Únor v české polygrafii - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Polygrafie

Únor v české polygrafii

3. března 2000, 00.00 | Co vše se v únoru odehrálo v českých tiskárnách a pre-pressových studiích? Sledujte náš stručný přehled.

Poprvé vám přinášíme stručný měsíční přehled novinek, které zaznamenaly redakce časopisu Svět tisku a Grafika On-line na českém polygrafickém trhu. Podrobnější informace vč. fotografií naleznete ve Světě tisku.

Helios do nového roku s certifikátem ISO
K nevelké skupině firem pohybujících se v polygrafickém průmyslu, které se již dnes mohou pochlubit certifikátem řízení jakosti, patří od 14. ledna tohoto roku i tiskárna Helios Praha, a. s. Slavnostní předání certifikátu jakosti ISO 9002 se konalo 10. února za přítomnosti zástupců zákazníků a spřátelených firem. Samotnému udělení certifikátu předcházela skoro dvouletá příprava, během níž si pracovníci tiskárny Helios museli zvyknout na nové postupy při zpracování zakázek.

Tiskárna Horák v divadle
Konec února je již přes padesát let spojen s vítězstvím pracujícího lidu. Od tohoto roku bude však datum 25. února spojeno s Vítězstvím pracovitého lidu. Přesně tak se totiž jmenovala akce, kterou pořádala Tiskárna Horák z Ústí nad Labem. Nutno podotknout, že tento název byl velmi přesný, protože celá slavnost, která probíhala v ústeckém Městském divadle, byla oslavou předání certifikátu systému řízení jakosti ISO 9002. Tento certifikát byl vystaven 8. prosince 1999 a je platný po dobu tří let.

Knihařské dny v Heidelbergu
Ve dnech 23. - 25. února 2000 se konaly v pražské firmě Heidelberg již tradiční Knihařské dny Heidelbergu. Jejich hlavním úkolem je představit stálým a potencionálním zákazníkům současné trendy a novinky v oblasti dokončovacího zpracování tohoto německého výrobce polygrafických zařízení. A opravdu i letos se bylo na co dívat. Hned u vchodu vás mohl zaujmout zcela nový typ osmistanicového snášecího stroje Theisen & Bonitz tb eco, který bude představen na DRUPĚ 2000. Druhým vystavovaným produktem na Knihařských dnech byla snášecí drátošička s označením ST100 s maximálním výsledným formátem B4. Dalším produktem byl nejprodávanější skládací automat Stahl TI 52 s maximálním formátem 52 x 84 cm spojený s šičkou tavnou nití FS100. Dalším předváděným zařízením pro skládání byl stolní skládací automat s pohonem ozubenými koly ve formátu A4, určený pro malé provozy nebo kancelářské použití. Posledním představovaným zařízením byla sestava s řezačkou Polar 115 ED.

Nové materiály pro ink-jet
V oblasti ink-jetového tisku se pohybuje mnoho výrobců médií. Mezi nimi je od loňského roku i český zástupce, Foma Bohemia. Ta v loňském roce přinesla na trh s ink-jetovými médii mnoho nových výrobků. Od ledna roku 2000 došlo k dalšímu zkvalitnění matných jednostranně a oboustranně ovrstvených papírů určených především pro ink-jetový tisk. Toto zlepšení spočívá v inovaci ink-jetové vrstvy, která má umožnit velmi jemné rozlišení tiskových bodů. Prvním z těchto nových materiálů pro piezotiskárny je papír s označením Superfoto H 61210 s plošnou hmotností 220 g/m2. Další novinkou mezi produkty firmy Foma Bohemia je i jednostranně speciálně ovrstvený voděodolný papír Premium H 75000 s plošnou hmotností 260 g/m2. Ten je určen pro zpracování jak pomocí tepelného tisku, tak tisku pomocí piezotechnologie. Poslední novinkou je papír s označením J43110. Jde jako u předchozích materiálů o jednostranně ovrstvený profilesklý papír s povrchovou strukturou a vysokou bělostí, určený pro inkoustový tisk s velmi jemným rozlišením tiskového bodu.

Nový Phoenix v Astronu
V pražském grafickém studiu Astron je od ledna tohoto roku nový přírůstek v oblasti osvitových jednotek středního formátu. Je jím osvitová jednotka Agfa Phoenix 2250, určená nejen pro osvit filmů, ale i polyesterových desek.

Quickbinder v HB Printu
Vazba V2 se v poslední době stává stále žádanější nejen v České republice, ale také v zahraničí. Také z tohoto důvodu zakoupila chebská tiskárna HB Print zcela novou lepičku vazby V2 od firmy Heidelberg - Quickbinder 200. Jde o lepičku s maximálním formátem knižního bloku 40 x 32 cm, minimálním 12,5 x 10,5 cm a maximální hodinovou rychlostí 1 500 vazeb za hodinu.

ARS print s novým strojem
V pražské tiskárně ARS print se opět inovovalo. Tentokrát se v únoru tohoto roku stal novým přírůstkem tiskárny Adast Romayor 314, který je vybaven vlhčením Varn Kompac, dělenou barevnicí a agregátem Becker. Romayor má nový asynchronní elektromotor s frekvenčním měničem.

Nová dvoubarva v Soběslavi
Na konci února zakoupil soběslavský Reklamní ateliér nový dvoubarvový stroj Adast Dominant 526 A. Tiskový stroj má vlhčicí systém Varn Kompac comfort, který je dovybavený středicím systémem Bacher, ionizačním zařízením Simco a vyváděcím bubnem ve vykladači, potaženým systémem Super Blue. Stroj není oproti standardu vybaven obracecím zařízením.

Pětibarvový Dominant v Budějovicích
Českobudějovická tiskárna Tisk - Josef Posekaný má od poloviny února tohoto roku nový tiskový ofsetový stroj, pětibarvový Adast Dominant 755 CP AUT. Jde o tiskový stroj s alkoholovým vlhčením, dovybavený poprašovacím zařízením Grafix Digital, infrasušením Inkdry, vyváděcím bubnem ve vykladači s potahem Super Blue a rejstříkovým děrovačem Beil. Stroj je oproti standardu dále vybaven obracecím zařízením, které je umístěno za prvním tiskovým agregátem. Usnadnění obsluhy umožňuje dálkové řízení barevnic Inkflow I.

Horizon v Adamově
Adamov je již dlouhá léta znám jako město tiskových strojů české výroby. To ovšem neznamená, že tu musí být pouze zde vyrobená zařízení. O tom svědčí i tiskárna Grafex, ve které byla počátkem roku instalována lepička knižních hřbetů Horizon BQ-260. Jde o jednokapsový stroj s frézováním hřbetu a automatickým nakladačem obálek.

Tiskárna Stipo má novou linku
Po delší odmlce se opět instalovalo zařízení Horizon v severních Čechách, tentokrát v tiskárně Stipo v Jílovém u Děčína. Předmětem investice bylo zařízení pro knihařské zpracování - linka Horizon.

Inovace v tiskárně Nové Město
Mnoho tiskáren se orientuje na výrobky od jednoho výrobce. Bývá to především kvůli zkušenostem, jednotnému servisu a v neposlední řadě zajisté kvůli spokojenosti s danými produkty. Mezi takovéto firmy patří i Tiskárna Nové Město. Ta v loňském roce investovala do snášecích strojů typu Horizon VAC-100, ovládaných pomocí interaktivního displeje. V únoru letošního roku následovalo další obnovení knihařského zpracování, a tak ke snášecímu stroji přibylo i šicí a falcovací zařízení spolu s čelním ořezem, čímž vznikla linka s maximálním výkonem až 3 200 brožur za hodinu, která je zcela ovládaná počítačem.

Inovace v tiskárně Lelka
Tiskárna Lelka z Dolních Bojanovic opět inovuje. Poté, co v prosinci loňského roku v této tiskárně zakoupili lepičku knižních vazeb V2 Rosback, se zde inovuje v oblasti knihařského zpracování. Posledním přírůstkem se stala řezačka Polar 92 ED, která je svým vybavením nejvyšším modelem společnosti Polar.

Finidr falcuje ve formátu B1
Koncem února byl v tiskárně Finidr z Českého Těšína nainstalován nový skládací automat Stahl ve formátu B1. Zařízení je vybaveno stohovým nakladačem, čtyřmi kapsovými stanicemi, dvěmi nožovými lomy a bodovým lepením umožňujícím zpracování lepené vazby V1.

Dvoubarvová Polly ve Vimperku
Začátkem roku se ve vimperské tiskárně S-tisk instaloval nový dvoubarvový stroj Polly 266A PH s vysokým vykladačem a obracecím zařízením. Jde již o druhý ofsetový tiskový stroj Polly v této tiskárně.

Nové čtyřbarvové stroje Polly
Prodej nových čtyřbarvových strojů nebývá příliš častým jevem. O to zajímavější je, že se v průběhu února prodaly již tři čtyřbarvové ofsetové stroje Polly 466. První z nich byl počátkem února instalován v pražské firmě Sdružení MAC (naleznete na jiném místě tohoto ST), další putoval do pardubické tiskárny Rentis. Zde mají od 21. února 2000 čtyřbarvový ofsetový stroj Polly 466 A H s vysokým vykladačem. Jde o čtyřbarvový stroj v základní výbavě bez obracecího zařízení a s potahem Super Blue na vyváděcím bubnu ve vykladači. Pro tento stroj se v tiskárně Rentis rozhodli především kvůli dlouholetým zkušenostem se stroji Polly a kvalitnímu a rychlému servisu. Stroj je zde určen pro kompletní čtyřbarevnou produkci. 28. února tohoto roku došlo k třetí instalaci čtyřbarvového ofsetového stroje Polly 466 A H, tentokrát v hronovské tiskárně D.R.J. Tiskárna Resl. V tomto případě jde o plně vybavený tiskový stroj s vysokým vykladačem, se systémem Super Blue, infrasušením a dálkovým řízením barevnic a registrů. Také v této tiskárně při výběru stroje rozhodly zkušenosti a rychlý a kvalitní servis výrobce.

Nový Speedmaster v Didotu
Od začátku února 2000 mají v brněnské tiskárně Didot nový čtyřbarvový tiskový stroj ve formátu B2 - Heidelberg Speedmaster 74-4-H. Jde o tiskový stroj s vysokým vykladačem, který je ve standardu vybaven poloautomatickým zakládáním tiskových desek a systémem Autoregistr.

Openhouse v Tiskapu
Jednou z moderních forem, jak upozornit na své nové zařízení, je uspořádání dne otevřených dveří, nebo, jak se dnes říká, Openhouse. Touto cestou se vydala i pražská tiskárna Tiskap, která koncem loňského roku zakoupila nový čtyřbarvový tiskový stroj Heidelberg Speedmaster 74-4-H. Dne 16. února proto vedení tiskárny Tiskap pozvalo zástupce z řad klientů, aby jim mohlo představit nový stroj, případně zodpovědět dotazy.

Nové vybavení od Heidelbergu
Od února tohoto roku se inovuje i v pražských společnostech ARDEA grafické studio a A.F.BKK, které v lednu společně podepsaly se společností Heidelberg Praha smlouvu na dodávku zařízení pro pre-press a čtyřbarvového tiskového stroje CD 102-4. Součástí kompletní pre-pressové dodávky, která by měla být dokončena v polovině března, je skener Tango, rychlá osvitová jednotka Herkules Elite s děrováním, Delta Tech RIP, SignaStation a Gretag Spectrolino se softwarem pro vytváření ICC profilů. Do tiskárny by pak měl být o měsíc později dodán tiskový stroj CD 102-4, jehož součástí bude skener na tiskové desky.

Sdružení MAC s novými stroji
Pražská tiskárna Sdružení MAC, spol. s r. o., zahájila rok 2000 s novým vybavením. K nedávno zakoupené a dnes již plně zaběhlé lince Duplo japonské výroby na zpracování vazby V1 přibyly další stroje. Začátkem ledna zde byl instalován nový skládací stroj Stahl TI-52 s výkonem až 40 000 archů za hodinu a s možností až osmi paralelních či variantně tří křížových lomů. Stroj je dále vybaven zařízením s možností lepených složek do osmi stran rozsahu. Uvedený stroj byl zakoupen zejména pro zkvalitnění a zrychlení dokončovacích prací. Že to ve Sdružení MAC myslí se zvyšováním kvality a zrychlením výroby vážně, svědčí nainstalování dalšího, v pořadí již druhého čtyřbarvového tiskového stroje Polly k datu 1. 3. 2000. Tentokrát jde o stroj typového označení Polly 466A PH s obracecím zařízením, vysokým vykladačem, novým systémem bezpotahového vlhčení, s dálkovým řízením registru a sušícím zařízením ve vykladači stroje.

3Dfx má nového distributora v ČR
Od února tohoto roku rozšiřuje distribuční společnost Actebis svou nabídku o produkty 3dfx. Společnost 3dfx Interactive je známá v oblasti grafických karet, a to převážně díky svým 3D akcelerátorům. Na jaře 1999 společnost 3dfx Interactive výměnou akcií v celkovém objemu 141 mil. amerických dolarů pohltila výrobce grafických karet, společnost STB Systems. Od této chvíle začíná 3dfx, do té doby víceméně dodavatel grafických čipů, též vyrábět a pod svým jménem dodávat vlastní grafické karty. Ve třetím čtvrtletí finančního roku 1999 (končícím říjnem) realizovala společnost 3dfx Interactive Inc. obrat ve výši 105 mil. USD, což je o 218 % více než v podobném období roku předešlého.

Zprávy zpracovali redaktoři Světa tisku a Grafiky On-line

Chybí vám v přehledu novinky u vaší firmy? Zašlete nám avízo na e-mail a my již zdarma zprávu zpracujeme a otiskneme v časopise Svět tisku a na Grafice On-line.

Další podrobné zpravodajství z oblasti tisku a předtiskové přípravy můžete nalézt v měsíčníku Svět tisku. Časopis obsahuje 100 stran za cenu 79,- Kč vč. DPH, poštovného a balného! Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: