Neobvyklý Watkiss Spinemaster - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Polygrafie

Neobvyklý Watkiss Spinemaster

1. února 2001, 00.00 | Šitá vazba V1 je dnes velmi oblíbená. Jak ji ale vytvořit tak, aby vypadala jako lepená vazba V2 a přitom si zachovala svoji odolnost?

Klasická vazba V1 je dnes jedním z častých řešení v oblasti dokončovacího zpracování publikací s menším rozsahem. Tato vazba však i přes poměrnou oblíbenost u zákazníků může působit při svém dalším zpracovávání a manipulaci problémy. Publikace s vazbou V1 mívají tendenci se otevírat a při navršení na sebe sklouzávat. To ztěžuje práci při ořezu nebo balení. Na odstranění těchto potíží se zaměřila ve svém vývoji firma Watkiss a výsledkem je velmi zajímavé řešení v podobě stroje s označením Spinemaster.

Co Spinemaster umí?
Spinemaster dokáže publikace sešité vazbou V1 upravit tak, že jsou sice prošity drátem, ale vzhledem připomínají lepenou vazbu V2. Jednoduše řečeno, Spinemaster upraví pomocí speciálního mechanismu vazbu V1 tak, že již nemá stříšku, ale klasický hřbet s hranami.

Mechanismus, který vytvoří zmíněný zalomený hřbet, je poměrně jednoduchý. Skládá se z vodících válců a zarážky. Vodící válce zachytí publikaci a poté ji dopraví velkou rychlostí k zarážce. Nárazem o ní se stříška vytvaruje do podoby hranatého hřbetu. Oproti normálnímu lepenému hřbetu má však hřbet vzniklý tímto způsobem odlišnost v podobě skobek. Ty zůstanou uprostřed plošky, vzniklé přetvarováním stříšky do lomeného hřbetu, na místě, kde by se nalézaly u běžné vazby V1. Maximální tloušťka sešité publikace zpracovávané na Spinemasteru je 6,5 mm (zhruba 30 archů o váze 80 g/m2, což představuje 120 stran) a nejvyšší dosažitelná rychlost 1 000 knih/hod. při jednoprodukci, popř. 1 350 knih/hod. při dvojprodukci.

Výhody upravené vazby V1
Jak jsme již poznamenali, vazba V1 má sice tendenci se otevírat, ale na druhou stranu je její výroba levná a vazba má poměrně dlouhou výdržnost při častém používání publikace. Oproti tomu vazbě V2 potřebná odolnost při častém používání schází, ale tendenci otevírat se nemá. Vazba zpracovaná na Spinemasteru má přednosti vazeb V1 i V2 a nedostatky, které tyto běžné vazby mají, se podařilo eliminovat. Takto zpracovaný produkt je možné úplně rozevřít ve smyslu převrácení hřbetu v ose publikace, aniž by se hřbet poškodil nebo ztratil tvar. Nezanedbatelnou možností je potiskování vzniklé boční strany, ale je nutné brát ohled na existenci skobek. Potisk můžeme umístit pouze na místa, kde se skobky nenacházejí.

Nevýhody Spinemasteru
Patrně největším problémem bude pro mnoho firem vysoká cena zařízení. Ta se pohybuje okolo 330 000 Kč (bez DPH). Z této částky je jasné, že se jedná o stroj určený pro určitý okruh cílových zákazníků s konkrétními požadavky.

Tento článek byl převzat z polygrafického měsíčníku Svět tisku. Časopis přináší každý měsíc na 100 stranách aktuální zpravodajství z oblasti pre-pressu, tisku a knihařského zpracování. Bližší informace naleznete na adrese www.svettisku.cz.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: