Jak si Američané nechávají vyvolávat fotografie - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Reportáže

Jak si Američané nechávají vyvolávat fotografie

9. srpna 2000, 00.00 | V Americe nabízejí některé mini-laby kromě klasického vyvolávání fotografií i další velmi zajímavé služby. Více se o nich dozvíte v článku.

Před několika dny jsem telefonoval do USA známému, kterým tam momentálně žije a pracuje (jedná se o Čecha). Mimo jiné jsme narazili na problematiku klasického (čili NE digitálního) fotografování v USA a na služby poskytované v některých zahraničních minilabech.

Právě s nimi bych vás rád seznámil. Velmi zajímavou a užitečnou službu nabízí v USA obchodní řetězec Walmart (něco jako u nás Hypernova šmrcnutá Penny Marketem). Pokud si necháte v tamnějším foto centru vyvolat fotografie, dostanete vyvovalané negativy, klasické papírové fotografie, CD, na kterém jsou všechny fotografie zároveň zdigitalizovány a v neposlední řadě zdigitalizované a pod heslem uložené fotografie na Internetu. Právě ta poslední služba mne zaujala, takže jsem hned známého zpovídal, jak to funguje, kolik to stojí a tak dále.

Walmart

Začne to v obchodě. Dojdete si pro fotky, zaplatíte celkem 9 dolarů (za vše včetně CD). Dostanete své fotografie, negativy, CD a také papírovou kartičku, na které jsou dva údaje "Roll ID" a heslo. Přijdete domů, připojíte se k Internetu, otevřete si stránku Walmartu. Na webu přejdete do sekce "Photo Center". Pokud službu využíváte poprvé, zaregistrujete se, podobně jako když si například zřizujete freemail. Po registraci se přihlásíte do systému (do samotné galerie fotek) a vložíte ROLL ID + heslo (to je unikátní, při další zakázce dostanete opět jiné), které máte na již zmiňované kartičce (v podstatě je vázané na negativ). Když jsem chtěl tyto údaje po znamém, říkal, že je ztratil. Našel jsem ale na webu Walmartu telefonní čislo na customer service (zákaznická podpora). Zkusil jsem tam zavolat a vysvětlil jim, co potřebuji. Bohužel jsem se dozvěděl, že se musí přijít do obchodu s negativem a že vydají nové ROLL ID a heslo.

Všude na webu Walmartu čeká prodavač Joe s nápovědou ;)))

Fotky známého jsem si neprohlédl, ale zkusil jsem alepoň veřejně přístupnou demoverzi této služby. Najdete ji zde. V zásadě se jedná o privátní internetovou galerii či úschovnu fotografií. Služba Walmartu dělí na dvě kategorie - na dlouhodobou a krátkodobou úschovnu fotografií. Fotografie, které si necháte vyvovalat jsou uskladněny v krátkodobé galerii a to 30 dní od vyvolání fotografií, po oněch třiceti dnech jsou smazány. Tyto fotografie ale můžete převést do galerie dlouhodobé, kde potom mohou být neomezeně dlouho. Navíc můžete do dlouhodobé galerii nahrávat i digitální nebo naskenované fotografie ze svého počítače(podobně jako do naší Galerie na Grafice). Svojí galerii máte implicitně zaheslovanou a veřejně nepřístupnou, ale může nastavit i veřejný přístup pro část nebo celek galerie.

Po americké zkušenosti jsem pátral na Internetu dál, ptal jsem se známých a zjistil jsem, že tato služba není nabízena jen v USA, ale i v některých státech západní Evropy, například ve Francii, ve Velké Britanie, ale pravděpodobně i jinde. Pokud jste zahraničním čtenářem Grafiky, klidně sdělte své zkušenosti do diskusního fóra pod článkem. Co je ale nejlepší, z jistých důvěryhodných zdrojů prosakuje, že něco podobného hodlá v brzké době zprovoznit minimálně jedna firma v ČR. Pokud se dostanou s cenou na těch 9 dolarů, určitě se najde mnoho zákazníků, kteří budou tuto velmi zajímavou službu používat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Reportáže  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: