Ohlédnutí za letošním Invexem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Reportáže

Ohlédnutí za letošním Invexem

11. října 1999, 00.00 | Jaký byl letošní Invex? Přinášíme pohled akreditovaného novináře a zároveň vystavovatele. Jaká budoucnost asi tento veletrh čeká?

9. ročník veletrhu Invex Computer 99 definitivně skončil, brány výstaviště v Brně jsou uzavřeny a nezbývá než zhodnotit a těšit se na další ročník. Po loňských zkušenostech jsem byl před začátkem veletrhu velmi skeptický a možná právě proto jsem byl příjemně překvapen. O problémech českého výstavnictví, stagnaci v oblasti IT technologií a špatné ekonomické situaci toho bylo řečeno již hodně. Všechny tyto faktory jistě negativně ovlivnily i dění na Invexu, ale s tím asi těžko mohl někdo něco udělat.

Na úvod bych se rád podělil o několik zkušeností z pohledu akreditovaného novináře a zároveň vystavovatele. Nechci tvrdit, že služby BVV jsou na běžné zahraniční úrovni, ale proti loňskému roku se situace citelně zlepšila. I letos jsme se nevyhnuli několika konfliktům s arogantní ostrahou výstaviště, ale na výstaviště jsme se dostali již v 7 hodin ráno a pozdní noční odchody nebyly žádný problém. Nevím jak v ostatních pavilonech, ale v našem skoro soukromém pavilonu Y jsme neměli problém ani s bezpečností. Celkově si myslím, že vstup německého kapitálu začíná pozvolna působit. Někteří zaměstnanci BVV přišli o svoje místo a ti ostatní si zřejmě začínají dávat větší pozor na svoje chování.

A nyní k veletrhu samotnému. Všechny expozice bych rozdělil do tří kategorií. Bez okolků bych zvolil jména jako "Hra peněz", "Boj o přežití" a "Těžký propadák". Invex jako takový se věnuje různým oblastem a podle toho, kolik se dá v dané oblasti vydělal vypadaly i expozice. Rozdíly byly opravdu propastné a rozdělily výstaviště na několik regionů.

Mezi finančně nejsilnější společnosti již několik let v oboru patří telekomunikační giganti. Není tedy divu, že pavilon Z se stal posledním ostrůvkem pompéznosti a bezostyšného předvádění bohatství a síly. Nechci se nikoho dotknout, protože z druhé strany právě pavilon Z nabídl nejzajímavější expozice. Pro netechnické tipy a školáky bylo připraveno mnoho soutěží, půvabné hostesky a reklamní materiály. Ostatní ocenili novinky a zajímavé produkty. Zejména mobilní telefony přitahovali mnoho pozornosti.
Kromě telekomunikací svojí sílu ještě předváděli systémový integrátoři v pavilonech G a možná ještě výrobci kancelářské techniky v A2 a A3.

Boj o přežití předváděly zejména společnosti z oblasti běžné výpočetní techniky. Pavilony B,D,E a některé další expozice byly ukázkou těžké ekonomické situace. Opravdu mnoho věhlasných jmen chybělo a některé značky zastupovali pouze vybraní prodejci místo distributorů. Stánky byly opět o něco menší, ubylo hostesek a hlavně produktů na předvádění bylo pomálu. Světové premiéry se na lokálním veletrhu velikosti Invexu neodehrávají a ani těch českých premiér nebylo mnoho. Otázka účasti na příštím ročníku bude pro tyto společnosti asi opravdu palčivým problémem. Je to pořád stejný kolotoč. Účast je prestižní, ale obchodní přínos je minimálně sporný, pokud nějaký vůbec je.

A na závěr propadáky. Už v loňském roce se některé pavilony nepovedly a letos to bylo ještě patrnější. Pokud začnu u oboru nejbližšího, tak je tady pavilon P - Internet Hall. V loňskem roce nic moc, letos opravdová ubohost. Kdo jej navštívil jistě odcházel pln rozpaku. Vystavovatelů jen pomálu a typizované expozice byly zoufalství samo.
Trochu jinou situaci zaznamenal Game Hall, který měl dokonce svůj vlastní tank. Bohužel pokud jste si někdy dělali iluze o úrovni herních maniaků a jejich věku, návštěva tohoto pavilonu vás musela vyvést z omylu. Při procházení pavilonu posetého odpadky a roztrhanými letáky jsem se styděl, že jsem někdy nějakou počítačovou hru hrál. Proto jsem se rozhodl odreagovat u přísně technické Linux Hall, která se bohužel stala hořkým bonbónkem na dortu. Možná to způsobila špatná organizace, ale Linux Hall představoval dle mého názoru nejslabší bod celého Invexu.

Hodnocení na závěr? Odborné dny se staly příjemným setkáním odborníků i laiků se zájmem o IT technologii. Poměrně pestrý doprovodný program byl také přínosem. Nájezdy školáků ve dnech pro veřejnost opět vrhly divné světlo na výstavnictví v Čechách. Pro většinu pseudo návštěvníků byla propiska či igelitka jediným poutavým předmětem na expozici. Protože se tento fenomén nedaří řešit, zřejmě nás čeká i v příštích letech. Invex mi subjektivně připadal lepší než loni, ale stále se nedá srovnávat se zahraniční konkurencí. Srovnání s Cebitem je pro vás hodně špatnou vizitkou i pro letošní rok.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Reportáže  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: