Scitex Digital Printing vylepšuje své inkoustové "rotačky" - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Polygrafie

Scitex Digital Printing vylepšuje své inkoustové "rotačky"

29. července 2003, 00.00 | Zajímavá zpráva v oblasti komerčního digitálního tisku přišla nedávno ze společnosti Scitex Digital Printing, která se poměrně viditelně prosazuje v oblasti inkoustových „rotaček“, jejichž hlavním plusem je obrovská rychlost, nízké náklady na tisk a „digitální pozitiva“ spočívající v možnosti 100% personalizovaného tisku.

Zajímavá zpráva v oblasti komerčního digitálního tisku přišla nedávno ze společnosti Scitex Digital Printing, která se poměrně viditelně prosazuje v oblasti inkoustových "rotaček", jejichž hlavním plusem je obrovská rychlost, nízké náklady na tisk a "digitální pozitiva" spočívající v možnosti 100% personalizovaného tisku.

Stroje jsou u firmy prodávány pod značkou Vantage (s barevným tiskem) a VersaMark (černobílý tisk) a na každém veletrhu působí velmi impozantně - např. základní charakteristikou modelu Vantage je 100% možnost personalizace při skutečně vysokých tiskových rychlostech cca 800 plnobarevných stran A4 za minutu při rozlišení 300 dpi. Versamark jsou přitom nabízeny v různých konfiguracích umožňující jednostranný i oboustranný tisk. Černobílý model výrobce nyní ohlásil ještě v rychlejším provedení, než dříve - Versamark umožňuje tisk cca 3000 černobílých stran za minutu a v duplexním provedení až 6000 stran za minutu.

Rychlost a levný tisk jsou v současné době vykoupeny především tiskovou kvalitou, která je poměrně daleko od kvalit inkoustového tisku tak, jak jej dnes známe z obyčejných stolních inkoustových tiskáren - spíše se dá přirovnat k jejich počátku. Nicméně kvalita je dostatečná pro tisk nejrůznějších účtů a direct mailů, ke kterým jsou tyto stroje určeny. A co je nejdůležitější - Scitex umí tyto zařízení prodávat a dnes existuje celá řada instalací po celém světě.

Novinkou, kterou Scitex Digital Printing chystá na veletrh Drupa, pořádaný přibližně za rok, bude nová tisková hlava pracující s výrazně menší velikostí vystřelované kapky inkoustu na potiskované médium. Kapička bude veliká 15 pikolitrů oproti současným 44pl. To je samozřejmě velký kvalitativní skok, i přesto, že rozlišení stroje zůstane v příštím roce na 300 dpi. Ani zmenšená velikost tiskového bodu neznamená, že se tisk dostává do klasické komerční kvality (především rozlišení je stále velmi nízké), nicméně postupným vylepšováním se stroje k této oblasti postupně posouvají (Scitex předpokládá, že cílená hranice je někde okolo 8pl). Progres přitom nemůže být příliš rychlý - výrobce se musí jistě potýkat s obrovskými otázkami např. se zasycháním inkoustu na potiskovaném médiu nebo řízení dat při tak obrovské rychlosti tisku (100% personalizace znamená, že každá stránka z těch několika set za minutu může obsahovat zcela jiná data). Připomeňme, že na inkoustový tisk vsází mateřský Scitex (prostřednictvím společnosti Aprion) i v jiných tiskových aplikacích určených především pro tisk tapet a knih - blíže viz. náš článek Ink-jet - digitální tisk budoucnosti?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: