PressCom Manager - polygrafický nabídkový systém - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Polygrafie

PressCom Manager - polygrafický nabídkový systém

18. března 1999, 00.00 | PressCom Manager pro zprostředkování nabídek v polygrafii byl jednu dobu velmi nepřehlédnutelný. Dnes již však o něm není příliš slyšet. Proč?

Po dobu své existence prošel PressCom Manager, elektronický systém na zprostředkování poptávek a nabídek, mnoha změnami. Na předloňských polygrafických výstavách byl nepřehlédnutelně propagován, s postupem času však o něm bylo slyšet čím dál tím méně. Jak vypadá projekt PressCom Manageru dnes?

PressCom Manager sdružuje subjekty pracující v oboru polygrafie a reklamy z České a Slovenské republiky, kterým umožňuje komunikovat po počítačové síti. Každá z firem, která chce poptávat nebo nabízet své produkty, může svůj požadavek specifikovat v poštovním poptávkovém formuláři prostřednictvím svého počítače a následně v adresáři připojených firem odeslat na širokou skupinu kooperačních partnerů. Databázové členění je tvořeno oborově, a to tak podrobně, aby bylo možné od sebe rozpoznat tiskárny vybavené ofsetovými stroji do formátu A2, od tiskáren vybavených stroji do formátu B1. Toto členění je zárukou spolehlivého a odpovídajícího výběru partnerů pro obchodní spolupráci. Vzhledem k tomu, že základní a nosnou skupinou uživatelů jsou reklamní agentury, je tento systém současně skutečným zdrojem zakázek pro veškeré výrobní a dodavatelské subjekty. V roce 1998 byl systém natolik úspěšný, že obrat na poptávkách byl přes 300 milionů korun.

"Začátky byly velmi těžké" vzpomíná pan Fabel - ředitel společnosti PressCom. "Vždyť jsme byli první, kdo přišel v polygrafickém průmyslu s myšlenkou globálního nabídkového systému. Na počátku bylo mnoho úsilí a práce. Nejdříve se musel vytvořit bezchybný systém a potom začala mravenčí práce při kontaktování firem v oboru. V tomto období jsme měli na 200 dealerů, kteří s námi objížděli všechny polygrafické firmy a snažili se přesvědčit vedoucí pracovníky ke vstupu do PressCom Manageru. Vzhledem k tomu, že celá tato akce probíhala v době, kdy byl u nás Internet teprve v plenkách, nebylo to rozhodně nic lehkého. Všichni určitě vzpomínají na chvíle, kdy slovo Internet budilo nedůvěru. Tato nedůvěra pramenila z nedostatku informací u lidí, kteří se nepohybují v počítačovém světě. Ale nedůvěra ke všemu novému je asi v lidech pevně zakořeněna."

Původní podmínkou funkce systému bylo atypické technické řešení, postavené na databázové aplikaci umístěné na multimediálním CD. Tento nosič díky svému obslužnému programu dokázal automaticky komunikovat se všemi internetovými poštovními systémy. Naše řešení výrazně zkracovalo dobu potřebnou na propojení k přijmutí a odeslání zpráv a současně vylučovalo potřebu zřízení samostatné telefonní linky k připojení na Internet. V tomto provedení se k systému přihlásilo na devět set firem. Systém byl od počátku zdarma. Alespoň taková byla idea tvůrců. Totiž ta, že systém bude zdarma dokud se nevytvoří dostatečná síť uživatelů, a pak se celý převede na placenou verzi, neboť každoměsíční aktualizace CD byla velmi nákladná, a nákladné bylo i vytvoření a udržování systému. Ovšem po pokusu převést systém na placenou verzi se k systému z původních devíti set firem přihlásilo pouhých šedesát. Pro šedesát firem se systém opravdu nedal provozovat, a tak se celý převedl do kompletní internetové podoby na stránkách www.presscom.cz, kde se nachází i dnes. V internetové podobě sice ubyla možnost hromadného oslovení cílové skupiny, a tak se může uživatelům zdát, že od doby kompletního převedení na Internet jim chodí méně poptávek než dosud. Je to dáno také tím, že systém je navštěvován daleko větším počtem firem a tak by se mohlo stát, že by pro celou cílovou skupinu, kterou by poptávající uživatel zadal, nemusela být nabídka spolupráce nebo činnosti zajímavá. V současné době PressCom Manager využívá zhruba dva a půl tisíce firem, každý týden se hlásí přibližně tři nové firmy se zájmem o registraci. Systém na Internetu má dostatečnou kapacitu na přijímání internetových prezentací, a tak můžete při prohlížení seznamu naprosto jednoduše a samovolně přejít na stránky jakékoliv firmy. Samozřejmě, že můžete mít vytvořenou prezentaci přímo na stránkách PressComu.

Další připravovanou službou tohoto systému by měla být internetová konference. Zde by měl mít každý uživatel možnost komunikovat s ostatními obchodními subjekty o problematice polygrafie. Měly by se zde například objevovat upozornění firem na neplatiče v oboru, ale samozřejmě i nápady a různá vylepšení. Zprávy podobného charakteru by pochopitelně nikdy nemohly být anonymní, protože autoři PressCom Manageru nechtějí rozhodni vytvořit konferenci pomluv. "Jakékoliv nařčení firmy, ať už z toho, že neplatí své faktury nebo z nekvalitně odvedené práce, je vždy vážné obvinění. V naší konferenci bychom rádi dali možnost vyjádřit se i druhé straně. A také proto se budou uveřejňovat jenom takové názory, které budou podepsané a dají tím možnost se poškozenému hájit" tvrdí pan Fabel.

A jaké jsou vyhlídky se systémem PressCom Manager do budoucna? Pokud nenastanou na Internetu žádné výrazné změny v oblasti placení za přístupy na stránky tak bude systém nejspíš ve stejném provedení pokračovat i nadále. Snad jen některé nadstavby by se měli možná v budoucnu platit. Ale to ukáže až čas. Na závěr přeci jen jedna změna čeká uživatele systému. Připravují se totiž stránky v německém jazyce. Vzhledem k tomu, že zvláště v pohraničních oblastech se k nám dostává mnoho zakázek ze zahraničí (že by u nás byla levná pracovní síla?) byla už asi nutnost tento systém představit světu. A to se zatím autoři snaží zatím v německém jazyce. Naši západní sousedé budou moci ocenit seznamy ve svém rodném jazyce, ale bližší údaje o firmách a firemní prezentace budou nadále v jazyce českém. Bohužel vytvoření translátoru, který by operativně překládal uvedená data, by bylo přeci jenom komplikované. Vytvoření dalších jazykových mutací zatím není v plánu. Přeci jenom nejbližší polygrafický trh, ze kterého plynou zakázky do České republiky je trh právě německý. Snad jen někdy v budoucnu by mohla být vytvořena ještě verze anglická.

Patrik Thoma.

Článek byl převzat z nového polygrafického měsíčníku Svět tisku.
Svět tisku obsahuje 64 stran informací a je distribuován pouze formou přeplatného za 49,- Kč. Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: