho tvůrci?
Arial - písmo současného vzhledu - obsahuje více humanistních znaků než mnoho z jeho předchůdců a jako takové je mnohem lépe uzpůsobeno poslední dekádě dvacátého století. Celkové chování křivek je měkčí a plnější než u většiny řezů bezpatkových písem industriálního stylu. Zakončovací tahy jsou ukončeny diagonálně, což dodává řezu mírně mechanický charakter. Arial je velmi všestranná rodina písem, která může být se stejným úspěchem použita pro textovou sazbu zpráv, prezentací, časopisů atd. nebo pro titulkovou sazbu v novinách, reklamních tiskovinách a oznámeních.
   Tolik vyjádření mateřské firmy Monotype. Přestože Arial patří k nejvíce zatracovaným písmům v současnosti, má své místo na elektronovém zářiči našich monitorů, laserovém paprsku tiskáren či osvitových jednotek jisté. Stále častěji se setkávám s požadavkem firem, aby písma vizuálního stylu byla standardně obsažena ve Windows nebo v Office.
   Jak se dá poznat Arial od Helvetiky? Přestože pro mnoho lidí jsou všechna písma jedné skupiny stejná (asi jako je stejná dechovka a horňácká vyřvávačka), lze mezi nimi najít rozdíly. Na následujících obrázcích vidíte jedny z rozdílů. Různá je optická šířka písmen, u písmene "a" je odlišné zakončení - tzv. patka.


Arial Helvetica

Charakteristika písma
Název rodiny písem Arial
Počet členů (řezů) 9
Druh písma lineární bezserifové statické písmo
Rok výroby první verze 1982
Autor Robin Nicholas, Patricia Saunders
Výrobce nebo distributor Monotype Corporation plc.
Druh písma lineární bezserifové statické písmo
Distributor Microsoft
Cena zdarma pro Windows a Macintosh

Přestože Arial všichni dobře znají, následuje malá ukázka písma, která se bude vyskytovat i u písem, která budou následovat.

Vzorník písma ve formátu PDF obsahuje ukázku všech řezů písmové rodiny,výpis všech znaků základních řezů a ukázku sazby.

Velikost souboru: 137 KB.

-catt- verze 1.1

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Sazba  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: