Zkušenosti s ISDN v pre-pressu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Zkušenosti s ISDN v pre-pressu

12. března 1999, 00.00 | O ISDN se na Internetu často hovoří v obecné rovině. V tomto článku bychom vám rádi přinesli praktické zkušenosti firem z našeho oboru, které už si ho vyzkoušely a pravidelně ho používají.

O ISDN se na Internetu často hovoří v obecné rovině. V tomto článku bychom vám rádi přinesli praktické zkušenosti firem z našeho oboru, které už si ho vyzkoušely a pravidelně ho používají.

Nejprve jsme oslovili pražské grafické studio Magic Seven, kde se s námi podělil o své zkušenosti Ing. Pavel Vachuška. Magic Seven si první přípojku pořídil v květnu minulého roku. Byla to karta, kterou - včetně softwarové podpory - dodal SPT Telecom. Karta se velmi osvědčila a firma ji dodnes používá pro styk s Českou republikou. Magic Seven začalo ISDN vybavovat své větší a stálé klienty, a tak si zajistilo odpovídající hardwarové zařízení i na druhé straně. Ve firmě ISDN využívají především pro přenos datových souborů. Z vlastních zkušeností nám sdělili, že vzhledem k tomu, že se jedná o datový přenos, lze opravdu bez jakýchkoliv problémů a úprav dosáhnout uváděné rychlosti 128 kbit/s, včetně avizované bezchybnosti přenosu. Ještě se prý nestalo, aby přišla jakkoliv poškozená nebo nečitelná data. Nespornou výhodou této karty je možnost nastavit uživatelská konta pomocí základního softwaru. V praxi to znamená, že pokud takový uživatel naváže přes ISDN spojení a správně zadá uživatelské heslo, pak se mu automaticky přiřadí adresář, který má na přijímacím počítači vytvořen. S obsahem tohoto adresáře může zákazník manipulovat v obou směrech (tzn. stahovat data nebo je naopak do adresáře nahrávat).

Vzhledem k nutnosti komunikovat s německým zákazníkem se přišlo na komplikaci s ISDN kartou dodávanou Telecomem. Karta se totiž neumí automaticky přepínat mezi používanými protokoly, a tak se v Magic Seven rozhodli zakoupit kartu od firmy Hermstedt - Leonardo XL, aby bylo možné komunikovat se zahraničím. Tato dvoukanálová karta se sice umí bez problémů přepínat mezi jednotlivými používanými protokoly, ovšem základní software není na takové úrovni jako u dříve zakoupené karty. Neumožňuje vytváření uživatelských kont a tak lze s touto kartou do jednoho předem určeného adresáře data nahrávat, nelze je však z tohoto adresáře přetahovat. V tomto ohledu funguje trochu jednostranně. Přeci jenom při podstatně vyšší ceně karty od německé firmy by měla být možnost kartu pomocí základního software snáze ovládat.

S ISDN jsou v Magic Seven spokojeni. Kromě základního využití pro přenos dat je uplatňují i pro přístup na Internet. Díky nízkým nárokům na dobu navázání spojení a velké přenosové rychlosti je práce s Internetem velmi příjemná. Jedinou nevýhodou je fakt, že zatím nejsou provideři, kteří by nabízeli možnost připojení více kanály, a tak lze k přístupu používat jen jednoho kanálu o přístupové rychlosti 64 kbit/s. Tento problém bude jistě ve velmi krátkém čase vyřešen.

Druhou firmou, která se s námi podělila o zkušenosti s ISDN, je pražské typografické studio Amos. Zde se nám věnoval Jiří Roškot, technický pracovník, který má na starosti právě komunikaci se zákazníky přes ISDN. V Amosu se pro ISDN rozhodli v březnu loňského roku. Důvodem byl požadavek zahraničního zákazníka komunikovat přes ISDN. Firma se nejprve pořídila kartu od firmy Teles, kterou standardně ke svým přípojkám dodával Telecom. Tato karta, stejně jako v Magic Seven, neuměla přepínat mezi protokoly, ve kterých ISDN komunikuje. Její další nevýhodou bylo, že se dá připojit jenom do počítače PC. Proto brzy koupili také kartu od firmy Hermstedt - Leonardo XL, kterou je možno zapojit do počítače Apple Macintosh. Na začátku se vyskytly problémy vzhledem k tomu, že Amos byla jedna z prvních firem, která začala ISDN používat. A tak se jakákoliv zkoušení dala provádět jenom se zahraničními partnery.

I tady využívají karty ISDN výlučně pro přenos dat se zákazníky. I přes to, že pro kartu Leonardo používají obslužný program Grand Central Pro, nevyužívají jeho velké přednosti - posílání dat přímo z otevřené aplikace (např. QuarkXPress apod.). Také vytváření samostatných účtů pro zákazníky tu není příliš časté. "Zatím nemáme tolik zákazníků, kteří by s námi komunikovali přes ISDN, abychom byli nuceni přicházející data zpřehlednit," říká Jiří Roškot.

Požádali jsme Jiřího Roškota, aby porovnal obě karty. Co se týče jejich kvality, lepší je prý karta od firmy Hermstedt, protože dokáže rozpoznat, jaký protokol používá karta na druhé straně spojení, a umí se na něj přepnout. Co se týče ceny, tam je situace úplně obrácená. Zatímco kartu Leonardo si můžete pořídit za částku převyšující třicet tisíc korun, kartu od firmy Teles pořídíte za šestinu ceny. Ale i při tak výrazně nižší ceně se jedná o velmi kvalitní kartu, která je pro komunikaci na českém trhu opravdu výhodná. České firmy totiž komunikují po jednom protokolu, na který jsou tyto karty přednastaveny.

Pro Svět tisku se ptal Patrik Thoma.

Článek byl převzat z únorového čísla nového polygrafického měsíčníku Svět tisku.
Svět tisku obsahuje 64 stran informací a je distribuován pouze formou přeplatného za 49,- Kč. Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: