X-Rite koupil společnost Monaco Systems - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Polygrafie

X-Rite koupil společnost Monaco Systems

3. července 2003, 00.00 | Známé produkty společnosti Monaco Systems jako Profiler, Proof, ale i low-end řešení pro vytváření ICC profilů typu EZcolor, přejdou pod X-Rite.

Zajímavou zprávou z oblasti color managementu je včerejší oznámení akvizice společnosti Monaco Systems firmou X-Rite. Obě společnosti nemusíme jistě čtenářům Grafiky představovat - X-Rite je jednou z nejvýznamnějších společností působící v oblasti správy barev, známá především škálou kvalitních měřicích přístrojů; Monaco Systems je výrazně menší společnost založená v roce 1993, která se zaměřovala především na programování software pro správu barev.

Obě společnosti si dříve konkurovaly víceméně jen okrajově a spíše spolu různě spolupracovaly - produkty firmy Monaco Systems se postupem doby výrazně zlepšovaly a posledních několik let je tak mělo smysl používat s přesnými sondami od X-Rite (Monaco řadu svých produktů nabízela i s měřidly od ostatních výrobců) a tak byly i dohromady prodávány (jako jedna alternativa - produkty byly dostupné i s měřícími přístroji dalších výrobců). Na rozdíl od X-Rite pak Monaco mířilo s částí svých produktů do segmentu vyloženě low-end - například nástroji pro vizuální tvorbu profilů (viz. třeba náš článek Buďte "ízy" s MonacoEZcolor 2 popisující možnosti poměrně známého programu EZcolor). V této situace bude jistě zajímavé sledovat, jak se k podobným entry-level řešením X-Rite postaví - zda-li je využije pro další pronikání na entry-level trh, nebo naopak podobné produktové řady utlumí, aby jí nekazily dobré jméno profesionála.
I v případě nevyužití (nebo třeba odprodeji) těch skutečně low-end řešení získal X-Rite akvizicí řadu dalších programů, které jsou zajímavé pro profesionální nasazení. Zejména jde o Monaco PROFILER, sloužící pro vytváření ICC profilů skenerů, monitorů a celé řady výstupních zařízení. Uživatelům se středními nároky na kvalitu vytvářených ICC profilů pak poměrně dobře slouží Monaco PROOF.


Monaco SENSOR - kolorimetr nabízený společností Monaco Systems pro méně náročné aplikace.
Bude dále k dostání pod značkou X-rite?

Samotná akvizice se týká veškerého majetku společnosti Monaco Systems a její hodnota se pohybuje v řádech 10,6 milionů dolarů vyplacených v kombinaci hotovosti a akcií. Podle uveřejněné tiskového zprávy, by všichni zaměstnanci Monaco Systems měli přejít do X-Rite (včetně zakladatele George Adama).

Oblast zařízení pro správu barev je vysoce speciální oblast vyžadující na straně výrobce obrovské investice při cílení na, z globálního pohledu, velmi malý trh. X-Rite má vedoucí pozici, kterou si jistí rozumnou akviziční politikou. Tou si pomáhá k novým produktům ucelující jeho modelovou řadu měřicích přístrojů (např. letošní akvizice měřicích přístrojů ccDot od britské společnosti Centurfax určených pro měření rastrů tiskových desek) a software (tato akvizice) a současně omezuje možnosti své konkurence - např. software od Monaco Systems byl hojně bundlován také konkurenčními firmami (např. GretagMacbeth), které si nyní patrně budou muset hledat jiné softwarové partnery.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: