V Düsseldorfu probíhá veletrh Drupa - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

V Düsseldorfu probíhá veletrh Drupa

drupa 2004

10. května 2004, 00.00 | V německém Düsseldorfu probíhá ve dnech 6. až 19. května jeden z největších světových veletrhů věnovaný všemu, co se polygrafie týče. Grafika samozřejmě na akci nechybí a v průběhu následujících dní přineseme informace o všech podstatných novinkách.

V německém Düsseldorfu probíhá ve dnech 6. až 19. května jeden z největších světových veletrhů věnovaný všemu, co se polygrafie týče - Drupa 2004. Veletrh pořádá Messe Düsseldorf jednou za čtyři roky a letos se pořadateli podle uveřejněných údajů podařilo přilákat 1862 vystavovatelů z 52 zemí. Znamená to sice drobný úbytek oproti minulému ročníku pořádaném v roce 2000 (tehdy se veletrhu oficiálně zúčastnilo 1943 vystavovatelů), nicméně na nezájem vystavovatelů si Messe Düsseldorf patrně stěžovat nemůže. Veletrh má vysoký kredit a o místo v "lepších" halách vystavovatelé často bojují dlouhou dobu dopředu. Ostatně není divu - veletrh je odbornou veřejností vnímán jako celosvětový a sjíždějí se na něj lidé doslova ze všech zemí - naposledy jich tak düsseldorfští pořadatelé napočítali necelých 430 tisíc. Kolik jich bude letos lze zatím jen těžko odhadovat, ale opticky vypadá veletrh zatím velmi slušně obsazený jak po stránce vystavovatelů, tak návštěvníků.
Grafika On-line byla prostřednictvím redakce přítomná na veletrhu jeho první čtyři dny a v následujících dnech tak přineseme na našich stránkách popis většiny podstatných novinek, které veletrh přinesl.

Pokud se na veletrh ještě chystáte, tak s jeho návštěvou určitě nebudete zklamáni, i když situace v oboru se viditelně konsolidovala a na veletrhu nejsou prezentovány žádné vysloveně revoluční novinky, které by náš obor měly v nejbližších měsících změnit. Řada výrobců nicméně představila velmi zajímavé nové produkty a strategie a samozřejmě velký význam má Drupa i z toho pohledu, že je zde na jednom místě vidět taková zařízení a technologie, která se do naší země dostanou buď až s první komerční objednávkou nebo nikdy.

Veletržní plocha je tradičně rozdělena do 17 hal s tím, že někteří výrobci mají své zastoupení v podobě například kamionu zaparkovaném před halou.
Hala 1 a 2 "patří" společnosti Heidelberger Druckmaschinen AG a jejím kooperačním partnerům. Hala 6 letos opět hostuje PrintCity - propojené tiskařské "městečko" v rámci kterého skupina výrobců představuje nejen jednotlivé produkty, ale především jejich zapojení do celkového funkčního výrobního řetězce. Za tiskové stroje je v PrinCity zastoupen především MAN Roland a za pre-press Agfa.
Haly 15 a 16 jsou zaměřeny na tiskové technologie a hostí takové tiskařské giganty, jako je Koenig & Bauer, Komori a Mitsubishi. Tiskové technologie jsou k vidění také v hale 3, kde vystavují mj. oba dva tuzemští výrobci tiskových strojů - Grafitec a Adamovské strojírny. Pre-press nalezneme především v halách 3, 4, 5, 7 a 9. Zde nalezneme pre-pressové giganty typu Creo, Fuji, Esko-Graphics, KPG, Hewlett-Packard a další.
Zpracovatelé papíru a obaláři se koncentrují převážně v hale 10 a 11, firmy z oboru knihařského zpracování pak v halách 12, 13 a 14. Nicméně jak je vidět na plánku, jednotlivé pavilony jsou promíchány a naznačené dělení je hodně orientační.

Bližší informace o veletrhu lze nalézt na internetové adrese www.drupa.com. Mezi ty základní patří otevírací doba - od 10 do 18 hodin (o víkendech pouze do 17 hodin) a cena za vstupné, které činí 33 Euro na den (čtyřdenní vstupenka stojí 100 Euro).

Shrnutí prvních dojmů
Veletrh Drupa 2004 je určitě opět reprezentativním a důstojným shrnutím dění v našem oboru. Na akci se prezentují všechny významné společnosti a většinou se snaží prakticky předvádět přímo na ploše většinu svých produktů, technologií a služeb. Plánujete-li na Drupu cestu, ale nejste-li si jisti, zda-li akce nejde cestou dnes tak běžného úpadku, tak obavy můžete s klidným srdcem nechat doma a vyrazit - přeci jen není Düsseldorf tak daleko.
Na druhou stranu od veletrhu nelze z technologického pohledu očekávat žádné "bombastické" inovace. Řada výrobců (resp. většina) samozřejmě představuje méně či více významné novinky, avšak ony bombastické technologické převraty z minulých let se letos nekonají. Naopak - na řadě stánků dochází spíše k určitému technologickému "zúčtování" - technologie poprvé představené na Drupě 2000 nebo dříve, jsou nyní v Düsseldorfu vystavovány v konečném stádiu, které si již odbylo své dětské nemoci a nyní jsou připraveny pro běžné zákazníky (případně na stánku výrobců úplně chybí - to v případech, kdy se koncept do finální podoby vůbec dovést nepodařilo).
Velký důraz je věnován workflow a to v pojetí odpovídající samozřejmě nabízeným produktům. Na prezentacích výrobců tiskových strojů jsou hodně slyšet termíny jako JDF, CIP, pre-pressoví výrobci letos hojně propagují např. Fogru a její standard pro správu barev. Také výrobci digitálních tiskových strojů své prezentace často zapojily do nějakého "vyššího funkčního celku" a nepředvádějí samotné stroje, ale celé funkční koncepty výroby nejrůznějších tiskovin. Na digitálních tiskových strojích víceméně všech vedoucích výrobců je vidět, jaký progres udělaly od poslední Drupy - i na lesklých natíraných papírech je dnes tisk s použitím nejnovějších tonerů skutečně hodně kvalitní a nerozeznatelný od ofsetového tisku. Velká pozornost řady výrobců je směřována také k ink-jetové technologii. K vidění jsou jak technologie pro produkční kotoučový inkoustový tisk, tak samozřejmě nejrůznější velkoformátové tiskové systémy určené pro reklamní využití.

Výstava určitě stojí za návštěvu. Pokud se do Düsseldorfu z jakýchkoliv důvodů nechystáte, tak nezoufejte - jak jsme psali v úvodu, novinky v oblasti pre-pressu a digitálních technologií pokryjeme na Grafice v nejbližší době poměrně podrobně - články začnou vycházet hned, co se nám podaří zpracovat množství informací, které jsme na veletrhu získali.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: