Xerox opět snižuje náklady - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

Xerox opět snižuje náklady

23. října 2001, 00.00 | Společnost Xerox se rozhodla k dalšímu výzmanému kroku vedoucímu k zefektivnění svých aktivit. Produkty této značky budou vyráběny formou outsourcingu.

Přes poměrně velké změny ve strategii Xeroxu to vypadá, že je stále co optimalizovat. Nejprve proběhlo ukončení divize přístrojů pro domácnosti a malé kanceláře, ovšem ani to nepomohlo k dosažení zisku v druhém čtvrtletí letošního roku a firma skončila ve ztrátě 2,2 mld USD. Předběžné finanční výsledky třetího čtvrtletí vypadají podobně, ale ty jsou částečně ovlivněny událostmi 11. září 2001.

Dalším probíhajícím krokem je úplný outsourcing celé výroby. V praxi to znamená, že Xerox bude výrobky pouze vyvíjet a prodávat, ale vyrábět je pro něj bude třetí firma, která také odkoupí současné výrobní závody Xeroxu. Touto firmou je Flextronics International, velký výrobce a vývojář, pracující touto formou nejen pro počítačové firmy. Mezi "klienty" Flextronicsu patří například HP, IBM, Philips, Microsoft (X-Box, Tablet PC) nebo od letošního roku také Ericsson.

Podle současné dohody převezme Flextronics kompletní výrobní závody Xeroxu v Torontu, Resende, Brazílii, Aguascalientes, Mexiku, Penangu a Malajsii za 220 mil. USD. Součástí transakce je veškeré vybavení, a také 3650 zaměstnanců, kteří v těchto pobočkách pracují. S Evropskou pracovní komisí Xerox dále jedná o prodeji svých závodů v Holandsku a Anglii. Xerox se zároveň příští rok chystá uzavřít některé závody (El Segundo, Californie) a jejich výrobu přesunout do jiných továren.

Pouze amerických zákazníků se bude dotýkat užší spolupráce Xeroxu s GE Capital, který se stane primárním zajišťovatelem financování pro zákazníky. Většina prodaných strojů není pochopitelně placena v hotovosti, ale formou leasingu nebo pronájmu. Tento postup se těší stále větší oblibě, o čemž svědčí i zkušenosti v České republice.

Zatím to nevypadá, že by odstřižení divize SOHO přineslo okamžité zlepšení situace společnosti, ale to se ostatně ani neočekávalo. Odprodáním výroby chce Xerox snížit výrobní náklady, které jsou u specializované externí firmy jednoznačně nižší a výroba je efektivnější. Flextronics má s výrobou pro jiné společnosti bohaté zkušenosti, s čímž souvisí také zadání výroby X-Boxů a Tablet PC od Microsoftu (mimochodem se budou vyrábět v Maďarsku) nebo přesunutí výroby od Ericssonu.

Z původně gigantické firmy s velkým výrobním i vývojovým potenciálem časem zůstane výrazně menší a pružnější nový Xerox. Není žádným tajemstvím, že podobný model praktikuje třeba Apple a IBM. V Rudné u Prahy roste výrobní závod FIC, který má vyrábět počítače pro Compaq atd. Globální ekonomika je v tomto směru neúprosná.

Mimochodem, víte o tom, že Flextronics má výrobní závod také v České republice, konkrétně v Brně? Bohužel ani přes aktivní snahu se nám zatím nepodařilo zjistit, co se v něm vyrábí. Vítáme případné informace.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: