Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
10. července 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
Polygrafie
Zatřesou čínské firmy světovým pre-pressem?
founder
16. října 2002, 00.00 | Pomalu se otevírající brány jednoho z posledních komunistických impérií odhalují světu nové vyspělé softwarové řešení typu RIP, vyřazovací systém, PDF workflow a další, na jejichž vývoji pracují již roky stovky čínských vědců. Co nabízí společnosti Founder Electronics? Jaké jsou ceny?
High-end aplikace dnešního pre-pressu jsou vesměs rozděleny mezi známé hráče, kterých spíše ubývá tak, jak se společnosti navzájem skupují a pohlcují. Málokdo v takové situaci očekává, že se může zčista jasna vynořit nová společnost, nabízející vyspělé portfolio všech běžných high-end pre-pressových aplikací, a se solidním nasazením mířící na světový trh. A přesto - pomalu se otevírající brány jednoho z posledních komunistických impérií - Číny, odhalují světu tamější společnosti, jejichž zaměstnanci léta pilně vymýšleli, jak vytvořit domácí alternativu k nedostupným zahraničním řešením. Svá řešení mohli navíc odzkoušet a vypilovat na obrovském čínském trhu, a tak třebaže tyto společnosti teprve západní svět objevují, mohou se pochlubit již obrovským množstvím instalací i specializovaných řešení.
Konkrétní firmou, která je vidět stále více, je Founder Electronics z čínského Pekingu. Společnost se účastnila posledních několika významných světových polygrafických veletrhů a její řešení začínají být citována stále více nejen v odborných článcích, ale dají se nalézt i mezi úspěšnými produkty zahraničních testů. A to přitom hovoříme o vyspělých produktech typu RIP, vyřazovací software nebo řešení pro barevný nátisk.
Kdo je Founder Electronics? Jde o společnost spadající pod čínský holding Founder Holdings Limited zaměstnávající dnes podle svých webových stránek přes 1000 lidí. Holding obsahuje, kromě čínské Founder Electronics, i několik dalších společností umístěných na celém světě, vesměs se zabývající elektronikou. Podstatná je skutečnost, že 35% podíl v holdingu má Pekingská Univerzita - jedna z nejdůležitějších institucí v Číně. Skupina společností tak patrně rozhodně netrpí nedostatkem kvalitních vědců - poměrně impozantní je i vývojový tým společnosti zaměstnávající cca 400 vědců, podle propagačních letáků navíc zaměřených pouze na vývoj software pro tisk a publikování. Navíc je toto vývojové centrum patrně hodně prolnuté se státním sektorem, a tak navíc netrpí výrazným nedostatkem financí. Přestože Founder Electronics není firma světově příliš známá (železná opona funguje na světě všude stejně), společnost byla založena již v roce 1975, a od té doby se zaměřuje na vývoj RIP systémů. Firma obsluhuje podle svých informací vlastním softwarovým řešením 80% čínského novinového trhu a blíže nespecifikovaný podíl trhu ostatních tiskáren. Jde tedy o hodně "nadupaného" hráče, který se sice v současné době poměrně obezřetně rozhlíží, ale má co nabídnout. Co tedy konkrétně?
EagleRIP
Hlavní vlajkovou lodí je RIP prodávaný pod názvem EagleRIP. Jak již bylo napsáno, vývoj probíhal ve firmě od roku 1975 a dnes se tento produkt může na světě pochlubit 25 000 instalacemi. Jde o moderní RIP postavený na PostScriptu 3 pracující pod Windows NT nebo Windows 2000. RIP jsme měli v redakci možnost testovat a představuje podle našeho názoru kvalitní standard. Zakázky lze zpracovávat přes automaticky sledované složky, jejichž obsah je zripován podle nastavení aktuální šablony. V ní jdou nastavit jak parametry vstupních souborů (RIP podporuje PS, EPS, PDF and TIFF), tak vše, co se týká výstupu - od cca 10 druhů rastrování (včetně stochastického), přes linearizaci, barevnou správu, nastavení přetisků, po umístění pasovacích značek.
EagleRIP umí řídit většinu dnes dostupných osvitových jednotek a CtP zařízení (především od výrobců jako je Agfa, ECRM, Dainippon Screen, Creo a Heidelberg), stejným RIPem lze zpracovávat také náhledy RIPovaných stránek přímo tištěných na plotrech HP, Encad nebo Epson.
Nastavení rastrování
Nastavení linearizace
Nastavení práce s barvou
Nastavení registračních značek
Vzhled vybraných dialogových oken vidíte na screenshotech.
A cena? Ta bude samozřejmě rozhodující, a patrně nepřekvapí, že je nižší než u značkových produktů. Orientačně můžeme uvést doporučenou koncovou cenu např. pro Creo Dolev 400 - ta je cca 6500 dolarů, nebo pro ECRM Mako 108HT/5625, kdy se doporučená koncová cena pohybuje okolo 5300 dolarů.
Další produkty
RIPem přitom nabídka společnosti nekončí. Další produkty si nicméně popíšeme jen zběžně - podrobnosti naleznete v některém dalším článku.
Pro správu barev založenou na ICC profilu je určen produkt EaglePROOF, určený pro řízení inkoustových tiskáren. Software podporuje mj. 2-bitové rastrování, simulaci přímých barev, tisk duplexů atd. Podle firemních materiálů je technologie částečně postavena jak na původní technologii, tak na technologii Kodak.
Mezi další produkty patří workflow řešení - EagleBlaster respektující koncept ROOM (RIP once, output many), nebo ElecRoc - PDF workflow systém pracující s koncepcí JDF (Job ticket). V nabídce společnosti nechybí ani vyřazovací systém Eflow, publikační systém FounderFIT či OPI systém Eagle OPI.
Závěr
Nabídka společnosti je impozantní a produkty vypadají velmi použitelně. Pochopitelně, že výrobce nyní bojuje na zahraničních trzích s nedůvěrou zákazníků v nová řešení, pokud se jí však podaří tento handicap překonat, mohli bychom se po čase dočkat rozšíření rodiny high-end softwarových produktů o nové zástupce. Co se týče našeho regionu - společnost se sice z pochopitelných důvodů zaměřuje v současné době především na americký trh, nicméně i evropské zastoupení (umístěné v Lodnýně) komunikuje nezvykle ochotně a promptně. Uvidíme, zda-li se nabídka produktů řady Eagle objeví také u nějakého lokálního distributora. Podle našich posledních informací zatím výrobce v naší zemi partnera hledá.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
22. září 2024