Vzorníky CMYK - dějství třetí - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Polygrafie

Vzorníky CMYK - dějství třetí

30. listopadu 2001, 00.00 | O vzorníku CMYK Basic jsme na našem serveru psali již dvakrát. Jejich producent - DTP studio však nepolevuje v aktivitě, a tak se na předvánočním trhu objevuje jednak nový vzorník CMYK PANTONE, ale také inovovaný CMYK Basic.


Když jsem před časem psal první článek o vzorníku CMYK Basic, nenapadlo mě, že bude následovat nějaké pokračování. Ale… Kolega Třešňák vzorník podrobil pečlivému proměření a byl z toho článek další. Kolem něj se rozproudila zpočátku věcná diskuse, která sice později vygradovala do úplně jiných sfér, ale na to už jsme si na Internetu tak nějak zvykli. Pravidelní čtenáři Grafiky on-line jistě vědí, o čem byla řeč, ostatní nechť nalistují zde. Nehodlám v žádném případě dál "kalit vodu" v problematice korektnosti barevných vzorníků versus ICM profily. Už vůbec se nechci zapojovat do diskuse o tom, že každý tištěný vzorník je vyrobený nějakou přesně definovanou technologií. To je myslím nad slunce jasné, a v podstatě jedinou "průšvihovou" chybou DTP studia u prvních verzí CMYK Basic byla právě absence zveřejnění specifikace tiskové technologie. Tato chyba byla operativně odstraněna a život šel dál… V DTP studiu se však pilně pracovalo, a tak dnes můžeme našim čtenářům představit jednak inovovanou verzi vzorníku CMYK Basic ale také úplně nový CMYK PANTONE.

DUO jako dva, ALL jako všechno
Abychom se vyjádřili přesně, CMYK Basic v podstatě nebyl ani tak inovovaný, jako spíš doplněný o dvě další verze. Původní provedení na lesklé křídě Luxoprint 300 g/m2 dostalo přívlastek Classic (a specifikaci tiskové technologie včetně použitých barev:), a k Ježíškovi dva brášky - Duo a All. Verze Duo nyní obsahuje navíc vzorník vytištěný na matné křídě stejné značky o shodné gramáži. All pak ještě třetí vzorník, u nějž jako podklad posloužil ofsetový papír Amber graphic 130g/m2. Všechny varianty pak obsahují další "původní" komponenty, tedy "vysvícené" typometrické pravítko, bianco předsekaný vzorník na ink-jet coated papíru a CD-ROM s datovou podobou ve formátech CDR, AI a PDF.

Není CMYK jako Pantone
Mimo výše popsanou sadu nyní představuje DTP studio novinku - vzorník CMYK PANTONE. Hned na úvod je třeba malé, ale podstatné upřesnění. Nejde o vzorník Pantone, tedy vzorník tisku přímými barvami. Jedná se o simulaci „pantonek“ rastrovým barvotiskem. Proto označení CMYK PANTONE, a proto také upozornění na obalu: „…vzorník, který ukazuje přímé barvy realizované ve standardním čtyřbarvotisku CMYK. Z toho důvodu v žádném případě nemůže nahradit vzorník PANTONE formula guide! …“

Oproti známým srovnávacím vzorníkům firmy Pantone, produkt DTP studia neobsahuje složení přímých barev, ale pouze zastoupení CMYKových barev. Každý, kdo pracuje v prepressu, ví, že vytisknout „pantonku“ barvotiskem mnohdy představuje neřešitelný problém. Proto jsou také barvy s dosažitelnou shodou označené.

Technické provedení je shodné s výše uvedeným CMYK Basic – vějířovitý vzorník s porovnávacími otvory. Opět se můžeme setkat se třemi verzemi – Classic na lesklé 300 g křídě, Duo obsahující dva vzorníky, jeden na lesklé, druhý na matné křídě, a verze All doplněná ještě vzorníkem na ofsetovém papíře.

Jakkoliv se nový CMYK PANTONE reálně nemůže rovnat klasickému „srovnávacímu“ vzorníku firmy Pantone, zejména pro uživatele prvního CMYK Basicu představuje poměrně významný posun vpřed. A to se nyní paradoxně nebudeme bavit o základní myšlence reprodukce „pantonek“ ve CMYKu. Zmíněná novinka totiž možná nechtíc, možná úmyslně velmi vhodně doplňuje původní „basický“ vzorník o odstíny, které alespoň mě osobně chyběly. Jde o laicky řečeno světlé barvy. Všichni uživatelé CMYK Basic ví, že tento vzorník obsahuje v drtivé většině středně až hodně nasycené barvy. Co si ale počít, když potřebujeme namíchat odstín světlý a na CMS (typicky náhled na pro průměrného Čecha dostupném monitoru) našeho pracoviště zrovna spolehnutí není? Sáhneme po vzorníku CMYK PANTONE! Protože právě ten se vyznačuje poměrně slušným zastoupením lehounkých pastelových odstínů, které bych si osobně na zmíněném pracovišti namíchat netroufal.

Ceny stále slušné
Takže nyní tedy máme k dispozici dva vzorníky ve třech sadách. Producent nasadil pro obě verze stejné ceny, takže za kolik? Classic je možné pořídit za Kč 1427,- včetně DPH. Cena Duo se nezdvojnásobuje, jak by se vcelku reálně dalo očekávat – činí 1793,-. Za všechno, tedy provedení All, ať už vzorníku CMYK Basic nebo CMYK PANTONE zaplatíme 2159,- korun. Ponechám na zvážení čtenářů, jaká verze je z hlediska ceny nejvýhodnější, ale myslím, že jako celek jde o ceny velmi slušné. Pro stávající uživatele vzorníku CMYK Basic navíc přichází DTP studio s časově omezenou nabídkou upgradu na verzi ALL, takže nevyhazovat!
Podrobné informace naleznete na firemním webu věnovaném vzorníkům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: