Nový tiskový stroj KBA Genius 52 míří do segmentu GTO - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

Nový tiskový stroj KBA Genius 52 míří do segmentu GTO

8. února 2002, 00.00 | KBA představila nový tiskový stroj, který uvede na veletrhu IPEX. Jeho specifikem je především velmi nevšední design a extrémně kompaktní konstrukce.

Významný německý výrobce tiskových strojů, společnost KBA, představí na veletrhu Ipex zcela nový tiskový stroj Genius 52, který rozměry potiskovaného archu 36 x 52 cm míří do segmentu, ve kterém v současné době kraluje především Heidelberg Printmaster GTO-52.

Nový tiskový stroj zaujme na první pohled velmi nevšedním designem a extrémně kompaktní konstrukcí. Stroj bude nabízen ve čtyřbarvovém a pětibarvovém provedení a přestože jde o klasických tiskový stroj pracující s tiskovými deskami připravovanými mimo samotný stroj, zabírá pětibarvová verze pouze 9 m2 plochy.

Genius 52 pracuje technologií suchého ofsetu a jak jsme již zmínili, bude nabízen nejprve jako čtyřbarvový nebo pětibarvový stroj, později přibude ještě čtyřbarvová jednotka s in-line lakováním. Jak je patrné z obrázků, stroj je vybaven jedním centrálním tlakovým válcem, okolo kterého jsou umístěny tiskové jednotky. Stejně jako 74 Karat, což je DI stroj také z produkce KBA s podobně kompaktní konstrukcí avšak většího tiskového formátu (52 x 74 cm), je Genius vybaven bezzónovými barevníky. Konzistentní barevnosti bez nutnosti seřizování by měly napomoci také stejné průměry válců používaných k přenosu obrazu z tiskové formy.

Ve stroji lze používat klasické tiskové desky určené pro suchý ofset - výrobce doporučuje Presstek, KPG nebo Toray. Genius 52 je vybaven automatickým upínáním a registrací tiskových desek a kompletní změna zakázky, vč. automatického umytí přenašecího válce, trvá na čtyřbarvovém stroji kolem 5 minut. Ale nejsou to pouze automatické prvky, které předurčují stroj k tomu, aby jej mohl obsluhovat pouze jeden operátor. Ovládací panel stroje lze přemístit z jednoho jeho konce na druhý a případně natáčet tak, aby na něj obsluha viděla z kteréhokoliv místa.

Tiskový stroj Genius 52 vyrábí pod OEM licencí pro KBA německá společnost Metronic. Tato firma, zaměstnávající přibližně 400 lidí, představuje velmi dynamický závod zabývající se výrobou specializovaných tiskových systémů např. pro ofsetový potisk plastových karet nebo CD a tiskových systémů založených na inkjetových technologiích. Metronic bude současně tiskový stroj propagovat a prodávat ke speciálním aplikacím jako je právě potisk plastových karet. Pro tyto aplikace bude stroj navíc vybaven UV sušením.

Hlavní určení stroje Genius 52 je samozřejmě běžný merkantilní tisk a podle vybavenosti stroje lze usuzovat, že zařízení bude ekonomické již od malých tiskových nákladů. Bližší informace o stroji budou dostupné až na veletrhu IPEX, již dnes je však jasné, že trend ve vývoji nových ofsetových tiskových strojů nespočívá pouze ve vylepšování technických parametrů, ale i designu a ergonometrie. Poslední parametry jsou důležité zejména pro zákazníky z řad různých pre-press studií, kteří se v západních zemích k podobně kompaktním strojům často přiklánějí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: