Papír bude dražší - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Polygrafie

Papír bude dražší

13. září 1999, 00.00 | Podle posledních informací z oboru papírenského průmyslu v Evropě se očekává další vlna zdražování prakticky všech druhů papíru.

Podle posledních informací z oboru papírenského průmyslu v Evropě se očekává další vlna zdražování prakticky všech druhů papíru.

Výrobci z odvětví průmyslu papíru a celulózy, které patří k odvětvím s nižší výnosností, si od zdražování slibují především ozdravění papírenské výroby, které bylo u některých velkých papírenských výrobců již naprostou nezbytností.

Zdražování započalo cenovým skokem u dodavatelů vstupních surovin, především celulózy, kde se cena po předcházejícím propadu vrátila na úroveň zatím kolem 550,- dolarů za tunu. Velké navýšení cen proběhlo i u sběrového papíru. Netradičně již v letních měsících proto bylo ohlášeno cenové zvýšení i u výrobců přírodních i natíraných papírů a kartonů, další zvýšení se dá očekávat na podzim. Cenová úroveň bude vyšší minimálně o 10 % proti jarním měsícům. Zdražení je přitom očekáváno i u speciálních druhů papírů a obalových materiálů.

K prosazení cenového vzestupu napomáhá dobré vytížení papírenských kapacit do konce roku 1999 a výrobci počítačí s tím, že tento trend bude dále pokračovat v důsledku tzv. milenium-efektu, kdy se bude dále zvyšovat poptávka po papíru. Logicky se v důsledku konjunktury prodlužují i dodací termíny.

Ceny papíru v ČR budou v některých položkách vyjímečně i nižší, než běžná úroveň, bude se však jednat o výprodejové položky. Trend růstu cen i na tuzemském trhu, jako součásti evropského papírenského trhu, je zřejmě nezvratný.

U vlnitých lepenek a výrobků z ní lze za září očekávat vzestup cen až o 15 % a není vyloučeno ještě další zvýšení cen ve 4. čtvrtletí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: