Konica Minolta bizhub PRO C65hc: digitální tisk s unikátním rozsahem barev - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Polygrafie

Konica Minolta bizhub PRO C65hc: digitální tisk s unikátním rozsahem barev

29. května 2009, 00.00 | Společnost Konica Minolta prezentovala nedávno českým novinářům poprvé digitální tiskový stroj bizhub PRO C65hc. Ten díky inovativnímu HC toneru umožňuje tisk barev v gamutu blížícím se prostoru sRGB. Stroj dále nabízí výjimečně jasnou sytost barev, slušný produkční výkon a bohaté možnosti konfigurace. Kdo všechno využije jeho schopnosti?

V minulém týdnu, při příležitosti výstavy EmbaxPrint představilo v Brně české zastoupení společnosti Konica Minolta novinářům nový digitální tiskový stroj bizhub PRO C65hc. Zařízení se vyznačuje především schopností reprodukovat barvy z gamutu, jenž takřka plně odpovídá prostoru sRGB, což je v dané třídě zařízení unikátní vlastnost. Nová technologie HC toneru pak přináší i výrazně jasnější a svítivější barvy než je obvyklé. Spolu se solidním výkonem a bohatou konfigurovatelností takto nový bizhub představuje zařízení, které může najít využití v nejrůznějších oblastech. Blíže bychom daný stroj a jeho možnosti rádi představili v tomto článku.

bizhub1f.jpg

High Chroma barvy

Konstrukčním provedením navazuje nový bizhub na dřívější bizhub PRO C6501e. Hlavním rozdílem je zde především použití nového typu toneru s označením HC (High Chroma), jenž byl vyvinut na bázi dosud užívaného toneru Simitri HD. K původním výhodám v podobě jemných pravidelných částic, nižší teploty zapékání (a tedy i podpoře široké škály potisknutelných médií) a velmi nízkých emisí zde přibyla možnost tisku v mimořádném barvovém rozsahu a to při výrazně jasně sytých, zářivých barvách.

bizhub4f.jpg

Porovnání gamutů CMYK (vlevo), sRGB (uprostřed) a HC toneru (vpravo) – vyobrazení převzato z materiálů Konicy Minolty (pro větší zobrazení kliknětě na náhled)

Barvový rozsah blížící se gamutu prostoru sRGB dovoluje nový bizhub PRO C65h nasadit v nejrůznějších workflow postavených na RGB datech. Aplikace tedy míří především tam, kde se ve velkém pracuje s profesionálními digitálními fotografiemi či též do všech oblastí, kde byla potřeba upravovat ve finále data pro CMYK barvový rozsah vnímána jako omezení. Výrobce v daném případě sloganem „WYSIWYP – What You See Is What You Print“ naznačuje, že to, co grafik či sazeč vidí na obrazovce svého monitoru, dostane i při tisku.

Hodí se na tomto místě poznamenat, že tisk barev v rozsahu, jaký nabízí bizhub PRO C65h (či ještě vetším), je možný i s použitím ofsetového tisku. V daném případě je ovšem zapotřebí – při obvykle dosti vysokých nákladech – použití speciálních tonerů a sofistikovaných postupů a nastavení. Nový bizhub oproti tomu obdobnou barevnou věrnost slibuje v podstatě automaticky i obsluze bez speciálních znalostí – podmínkou je ale samozřejmě korektní použití správy barev (připravené ICC profily pro konkrétní média, kalibrace použitých zařízení aj.) v celém workflow.

Výtisky z nového bizhubu se vyznačují rovněž výjimečně jasnými barvami s vysokou sytostí: ta přijde vhod při tvorbě tiskovin majících upoutat pozornost a odlišit se od konkurence. Danou možnost tedy ocení zejména uživatelé z oblasti reklamy a marketingu (včetně třeba obchodních řetězců), nebo též firmy tisknoucí v nízkých nákladech obaly.

Produkční parametry

Bizhub PRO C65h nabízí slušný produkční výkon, dovolující rychlý tisk černobílých i barevných dokumentů ve velkých objemech. Konkrétně dokáže potisknout až 65 plnobarevných či černobílých stránek formátu A4 za minutu, u formátu A3 činí rychlost 36 stránek za minutu. Maximální měsíční zátěž stroje je 300 000 výtisků. Potiskovat lze média až do gramáže 300 g/m2 při jednostranném tisku a 256 g/m2 při tisku oboustranném.

Obdobně jako ostatní bizhuby disponuje novinka standardně oboustranným tiskem. Zařízení lze zakoupit v různých konfiguracích, lišících se zejména dokončovacími finišery (sešívání, vazba V1 a V2, skládání, děrování) či možností vkládky již předtištěných materiálů.V nabídce volitelného příslušenství jsou třeba i zásobníky rozšiřující vstupní kapacitu papíru až na 4 500 (LU-202) či dokonce 7 500 (PF-602) listů, výstupní kapacita papíru může být až 5 200 listů (LS-505).

bizhub5f.jpg

K přímému ovládání nastavení stroje slouží dvanáctipalcová dotyková obrazovka, ovládací software je k dispozici s plně počeštěným rozhraním. Chod stroje lze dále řídit externími tiskovými řadiči Creo nebo Efi: volba je dána především specifiky konkrétního provozu. Oba řadiče poskytují nástroje pro aplikace variabilního tisku.

bizhub6f.jpg

Závěrem

Díky výše popsaným vlastnostem nalezne nový bizhub PRO C65h různorodé uplatnění. Jeho hlavní devíza – tedy podání barev v širokém gamutu a při vysokém jasu („zářivý“ tisk) – se zúročí zejména při výstupech používajících výraznou měrou digitální fotografie a jinou RGB grafiku, jako jsou reklamní materiály, plakáty, POP (Point Of Purchase) tiskoviny, fotoknihy, prezentace či malonákladové obaly a polepy. Mimo toho jej lze využít při klasických aplikacích digitálního tisku, jako jsou tisk brožur, pozvánek, letáků, vizitek, obálek či direct mailů.

Typickými provozovateli bizhubu PRO C65h budou jak stávající provozovatelé digitálního tisku (smíšený tisk, specializované aplikace), tak třeba i začínající společnosti, hodlající nabízet širokou škálu tradičních i méně tradičních digitálních tiskových služeb. Pro své schopnosti reprodukce barev pak daný stroj může oslovit rovněž méně obvyklé zákazníky, jako jsou mediální společnosti, reklamní agentury, grafická studia, pracoviště módního a automobilového průmyslu nebo prodejny a obchodní řetězce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: