Stříbrný elegán Sony Multiscan F520 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

Stříbrný elegán Sony Multiscan F520

1. června 2001, 00.00 | Vzhledem neudělá ostudu na žádném stole a svými parametry patří ke špičce? O kom je řeč? Přece o novém 21" monitoru Sony.

Na první pohled se monitor příliš neliší od předchozí řady Multiscan (konkrétně F500) - stříbřitý hranatý design s dolní ovládací lištou a plochou obrazovkou. Uživatelé starších modelů možná zaznamenají, že se změnilo ovládání monitoru. Původní joystick byl nahrazen ovladačem DisplayMouse, který myš opravdu nepřipomíná. Spíše se jedná o tlačítko kombinované s kolíbkou.

I když se ovládání monitoru v některých recenzích přikládá velká důležitost, zajímavější jsou jistě i zbývající parametry. Jedním z nich je maximální rozlišení a maximální obnovovací frekvence. Tady se Sony opravdu vytáhlo a parametry stojí za to:

 • 1280 x 1024 @ 129 Hz
 • 1600 x 1200 @ 110 Hz
 • 1800 x 1440 @ 92 Hz
 • 2048 x 1536 @ 86 Hz
 • Myslím, že k těmto parametrům není co dodávat. O nejvyšším rozlišení většina grafických karet ani neví, že existuje. U tohoto monitoru jej můžete použít a navíc při ergonomické obnovovací frekvenci. Většina uživatelů se spokojí s rozlišením 1600 x 1200, kde je obnovovací frekvence doslova výborná.

  Další parametry

  Horizontální frekvence 30–137 kHz
  Vertikální frekvence 48–170 Hz
  Rozteč štěrbinové mřížky 0,22 mm
  Viditelná plocha 404 x 302 mm
  (504 mm diagonálně, tedy necelých 20 ")
  Nastavení barev

  5 000–11 000 K
  mód sRGB
  individuální řízení Bias a Gain

  Rozhraní DDC 2B/2Bi (D-sub 15 pinů, 5 BNC)
  USB Hub 4 porty
  Spotřeba (bez USB) 145 W pracovní (max)
  3 W režim aktivního vypnutí
  Hmotnost 30 kg
  Standardy UL, cUL, CE, TÜV GS, EMKOs, GOST, EZU, PCBC, MEEI, SIQ, DHHS, DNHW, FCC Class B, TÜV Ergonomie, International Energy Star Program, GEA, TCO'99, PC99 "Designed for Windows" Logo Compliance

  Vysokého rozlišení monitoru bylo dosaženo extrémně nízkou roztečí mřížky 0,22 mm. Protože se jedná o ultraplochou obrazovku, zřejmě nebude rozteč stejná po celé ploše, ale půjde o nejnižší (středovou) hodnotu. Pro dokonale ostrý obraz je navíc třeba kvalitní elektronové dělo, kterým je v tomto případě L-SAGIC™ (Low power - Small Aperture G1 with Impregnated Cathode), které zajišťuje malý kruhový bod po celé ploše obrazovky. Pro zaostření obrazu se poušívají tři "sudičky": Sony DQL, MALS a EFEAL, které zajišťují věrný tvar bodu i v rozích obrazovky.

  Závěr
  Už předchozí přístroj, Multiscan F500, byl velice dobrý trinitronový monitor s ostrým obrazem a dobrou přizpůsobitelností potřebám grafiků. Zvýšením rozlišení a zlepšením obnovovacích frekvencí se Sony řadí do čela pelotonu monitorů. Ne náhodou označila firma Barco Sony za jednoho z největších konkurentů, kteří sice nedělají specializované přístroje, ale nepříjemně se tlačí ze spotřebního trhu. Navíc za F520 zaplatíte na českém trhu pouhých 46.590 Kč, což je slušná cenová bomba.

  Tématické zařazení:

   » Rubriky  » Go verze  

   » Rubriky  » Hardware  

   » Rubriky  » Polygrafie  

  Poslat článek

  Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

  Váš e-mail:

  (Není povinný)

  E-mail adresáta:

  Odkaz článku:

  Vzkaz:

  Kontrola:

  Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

  Kód pro ověření

   

   

   

   

   

  Přihlášení k mému účtu

  Uživatelské jméno:

  Heslo: