Océ Arizona 250GT aneb Něco pro nejnáročnější - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Polygrafie

Océ Arizona 250GT aneb Něco pro nejnáročnější

22. března 2007, 00.00 | Océ představilo na letošním, v pořadí již 14. Open Housu několik novinek pro rok 2007. Jedním z nejvíce sledovaných a zároveň bezpochyby nejzajímavějším produktem byla velkoformátová high-end tiskárna Arizona 250GT. A co nám tedy může nabídnout?

Océ představilo na letošním 14. Open Housu několik novinek pro rok 2007. Jedním z nejvíce sledovaných a zároveň bezpochyby jedním z nejzajímavějších produktů byla velkoformátová high-end tiskárna Arizona 250GT. Jedná se o zařízení určené pro segment Display Graphics, neboli high-end tiskové výstupy pro venkovní (outdoor) grafiku. Océ Arizona 250GT by měla uspokojit i ty nejnáročnější zákazníky v daném segmentu, neboť vedle vysoké tiskové kvality nabídne také vysokou pracovní rychlost a především velkou flexibilitu použití. Reportáž z veletrhu Océ Open House 2007 naleznete na tomto odkazu.

Océ Arizona 250GT

Na letošním ročníku byla velká pozornost soustředěna mimo jiné na oblast trhu high-end grafického velkoformátového profesionálního tisku. První březnový týden jste se tak měli možnost prostřednictvím Océ Open Housu 2007 seznámit se zajímavou novinkou – Arizona 250GT. Na loňském veletrhu Océ OH 2006 bylo k vidění podobně zaměřené zařízení LFP stejné řady (Arizona) s typovým označením T220. Novinka 250GT však představuje podstatně odlišný stroj (jak konstrukčně, tak i technologicky), který doznal několika změn. Jednoznačně největší předností nového modelu je samozřejmě vysoká tisková kvalita, dále velká rychlost tisku a v neposlední řadě též flexibilita použití, umožňující potisk široké škály různých médií. Už samotné označení "GT", které se často používá v kontextu se sportovně upravenými verzemi "běžných-cestovních" automobilů, nám evokuje, na co se můžeme s novou Arizonou připravit. Principielně tento model spadá do oblasti venkovní grafiky s extrémní odolností vůči okolním vlivům, jako je vlhko, mráz, vítr, déšť apod. Océ Arizonu 250GT lze tedy v praxi použít na potisky velkých reklamních desek, plakátů, billboardů a ostatních venkovních aplikací.


foto: Martin Hájek

Technická specifikace

Océ Arizona 250GT tiskne na základě piezo-injetové technologie s proměnlivou velikostí kapiček inkoustu (Océ VariaDot Technologie), přičemž velikost kapiček se pohybuje od 6 do 40 pL. Fyzické rozlišení údajně dokáže tento stroj až 1 440 bodů na palec (2,54 cm). Tiskový systém tvoří čtyři oddělené barevné náplně na bázi UV inkoustů (předchozí model Arizona T220 tiskl pomocí inkoustů na solventní bázi). Použitý tiskový systém je zde CMYK (tedy: azurová, purpurová, žlutá a černá), každá barva má k dispozici samostatnou dvoulitrovou nádrž. Maximální velikost potiskovaného média dosahuje rozměrů 1,25 x 2,5 m s tím, že tisknout lze na libovolné médium s profilem (tloušťkou) až 48 mm. V případě použití tisku z role (což lze volitelně nakonfigurovat) umožňuje Arizona 250GT tisknout na média o šířce až 2,2 m (87"); je k tomu ale zapotřebí speciální modul pro uchycení role, který není součástí standardní dodávky. I zde je k dispozici široká paleta různých podkladů, mezi něž patří kromě papíru také vinyl, fólie, různé polepové materiály atd. Pokud přijde řeč na tiskovou rychlost, dosahuje zařízení solidních parametrů, neboť za hodinu dokáže v nejrychlejším módu potisknout plochu o rozloze až 16 m2.


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek

Arizona 250GT tiskne na principu podobném u plotrů – neposouvá se zde médium jako takové, ale tiskový portál nad pevným stolem. Plocha tiskárny (tzv. flatbed) využívá vakuový systém (stůl) a fixuje tiskové médium pomocí přítlaku, což napomáhá také přesnosti tisku a zároveň nedochází k opotřebení dalších komponentů zařízení. Tento systém umožňuje provádět i několikanásobný přetisk, opakovaný tisk i pro velmi složité, již vyseknuté nebo vyřezané tvary, anebo také například přesný oboustranný potisk.


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek

Praktickou funkcí zařízení je možnost potisku široké škály povrchů (materiálů) – papírem počínaje, přes množství plastů, polystyrenu, skla, dřeva apod. Výrobce navíc dodává speciální roztok (jeho složení však z pochopitelných důvodů přísně tají), který zvyšuje adhezi (přilnutí inkoustu) u odpudivých materiálů. Jinými slovy, máte-li povrch, na který se inkoust nechytá, stačí jej jednoduše natřít daným roztokem, který vytvoří na povrchu film, a tisk by měl být pak již bez problémů. Na veletrhu výrobce názorně demonstroval flexibilitu tohoto systému a tiskl skutečně na spoustu odlišných povrchů (papír, karton, plast, sklo nebo polystyren). Océ Arizona 250GT je – stejně jako model T220 – vybavena automatizovanou údržbou systému, redukující nutnost ručního čištění, kontrolující stav tiskových trysek nebo například také hlídající stav inkoustu v jednotlivých nádržích. Dávkovací systém umožňuje výměnu a doplňování inkoustů za provozu, bez nutnosti přerušení práce nebo zastavení stroje (to se však dnes již stává standardem).


foto: Martin Hájek

Závěrem

Océ Arizona 250GT představuje v současnosti pomyslný vrcholek pyramidy v „profi“ třídě mezi velkoformátovými tiskárnami. Její největší předností je možnost potisku na (téměř) libovolný povrch, což jsou – vedle konvenčních papírových a plastových materiálů – také další povrchy, jako výstavní desky, kartonové obaly, klasické stojany, pop-up stojany, vinylové desky, podlahové materiály, sklo, dřevo, kovy, PVC atd. Dále zde máme také vysokou kvalitu tisku, rychlost a samozřejmě servisní podporu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: